| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zadania powiatu > Karta wędkarska - jak ją wyrobić?

Karta wędkarska - jak ją wyrobić?

Tegoroczna wiosna oraz majówka uraczyły nas wysokimi temperaturami dlatego też nad polskimi wodami można spotkać wielu wędkarzy. Amatorski połów ryb wiąże się jednak z koniecznością posiadania karty wędkarskiej. Jak i gdzie wyrobisz kartę wędkarską?

Amatorski połów ryb to nic innego jak pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Aby móc uprawiać amatorski połów wędką konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej, która jest dokumentem wydawanym dożywotnio osobom, które ukończyły 14 lat. Z obowiązku posiadania karty zwolnione jest pewne grono osób.

Kto nie musi posiadać karty?

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są następujące osoby:

  • osoby do lat 14 - jednakże mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę;
  • cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - jeżeli posiadają zezwolenie od uprawnionego do rybactwa;
  • osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

Karty wędkarskie są wydawane przez starostę właściwego dla miejsca zamieszkania (nie zameldowania) osoby ubiegającej się o jej wydanie. Zanim jednak karta zostanie ci wydana należy uczynić zadość kilku formalnościom, w tym obowiązkowi zdania egzaminu.

Egzamin

Pierwszym krokiem jest złożenie egzaminu ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed uprawnioną komisją egzaminacyjną działającą na terenie powiatu właściwego pod względem miejsca zamieszkania zdającego. Prawo do egzaminowania ma np. Polski Związek Wędkarski - lista okręgów znajduje się tutaj.

Przystąpienie do egzaminu związane jest z koniecznością uiszczenia składki egzaminacyjnej w wysokości ok. 30 zł.

Aby zdać egzamin należy wykazać się znajomością przepisów ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym oraz rozporządzenia Ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Tutaj znajdziesz przykładowe pytania egzaminacyjne.

Po zaliczeniu egzaminu otrzymasz stosowne zaświadczenie,

Wizyta u starosty

Następnie musisz skierować się do starosty (prezydenta miasta) właściwego dla twojego miejsca zamieszkania i wystąpić o wydanie karty wędkarskiej. Dokumenty jakich będziesz potrzebował to:

  • wniosek o wydanie karty wędkarskiej (możesz otrzymać na miejscu),
  • zaświadczenie o zaliczeniu egzaminu,
  • aktualna fotografia (taka jak do dowodu osobistego),
  • potwierdzenie wpłaty za wydanie karty wędkarskiej - 10 zł;
  • dowód tożsamości.

Karta wędkarska zostanie wydana na miejscu. Warto zaznaczyć, że samo wyrobienie karty wędkarskiej nie uprawnia jeszcze do połowu na wszystkich wodach bowiem w pewnych przypadkach konieczne jest uiszczenie odpowiednich składek (np. na wodach PZW) lub wykupienie zezwoleń.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 652 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz.U. z 2001 r. nr. 138 poz. 1559  z późn. zm.)           

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »