reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej

Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej

Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej są znacznie złagodzone. W przypadku inwestycji dotyczących urządzeń infrastruktury technicznej, nie jest konieczne spełnienie wymogu dobrego sąsiedztwa ani wymogu dostępu do drogi publicznej.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe, gdy spełnione są warunki określone w przepisie art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednym z warunków, który często może budzić kontrowersje, jest tak zwany wymóg dobrego sąsiedztwa.

Zobacz również: Kto sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy?

Warunki zabudowy a dobre sąsiedztwo

Zgodnie z przepisem art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wydanie decyzji o warunkach zabudowy może nastąpić, jeśli co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Regulacja ta ma chronić ład przestrzenny i zapobiegać powstawaniu nowej zabudowy w sposób niespójny z zabudową już istniejącą.

Urządzenia infrastruktury technicznej

Od wymogu dobrego sąsiedztwa przewidziane są jednak wyjątki. Jednym z nich jest budowa urządzeń infrastruktury technicznej. Przepisy ustawy nie definiują tego pojęcia, stąd pomocniczo sięga się m.in. do regulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i Prawa energetycznego. W orzecznictwie i literaturze przyjęto, że urządzeniami takimi są m.in. elektrownie wiatrowe. Sporna jest natomiast kwalifikacja jako urządzeń infrastruktury technicznej elektrociepłowni na biogaz rolniczy.

W przypadku inwestycji dotyczących urządzeń infrastruktury technicznej, nie jest konieczne spełnienie wymogu dobrego sąsiedztwa, ale również wymogu dostępu do drogi publicznej (art. 61 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Kwalifikacja danego przedsięwzięcia jako dotyczącego urządzeń infrastruktury technicznej następuje na podstawie oceny wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i – w miarę konieczności – dalszych wyjaśnień wnioskodawcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urządzenia infrastruktury technicznej a cel publiczny

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że inwestycja może dotyczyć realizacji celu publicznego. Przykładowo, cel publiczny realizuje budowa i utrzymywanie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej, a także innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń.

W takim przypadku, właściwym jest wydanie decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego, a nie decyzji o warunkach zabudowy. Zakres przedsięwzięć w decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego i w decyzji o warunkach zabudowy jest bowiem rozłączny. Wydanie błędnego rodzaju decyzji dla danej inwestycji jest istotnym uchybieniem, którego można uniknąć poprzez prawidłową ocenę wniosku wszczynającego postępowanie i kwalifikację przedsięwzięcia.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Autor: Iwo Fisz, aplikant radcowski w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o planowaniu przestrzennym, zagadnieniach związanych z miejscowymi planami zagospodarowania oraz warunkami zabudowy warunki-zabudowy.com.pl.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej/ Fot. Fotolia
Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama