reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Wskaźniki > Ulga internetowa 2013

Ulga internetowa 2013

Od 1 stycznia 2013 roku ulga internetowa będzie funkcjonowała na nowych zasadach. Odliczenie kosztów poniesionych na Internet nie będzie już przysługiwało wszystkim. Ulga obejmie jedynie wąską grupę internautów. Kto może skorzystać z ulgi internetowej w 2013 roku?

Nowe zasady ulgi internetowej w 2013 roku

Rok 2013 mocno ograniczy korzystanie z ulgi internetowej. Tylko nieliczna grupa internautów będzie mogła uwzględnić w swoim rozliczeniu PIT wydatki poniesione na łącze internetowe.

Początkowo Ministerstwo Finansów proponowało, aby ulga internetowa została zlikwidowana całkowicie, jednak dzięki poprawkom senackim, ulga pozostała w zmniejszonym zakresie.

Z ulgi będą mogli zatem skorzystać ci podatnicy, którzy w latach 2005-2011 nie dokonywali odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnią ulgę w swoim rozliczeniu PIT za rok 2012. Poprawka przewiduje, że odliczyć będzie można - tak jak dotychczas - 760 zł, jednak tylko w dwóch następujących po sobie latach. Zmiana będzie obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

Odliczenie kosztów Internetu będzie przysługiwało wyłącznie przez 2 lata i to tylko tym podatnikom, którzy dotychczas nie dokonywali odliczeń z tego tytułu.

Zgodnie ze zgłoszonym przez Senat przepisem przejściowym podatnik, który po raz pierwszy skorzysta z odliczenia w 2012 r. będzie mógł skorzystać z ulgi po raz drugi tylko w roku 2013.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Ulga internetowa w praktyce

Osoba, która odliczała ulgę internetową za rok 2011 i za lata wcześniejsze będzie mogła odliczyć wydatki poniesione na Internet tylko w rozliczeniu PIT za 2012 rok. Termin rozliczania PIT za rok 2012 upływa z końcem kwietnia 2013 roku.

Podatnik, który w 2012 roku po raz pierwszy założył sobie stałe łącze internetowe lub skorzysta z Internetu mobilnego, będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2012 jak i za 2013 rok.

Podatnicy, którzy założą sobie Internet w roku 2013 będą mogli odliczyć go od podatku w roku 2013 i 2014. Wynika to bowiem z senackiej poprawki, która mówi, że ulga internetowa przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

Ulga internetowa obowiązywać będzie przez kolejne 2 lata od pierwszego rozliczenia ulgi, czyli w 2012 i 2013, 2013 i 2014, 2014 i 2015 itd.

Zobacz serwis: Wskaźniki

Potrzebna faktura

Aby skorzystać z ulgi internetowej musimy przedstawić podstawę, dzięki której ubiegamy się o ulgę internetową. Podstawą taką jest faktura za Internet. Co więcej Urzędy Skarbowe od kwietnia 2011 roku honorują również ekofaktury, przesyłane klientom w formie e-maila.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama