reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zadania powiatu > Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy jest szansą dla bezrobotnych na zdobycie potrzebnego w dalszej pracy doświadczenia zawodowego. Staż niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla bezrobotnych, ale również dla pracodawców. Jakie to korzyści?

Podstawa prawna

Staż pracy jest regulowany ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej dotyczącego szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.

Korzyści dla bezrobotnych

Oprócz wskazanych na wstępie korzyści w postaci zdobycia doświadczenia, bezrobotny uzyskuje również wynagrodzenie. Oprócz korzyści wymiernych bezrobotni uzyskują wiele korzyści pozamaterialnych. Chodzi tu o nabywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami oraz uaktywnienie zawodowe. Bezrobotny jest skierowywany na staż przez dyrektora powiatowego urzędu pracy na okres od 3 do 6 miesięcy.

Zobacz: Studia podyplomowe finansowane przez urząd pracy

Korzyści dla przedsiębiorców

Staże są popularne wśród przedsiębiorców z powodu ich opłacalności. Przedsiębiorca uzyskuje dodatkowego pracownika, nie wypłaca mu wynagrodzenia i nie jest zobowiązany do zatrudnienia stażysty. 

Jak zatrudnić stażystów?

Przedsiębiorca może ubiegać się o zatrudnianie stażystów. Żeby mógł to czynić pracodawca musi spełniać takie warunki jak: nieprzeprowadzanie redukcji zatrudnienia w ostatnich 6 miesiącach, nie bycie w stanie likwidacji lub upadłości, nie posiadanie zaległości w opłacaniu składek do ZUS ani nie posiadanie zadłużenia wobec Skarbu Państwa w opłatach podatkowych oraz przedsiębiorca musi przedstawić dokładny opis proponowanego programu stażu, z uwzględnieniem umiejętności i kwalifikacji, jakie nabędą osoby bezrobotne w trakcie odbywania stażu.

Przedsiębiorca musi prowadzić staż zgodnie z opisem proponowanego programu. Zmiany w programie muszą być niezwłocznie zgłaszane do powiatowych urzędów pracy.

Składanie wniosku

Pracodawca składa wniosek o zorganizowanie stażu. Wniosek ten składa się w postaci wypełnionego formularzu, dostępnego w urzędach pracy i na ich stronach internetowych. Wniosek składa się do właściwego powiatowego urzędu pracy. Oprócz wniosku składa się również szereg załączników, takich jak: kopię dokumentów poświadczającą formę prawną organizatora stażu – jest to wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego, REGON, NIP, zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami oraz zaświadczenie z ZUS o nie zaleganiu z opłatami składek (zamiennie deklarację ZUS DRA).

Kompletne wnioski wraz z załącznikami przedsiębiorca powinien składać w kancelarii urzędu pracy lub przesłać pocztą. Złożenie w inny sposób będzie skutkowało niezakwalifikowaniem do rozpoznania.

Rozpatrzenie wniosku

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku powiatowy urząd pracy podpisuje stosowną umowę z wnioskującym przedsiębiorcą.

Zobacz serwis: Zadania powiatu

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Staże z urzędu pracy są popularne wśród przedsiębiorców z powodu ich opłacalności.
Staże z urzędu pracy są popularne wśród przedsiębiorców z powodu ich opłacalności.

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama