reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Wskaźniki > Ulga internetowa 2013

Ulga internetowa 2013

Od 1 stycznia 2013 roku ulga internetowa będzie funkcjonowała na nowych zasadach. Odliczenie kosztów poniesionych na Internet nie będzie już przysługiwało wszystkim. Ulga obejmie jedynie wąską grupę internautów. Kto może skorzystać z ulgi internetowej w 2013 roku?

Nowe zasady ulgi internetowej w 2013 roku

Rok 2013 mocno ograniczy korzystanie z ulgi internetowej. Tylko nieliczna grupa internautów będzie mogła uwzględnić w swoim rozliczeniu PIT wydatki poniesione na łącze internetowe.

Początkowo Ministerstwo Finansów proponowało, aby ulga internetowa została zlikwidowana całkowicie, jednak dzięki poprawkom senackim, ulga pozostała w zmniejszonym zakresie.

Z ulgi będą mogli zatem skorzystać ci podatnicy, którzy w latach 2005-2011 nie dokonywali odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnią ulgę w swoim rozliczeniu PIT za rok 2012. Poprawka przewiduje, że odliczyć będzie można - tak jak dotychczas - 760 zł, jednak tylko w dwóch następujących po sobie latach. Zmiana będzie obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

Odliczenie kosztów Internetu będzie przysługiwało wyłącznie przez 2 lata i to tylko tym podatnikom, którzy dotychczas nie dokonywali odliczeń z tego tytułu.

Zgodnie ze zgłoszonym przez Senat przepisem przejściowym podatnik, który po raz pierwszy skorzysta z odliczenia w 2012 r. będzie mógł skorzystać z ulgi po raz drugi tylko w roku 2013.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Ulga internetowa w praktyce

Osoba, która odliczała ulgę internetową za rok 2011 i za lata wcześniejsze będzie mogła odliczyć wydatki poniesione na Internet tylko w rozliczeniu PIT za 2012 rok. Termin rozliczania PIT za rok 2012 upływa z końcem kwietnia 2013 roku.

Podatnik, który w 2012 roku po raz pierwszy założył sobie stałe łącze internetowe lub skorzysta z Internetu mobilnego, będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2012 jak i za 2013 rok.

Podatnicy, którzy założą sobie Internet w roku 2013 będą mogli odliczyć go od podatku w roku 2013 i 2014. Wynika to bowiem z senackiej poprawki, która mówi, że ulga internetowa przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

Ulga internetowa obowiązywać będzie przez kolejne 2 lata od pierwszego rozliczenia ulgi, czyli w 2012 i 2013, 2013 i 2014, 2014 i 2015 itd.

Zobacz serwis: Wskaźniki

Potrzebna faktura

Aby skorzystać z ulgi internetowej musimy przedstawić podstawę, dzięki której ubiegamy się o ulgę internetową. Podstawą taką jest faktura za Internet. Co więcej Urzędy Skarbowe od kwietnia 2011 roku honorują również ekofaktury, przesyłane klientom w formie e-maila.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama