| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Inne > Czy spółka może stać się pracodawcą?

Czy spółka może stać się pracodawcą?

Spółka jawna, jak również spółka komandytowa mogą stać się pracodawcą w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy.

Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Powyższy zapis stosuje się odpowiednio do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności, o których mowa w tym przepisie. 


W spółce jawnej może być także zatrudniony jako jej pracownik wspólnik tej spółki, jeżeli umowa spółki tak stanowi, albo jeśli stosowną uchwałę podejmą wspólnicy.


Zgodnie z art. 3 kodeksu pracy, za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy (np. zawieranie i wypowiadanie umów) dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonywać może w spółce jawnej każdy wspólnik uprawniony do jej reprezentowania .
Podmiotem dokonującym czynności z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy może być osoba fizyczna lub organ zarządzający daną jednostką. Określenie organu zarządzającego jednostką organizacyjną powinno być zawarte w przepisach kreujących jej powstanie. Niewątpliwie szczególną rolę będą tu odgrywały statuty.

Zgodnie z kodeksem pracy nie ma przeszkód, aby w spółce komandytowej mógł zostać zatrudniony jako jej pracownik, także wspólnik tej spółki.

Zatrudnienie takiego wspólnika wymagać będzie jednak zgody pozostałych wspólników (w umowie spółki albo później w stosownej uchwale wspólników). 


Zgodnie z art. 3.1 kodeksu pracy, za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy (np. zawieranie i wypowiadanie umów, zmiana treści umów o pracę) dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.


Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonywać może w spółce jawnej każdy wspólnik uprawniony do jej reprezentowania. 


Może ich zatem dokonywać w pierwszej kolejności komplementariusz nie pozbawiony prawa reprezentacji spółki komandytowej. Przez reprezentację spółki komandytowej należy rozumieć prawo do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w imieniu spółki komandytowej i ze skutkiem dla niej.
Zgodnie z brzmieniem art. 117 kodeksu spółek handlowych spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentacji spółki. Natomiast stosownie do treści art. 118 § 1 kodeksu spółek handlowych komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.

Podstawa prawna:
Ustawa kodeks pracy ( Dz.U z 1998 Nr 21 poz 94 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »