reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Bezczynność organu administracji

Bezczynność organu administracji

Wszystkie sprawy administracyjne powinny być załatwiane w określonych terminach. Terminy te wskazuje albo kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) albo, w niektórych sprawach, przepisy szczególne.

Przykładem przepisu szczególnego zawierającego termin załatwienia sprawy jest art. 11 ust.3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Zgodnie z nim decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydaje się w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku.

Ogólne terminy załatwienia sprawy

W świetle kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej zobowiązany jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Rozstrzygnięcie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. Sprawy szczególnie skomplikowane powinny być rozstrzygnięte nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania. W postępowaniu odwoławczym sprawy powinny być załatwione w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. Wszystkie powyższe terminy określa art. 35 k.p.a.

Są to terminy maksymalne, a więc organ może załatwić sprawę szybciej. Należy jednak podkreślić, że terminy te mają charakter instrukcyjny. Oznacza to, że w razie przekroczenia terminu organ może działać dalej. Wszystkie czynności nadal są ważne i rodzą skutki prawne. Przekroczenie terminów powoduje natomiast, że stronie mogą przysługiwać środki zaskarżania, a organ zobowiązany jest do dodatkowego specjalnego działania.

Przekroczenie terminu zobowiązuje organ administracji do powiadomienia o tym wszystkich stron postępowania. Powiadomienie musi nastąpić zarówno w razie zwłoki organu, to jest w sytuacji gdy przewlekłość nastąpiła z przyczyn zależnych od organu, jak i w razie wystąpienia okoliczności niezależnych. Zawiadomienie ma postać pisemnego postanowienia. Nie przysługuje na nie zażalenie. W postanowieniu organ wskazuje przyczynę zwłoki i nowy termin załatwienia sprawy (art. 36 § 1 k.p.a.).

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Zażalenie z powodu przekroczenia terminu

W razie przekroczenia terminu załatwienia sprawy przez organ administracji stronie przysługują dwa środki zaskarżenia: zażalenie i skarga na bezczynność do sądu administracyjnego. Zażalenie wnosi się do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Jeżeli takiego organu nie ma to stronie przysługuje wezwanie do usunięcia naruszenia prawa (art. 37 § 1 k.p.a.) Zażalenie można wnieść w każdym momencie, po przekroczeniu terminu na rozstrzygnięcie sprawy. Dotyczy to zarówno terminu ustawowego wynikającego z k.p.a.  jak i kolejnego terminu, wskazanego w postanowieniu organu. W razie uwzględnienia zażalenia, wyznaczony zostaje dodatkowy, ostateczny termin załatwienia sprawy, ponadto wyjaśniane są przyczyny zwłoki. Uwzględnienie zażalenia otwiera również możliwość do pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub służbowej pracownika winnego niedochowania terminu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezczynność organu administracji /fot. Fotolia
Bezczynność organu administracji /fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama