REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

11 lutego - Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112

Małgorzata Helena Kochańska
specjalista ds. BHP, mediator społeczny
112 numer alarmowy - kiedy dzwonić po służby ratunkowe, jak prowadzić rozmowę?
112 numer alarmowy - kiedy dzwonić po służby ratunkowe, jak prowadzić rozmowę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Kiedy można dzwonić pod 112? Jak prowadzić rozmowę? Co grozi za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych?

11 lutego - Dzień Numeru Alarmowego

Dnia 29 lipca 1991 roku powołano uchwałą Rady Europy ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. Dzień 11 lutego 2021 r. obchodzony jest jako Europejski Dzień Numeru Alarmowego.

REKLAMA

Numer 112 - kiedy można dzwonić?

Numer ten przeznaczony jest wyłącznie do zgłaszania sytuacja zagrażających życiu i zdrowiu człowieka, takich jak:

 • pożary,
 • wypadki drogowe,
 • kradzieże,
 • włamania,
 • w przypadku użycia przemocy,
 • nagłe omdlenia i utrata świadomości,
 • poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie,
 • przypadki porażenia prądem,
 • rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
 • inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Numer alarmowy 112 - jak prowadzić rozmowę?

Od chwili wybrania numeru 112:

 • zadbaj aby miejsce rozmowy znajdowało się w pobliżu miejsca zdarzenia, tak jednak aby nic nie zakłócało rozmowy z operatorem,
 • cierpliwie czekaj do momentu zgłoszenia się operatora, nie odkładaj słuchawki/nie rozłączaj się do czasu, gdy połączenie nie zostanie podjęte (połączenie jest bezpłatne, więc nie generuje kosztów dla zgłaszającego zdarzenie),
 • zwięźle przedstaw zdarzenie lub sytuację, podając:

1. dokładne miejsce zdarzenia, jeśli nie znasz, to punkty orientacyjne np.: na drodze słupek drogowy

Na każdym słupku drogowym widnieją dwie liczby chyba, że jest to droga krajowa lub wojewódzka to trzy. Liczby w kolejności od góry w dół oznaczają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pierwsza liczba pokazuje numer drogi,

- druga liczba określa kilometry drogi,

- trzecia liczba określa setek metrów danego kilometra.

wypadek na drodze jak zgłosić miejsce wypadku numer alarmowy 112 <a class=policja karetka straż pożarna"/>

gazeta.pl

2. Przejazdy drogowe: Żółte Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Na każdej takiej naklejce umieszczony został indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu składający się z 9 cyfr umieszczono również numery telefonów do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i nr alarmowy 112.

przejazdy kolejowo-drogowe naklejki miejsce zdarzenia wypadku 112

3. czy istnieją zagrożenia?

4. ile osób jest poszkodowanych?

5. krótki opis tego co widzimy i co wiemy?

6. jakie czynności ratunkowe zostały podjęte?

7. kto wzywa pomocy i kto został poszkodowany?

 • jeśli to możliwe poinformuj jak można najszybciej dojechać do miejsca zdarzenia,
 • odpowiadaj na zadawane przez operatora pytania,
 • wykonuj polecenia/instrukcje przekazywane przez operatora,

W sytuacji gwałtownej zmiany lub pogorszenia, należy szybko o tym powiadomić operatora numeru 112.

Ważne!

Zaleca się nie korzystać z telefonu, z którego dokonano zgłoszenia na wypadek, gdyby operator próbował skontaktować się ponownie w celu weryfikacji informacji lub udzielenia innych dodatkowych informacji.

Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych

Należy pamiętać, numer alarmowy 112, a także pozostałe numery alarmowe należy dzwonić tylko wówczas, gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych i blokowanie numeru alarmowego jest nie tylko wykroczeniem, ale też wyjątkową bezmyślnością. Za takie złamanie prawa kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń:

REKLAMA

§ 1. Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Warto, w tym miejscu przypomnieć katastrofę budowlaną w Katowicach, wówczas wiele osób jednocześnie dzwoniło na pogotowie ratunkowe, co spowodowało zablokowanie central telefonicznych. Doszło wówczas do automatycznego przełączenia do dyspozytorów z innych miast niż Katowice. W jednej z tych miejscowości była ulica o tej samej nazwie, jak ulica, na której doszło do katastrofy i karetki pogotowia zostały wysłane na zły adres[1].

[1] https://portal.abczdrowie.pl/wezwanie-karetki-pogotowia-w-praktyce-nie-takie-proste

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak gmina odśnieży swój chodnik, to jej płacisz! Ty odśnieżasz gminie za darmo. Łopatą macha emeryt, chory, niepełnosprawny, kobieta w ciąży

  Mieszkańcy miasteczek i wsi muszą od dekad odśnieżać chodniki obok swoich posesji. Za darmo. Żadnego wynagrodzenia czy chociażby zwolnienia w podatku od nieruchomości. Jak nie, to grozi im grzywna do 1500 zł. I odszkodowanie nawet 70 000 zł (jak ktoś sobie złamie nogę na publicznym chodniku). Co więcej gmina musi otrzymać wynagrodzenie od właściciela nieruchomości jak gmina zajmie się swoim chodnikiem.

  Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

  Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie należący do Ciebie), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

  TSUE: jedynie zawinione naruszenie RODO może prowadzić do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił we wtorkowym wyroku warunki, na jakich krajowe organy nadzorcze mogą nałożyć administracyjną karę pieniężną na jednego lub więcej administratorów danych za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Zgodnie z orzeczeniem, nałożenie takiej kary zakłada zawinione zachowanie, co znaczy, że naruszenie zostało popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

  Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - wyrok TK

  Przepisy Prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  REKLAMA

  Polacy w mediach społecznościowych. Chcemy prywatności, ale nie czytamy regulaminów

  Polacy korzystający z mediów społecznościowych deklarują, że dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Z badania wynika, że aż 63% ankietowanych przed założeniem konta zwraca uwagę na politykę prywatności i zasady korzystania z nowego serwisu. Dla 71% kluczowa jest możliwość konfiguracji ustawień prywatności konta użytkownika. Jednocześnie okazuje się, że znaczna część osób korzystających z Facebooka nie zgadza się z zapisami znajdującymi się w regulaminie tego serwisu. Może to oznaczać, że wbrew zapewnieniom, wielu użytkowników wcale go nie czyta.

  Analiza: Najszybciej na świąteczne zakupy zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy

  Zarabiający średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni, żeby zorganizować Święta. To o dzień dłużej niż rok wcześniej. Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie potrzebują dwa razy tyle czasu, wynika z analizy Personnel Service.

  Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

  Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

  Nowy standard nadawania kanałów TVP od połowy grudnia 2023 r. [dwa terminy zmian]. Sprawdź telewizor i dekoder czy będziesz mógł odbierać te programy!

  Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska SA informują, że między 15 a 19 grudnia 2023 r. nastąpi w całej Polsce zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. Chodzi tu o TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD). Zmiana ta zostanie dokonana w dwóch etapach.

  REKLAMA

  Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

  Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

  ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenie wspierające. Jak je uzyskać?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA