Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staż z urzędu pracy

Staże z urzędu pracy są popularne wśród przedsiębiorców z powodu ich opłacalności.

Staż z urzędu pracy jest szansą dla bezrobotnych na zdobycie potrzebnego w dalszej pracy doświadczenia zawodowego. Staż niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla bezrobotnych, ale również dla pracodawców. Jakie to korzyści?

Podstawa prawna

Staż pracy jest regulowany ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej dotyczącego szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.

Korzyści dla bezrobotnych

Oprócz wskazanych na wstępie korzyści w postaci zdobycia doświadczenia, bezrobotny uzyskuje również wynagrodzenie. Oprócz korzyści wymiernych bezrobotni uzyskują wiele korzyści pozamaterialnych. Chodzi tu o nabywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami oraz uaktywnienie zawodowe. Bezrobotny jest skierowywany na staż przez dyrektora powiatowego urzędu pracy na okres od 3 do 6 miesięcy.

Zobacz: Studia podyplomowe finansowane przez urząd pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści dla przedsiębiorców

Staże są popularne wśród przedsiębiorców z powodu ich opłacalności. Przedsiębiorca uzyskuje dodatkowego pracownika, nie wypłaca mu wynagrodzenia i nie jest zobowiązany do zatrudnienia stażysty.

Jak zatrudnić stażystów?

Przedsiębiorca może ubiegać się o zatrudnianie stażystów. Żeby mógł to czynić pracodawca musi spełniać takie warunki jak: nieprzeprowadzanie redukcji zatrudnienia w ostatnich 6 miesiącach, nie bycie w stanie likwidacji lub upadłości, nie posiadanie zaległości w opłacaniu składek do ZUS ani nie posiadanie zadłużenia wobec Skarbu Państwa w opłatach podatkowych oraz przedsiębiorca musi przedstawić dokładny opis proponowanego programu stażu, z uwzględnieniem umiejętności i kwalifikacji, jakie nabędą osoby bezrobotne w trakcie odbywania stażu.

Przedsiębiorca musi prowadzić staż zgodnie z opisem proponowanego programu. Zmiany w programie muszą być niezwłocznie zgłaszane do powiatowych urzędów pracy.

Składanie wniosku

Pracodawca składa wniosek o zorganizowanie stażu. Wniosek ten składa się w postaci wypełnionego formularzu, dostępnego w urzędach pracy i na ich stronach internetowych. Wniosek składa się do właściwego powiatowego urzędu pracy. Oprócz wniosku składa się również szereg załączników, takich jak: kopię dokumentów poświadczającą formę prawną organizatora stażu – jest to wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego, REGON, NIP, zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami oraz zaświadczenie z ZUS o nie zaleganiu z opłatami składek (zamiennie deklarację ZUS DRA).

Kompletne wnioski wraz z załącznikami przedsiębiorca powinien składać w kancelarii urzędu pracy lub przesłać pocztą. Złożenie w inny sposób będzie skutkowało niezakwalifikowaniem do rozpoznania.

Rozpatrzenie wniosku

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku powiatowy urząd pracy podpisuje stosowną umowę z wnioskującym przedsiębiorcą.

Zobacz serwis: Zadania powiatu

Autopromocja

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo