REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Wspólność majątkowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może zawrzeć związek małżeński?

Związek małżeński mogą zawrzeć tylko osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Ponadto, małżeństwo mogą zawrzeć osoby tylko odmiennej płci. O płci decyduje informacja zawarta w akcie urodzenia. Różnica płci musi istnieć w momencie zawierania związku małżeńskiego.

Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.

Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, potrzebna jest zgoda współmałżonka. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia.

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy możliwa?

Państwo Jagielscy od roku żyją w faktycznej separacji. Nie podejmują żadnych wspólnych decyzji, gdyż każda taka próba kończy się konfliktem. Ostatnio Pani Jagielska dowiedziała się z otrzymanego od komornika pisma, że jej mąż w tym czasie znacznie się zadłużył…

REKLAMA

Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego małżonków należy m. in. pobrane wynagrodzenia za pracę. Do odbioru niewypłaconego wynagrodzenia małżonka potrzebne jest pełnomocnictwo.

Wniosek o nakazanie wypłacenia małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka - przykład

Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Jak wnieść taki wniosek do sądu? Poniżej przedstawiamy przykład.

Intercyza - rozszerzenie wspólności majątkowej

Małżonkowie poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego mogą zmienić wspólność ustawową na cztery sposoby: mogą rozszerzyć wspólność majątkową, ograniczyć ją, ustanowić rozdzielność majątkową oraz ustanowić rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.

Udziały małżonków w majątku wspólnym

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe, które nie są objęte wspólnością ustawową, należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

REKLAMA

Podział majątku w sądzie

Brak porozumienia małżonków co do ustanowienia rozdzielności majątkowej, nie zamyka drogi do wystąpienia z takim żądaniem przez każdego z nich do sądu, w razie wystąpienia ważnych powodów.

Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestię rozliczeń małżonków ze względu na poczynione przez nich wydatki i nakłady z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatki i nakłady poczynione z majątków osobistych na majątek wspólny.

Czy po ślubie mam prawo do alimentów od rodzica?

Pomimo zawarcia związku małżeńskiego dziecko może być uprawnione do świadczeń alimentacyjnych ze strony rodziców. Dzieje się tak wówczas, gdy nie może się ono jeszcze samo utrzymywać.

Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Małżonek ma prawo do korzystania z mieszkania w trakcie małżeństwa

Małżonkowie są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Wypełnienie tych obowiązków jest ułatwione, gdy małżonkowie mieszkają razem.

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują.

Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Wspólność majątkowa to nadal najpopularniejszy ustrój majątkowy istniejący pomiędzy małżonkami. Obejmuje on przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania.

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, więc małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

Zaspokajanie potrzeb rodziny-obowiązkiem każdego z małżonków

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Mąż nie chce płacić za czynsz. Czy przysługuje mi jego wypłata?

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

W jaki sposób rozliczają się małżonkowie?

Obowiązkiem każdego polskiego obywatela w wieku produkcyjnym jest rozliczanie PIT-u. Rozliczać się można pojedynczo, jak również we dwoje. Tą drugą sytuację, czyli wspólne rozliczenie z podatku dochodowego umożliwia małżeństwo, przy czym małżonkowie muszą pozostawać przez cały rok rozliczeniowy we wspólnocie majątkowej. Możliwe jest również rozliczanie się wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem.

"Rozwód kościelny" - czy można odwołać się od wyroku?

Czy można odwołać się od wyroku stwierdzającego nieważność lub ważność małżeństwa? Wyrok wydany przez I instancję, nie jest jeszcze prawomocny. Stronie procesowej, która nie zgadza się z wyrokiem przysługuje prawo apelacji.

Kiedy małoletni uzyska zezwolenie na zawarcie małżeństwa?

Czy osoba małoletnia może wstąpić w związek małżeński? Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie może wstąpić w związek małżeński osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. Od reguły są jednak wyjątki.

Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Małżonek jest uprawniony do przejęcia połowy środków zgromadzonych w OFE przez zmarłego współmałżonka. Możliwe jest to w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Małżonkowie mają prawo do odmowy składania zeznań

Mój mąż jest oskarżony o sfałszowanie dokumentu. Czy muszę stawiać się w sądzie? Czy mogę odmówić składania zeznań?

Uznanie małżonka za zmarłego a ponowne małżeństwo

W przypadku, gdy osoba zaginiona zostanie uznana za zmarłą, jej małżonek może bez przeszkód zawrzeć nowe małżeństwo. Co się dzieje z małżeństwem, gdy osoba uznana za zmarłą odnajduje się?

Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Najem jest objęty wspólnością majątkową małżeńską, bez względu na stosunki majątkowe panujące w danym małżeństwie – wspólność, czy też rozdzielność majątkowa, w tym rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Nawiązanie stosunku najmu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej.

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Depresja a „rozwód kościelny"

Małżeństwo zawarte w stanie choroby psychicznej (depresji, schizofrenii, czy paranoi, a bardzo często także w okresie przerw między chorobowych (tzw. remisja choroby), jest zawarte nieważnie.

Rozdzielność majątkowa na podstawie umowy małżonków

Umowne ustroje majątkowe są stosowane w praktyce, gdy małżonkowie dysponują już określonym majątkiem przed zawarciem małżeństwa. Małżonkowie decydują się na ich zawarcie również wtedy, gdy pomiędzy ich majątkami występuje dysproporcja albo gdy prowadzą już na własny rachunek działalność gospodarczą lub zawodową.

Umowy rozszerzające lub ograniczające wspólność majątkową

Podstawowym ustrojem majątkowym małżeńskim jest ustrój wspólności majątkowej. Powstaje on z mocy samego prawa, jeżeli małżonkowie nie zawarli wcześniej umowy majątkowej małżeńskiej. Przez zawarcie majątkowej umowy małżonkowie mogą wspólność majątkową rozszerzyć lub ograniczyć.

Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy pozwala małżonkom zawrzeć umowę, na podstawie której mogą oni kształtować swój ustrój majątkowy w sposób odmienny niż tzw. ustawowy ustrój majątkowy małżeński. Umowa ta zawarta przed zawarciem małżeństwa ma charakter organizacyjny, natomiast gdy zostaje zawarta już w czasie trwania małżeństwa, powoduje modyfikacje ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, uchyla dotychczasowy ustrój majątkowy i wprowadza nowe postanowienia w tym zakresie. Jakie rodzaje ustrojów majątkowych przewiduje polski ustawodawca i jaka jest ich treść oraz zakres?

Testament wspólny małżonków

Zgodnie z prawem, testament sporządzony z naruszeniem przepisów kodeksu cywilnego jest bezwzględnie nieważny. Do takich należy testament napisany wspólnie przez małżonków.

Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Opłata od pozwu jest stała i wynosi 200 złotych.

Unieważnienie małżeństwa – kiedy możliwe

Prawo wymienia przeszkody, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa w pewnych okolicznościach lub przez pewne osoby. Jeżeli mimo istnienia takich przeszkód małżeństwo zostaje zawarte, wówczas można żądać jego unieważnienia.

Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

"Mój mąż nadużywa alkoholu. Nie mam już sił na wspólne życie z nim. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?" - niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3. KPK po stronie mężczyzny.

Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Umowa małżeńska „matrimonium contractum”, może zostać zawarta nieważnie z powodu jakiejś przeszkody zrywającej, od której nie uzyskano dyspensy. Dyspensy jednak nie można uzyskać od wszystkich przeszkód, dlatego też małżeństwo zostanie zawarte nieważnie.

Rozwód bez orzekania o winie - kiedy możliwy?

Kwestia winy za rozkład pożycia ma wpływ na obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi. Sąd nie orzeka o winie na zgodny wniosek małżonków. Ponadto w pewnych sytuacjach przypisanie któremukolwiek z małżonków winy za rozkład pożycia jest zwyczajnie niemożliwe.

Kto ma prawo wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Przepisy Kodeksu cywilnego jasno stanowią, że w razie śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o związki konkubenckie. Oznacza to, że wnuki, wstępni ani rodzeństwo najemcy nie mają prawa zamieszkiwać w mieszkaniu swojego krewnego po jego śmierci.

Gdy narzeczony zrywa zaręczyny

Instytucja zaręczyn nie jest uregulowana przez polskie prawo. Skutki prawne wywołuje jedynie zawarcie małżeństwa.

Jak zawrzeć związek małżeński za granicą

Jakie wymogi trzeba spełnić zawierając ślub w konsulacie?Obywatele polscy powinni pamiętać o przedstawieniu zaświadczeń z urzędu stanu cywilnego.

Jak zarejestrować w Polsce małżeństwo zawarte za granicą

Osoba, która zawarła związek małżeński za granicą powinna zarejestrować go w Polsce. W tym celu należy udać się do urzędu stanu cywilnego. Formalności mogą załatwić też bliscy.

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 2

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 1

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonkowie, którzy chcą pozostać przy swoich odrębnych majątkach mogą sporządzić umowę. Rozwiązaniem może być również wniesienie do sądu powództwa o ustanowienie rozdzielności. O ile pierwszy ze sposobów jest dostępny dla każdego, o tyle orzeczenie sądu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Intercyza - na czym polega

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o sprawach rodziny. Nie zawsze dochodzą do porozumienia. Gdy różnice zdań dotyczą istotnych spraw rodziny, małżonkowie mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego

Jeżeli masz zamiar zawrzeć związek małżeński przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego musisz zgromadzić określone przez ustawodawcę dokumenty.

REKLAMA