REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświadczenie woli, Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Z kim dziecko spędza święta?

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej jest sposobem na to jak uwzględniając dobro dziecka, jak i obojga małżonków uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem. Dotyczy to również najważniejszych momentów w roku takich jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc.

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód?

Doręczenia pism z postępowaniu cywilnym

Rozszerzono katalog podmiotów, przez które sąd może dokonywać doręczeń. Sąd będzie mógł dokonywać doręczeń także przez innego uprawnionego operatora pocztowego niż Poczta Polska, a także przez osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.

REKLAMA

Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.

Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestię rozliczeń małżonków ze względu na poczynione przez nich wydatki i nakłady z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatki i nakłady poczynione z majątków osobistych na majątek wspólny.

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują.

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, więc małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

REKLAMA

Jakie uprawnienia ma świadek w procesie cywilnym?

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu, nawet jeśli przysługuje jej prawo odmowy zeznań. Bycie świadkiem wiążę się z określonymi obowiązkami i uprawnieniami. Obowiązki świadka dotyczą stawienia się na wezwanie sądu, złożenie zeznań oraz złożenie przyrzeczenia.

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

W wyroku orzekającym rozwód sąd może orzec, iż tylko jeden z małżonków ponosi wyłączną winę rozkładu pożycia. Skutkiem takiego rozstrzygnięcia jest szczególna regulacja odnosząca się do obowiązku alimentacyjnego po stronie wyłącznie winnego byłego małżonka, jeżeli z takim żądaniem wystąpi małżonek uznany za niewinnego rozkładu pożycia.

Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, bądź sąd ustalił winę obojga małżonków, były współmałżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania.

Alimenty na dziecko przy rozwodzie - wysokość świadczeń

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletniego dziecka.

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Gdy rozwodu żąda małżonek winny rozkładu pożycia

Zasadą jest, iż rozwód nie jest dopuszczalny, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Jednak sąd w każdym wypadku bada, czy odmowa zgody na rozwód ze strony małżonka niewinnego jest uzasadniona.

Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Wyrok zawiera również ustalenia dotyczące kontaktów z dzieckiem.

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Wymagana forma czynności prawnych powinna być również zachowana, jeżeli oświadczenia woli stron są składane w postaci elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zachować formę czynności?

Rozwód bez orzekania o winie - kiedy możliwy?

Kwestia winy za rozkład pożycia ma wpływ na obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi. Sąd nie orzeka o winie na zgodny wniosek małżonków. Ponadto w pewnych sytuacjach przypisanie któremukolwiek z małżonków winy za rozkład pożycia jest zwyczajnie niemożliwe.

Co zrobić, gdy kontrahent wprowadził w błąd?

Na jednym z serwisów aukcyjnych kupiłem od osoby prywatnej sprzęt elektroniczny. Po pewnym czasie okazało się, że sprzęt jest używany, a tym samym jest wart o wiele mniej, niż zapłaciłem. Co robić?

Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. W przypadku zmiany okoliczności, gdy wymaga tego dobro dziecka można żądać zmiany takiego rozstrzygnięcia.

Przebieg rozprawy rozwodowej

Sąd w trakcie postępowania rozwodowego jest zobowiązany ustalić okoliczności rozkładu pożycia i zbadać sytuację małoletnich dzieci.

Komu sąd przyzna pełnomocnika z urzędu?

Istotą pomocy prawnej z urzędu jest to, iż zapewniana jest ona osobom, które z powodu niskich dochodów nie mogą ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, a korzystanie z usług profesjonalisty jest konieczne do obrony ich praw. Sąd przyzna pomoc prawną z urzędu wówczas, gdy uzna, że udział profesjonalnego pełnomocnika jest w sprawie niezbędny.

Zabezpieczenia w procesie rozwodowym

Przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku można wnosić o udzielenie zabezpieczenia, tzn. by na czas postępowania sąd wydał stosowne postanowienie.

Sądowy podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku wspólnego może nastąpić w drodze umowy, jeżeli małżonkowie doszli do porozumienia co do podziału majątku lub w sądzie.

Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jeśli w wyroku rozwodowym nie było zasądzonych alimentów na rzecz byłego małżonka można wnieść do sądu pozew o alimenty. Obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny, w związku z czym wygasa w razie śmierci jednej ze stron.

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

Małżonek nie dziedziczy w kilku różnych sytuacjach. Najprostsza to wówczas, gdy został pominięty w testamencie. Nie dziedziczy również wtedy, gdy zawarł umowę ze spadkodawcą, za jego życia, o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Czy dobro dziecka ma wpływ na orzeczenie rozwodu?

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Ten zapis często wywołuje pytania: „Czy sąd rzeczywiście może nie udzielić mi rozwodu”?

Czy można zmienić oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku

Po złożeniu oświadczenia o odrzuceniu lub przyjęciu spadku można je zmienić, ale... jak to zwykle bywa, problem nie jest tak jednoznaczny.

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Czy rozwiedzionym rodzicom przysługuje ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom na każde dziecko (przy spełnieniu przezeń ustawowych warunków). Pojawia się natomiast pytanie, jak kształtuje się to uprawnienie w przypadku, gdy rodzice pozostają w separacji lub są po rozwodzie?

Jak sporządzić pozew rozwodowy?

Rozwodem określa się rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Za trwały rozkład pożycia uważa się zerwanie ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Sąd orzeka o rozwodzie na żądanie małżonka.

Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Decyzja o orzekaniu o winie poza moralnym znaczeniem pociąga za sobą określone konsekwencje. Dlatego warto zastanowić się czy rozwód ma zostać wydany z orzeczeniem o winie czy też bez orzekania o winie.

Rozwód a wspólne mieszkanie

Małżonkowie, którzy po rozwodzie nie chcą zamieszkiwać razem mogą umówić się, jak podzielić dotychczas wspólne mieszkanie. Wówczas sąd w wyroku rozwodowym orzeka o podziale mieszkania przez małżonków lub o przyznaniu go jednemu z nich.

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

Kto wesprze nas podczas rozprawy rozwodowej?

W trakcie rozprawy rozwodowej możemy liczyć na pomoc prawną ze strony umocowanego przez nas adwokata. Wsparcia psychicznego mogą udzielić nam osoby zaufania.

Różnice między rozwodem kościelnym a rozwodem cywilnym

W mojej praktyce często spotykam się z wątpliwością osób, które zgłaszają się do mnie po poradę jaka jest różnica pomiędzy stwierdzeniem nieważności małżeństwa, a rozwodem cywilnym. Osoby te mają wątpliwości, czy jest to w jakiś sposób powiązane, jaka jest kolejność takich procesów, czy załatwia się to w jednym procesie, czy można od razu w dwóch.

Małżeństwo według prawa kanonicznego

Opisując sakrament małżeństwa na pierwszym miejscu należy powiedzieć, że jest to sakrament zawierany na całe życie i ustaje dopiero po śmierci jednego z małżonków, nie można go w żaden sposób rozwiązać, ani też udzielić rozwodu, dlatego też pojęcie „rozwód kościelny” jest jak najbardziej błędnym sformułowaniem.

Czym jest rozwód kościelny?

Ponieważ zainteresowanie tematyką tzw. „rozwodów kościelnych” w ostatnich latach jest coraz większe, dlatego postanowiłem stworzyć dla szerokiego odbiory pewnego rodzaju podstawowe kompendium, które wyjaśni wiele wątpliwości związanych z prawem kanonicznym, z tzw. „rozwodami kościelnymi”, choć nie tylko.

Kiedy występuje brak świadomości lub swobody przy zawieraniu umowy kredytowej

Wyłączenie świadomości lub swobody wyrażenia woli powoduje nieważność czynności. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Wykluczenie przymiotu nierozerwalności i jedności

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej.

Kiedy zachowanie małżonka nie wpływa na ustalenie winy w wyroku rozwodowym?

Sąd orzeka rozwód jeśli nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Zasadniczo orzeczenie rozwodu wiąże się również z orzeczeniem winy – a więc ustaleniem przez sąd, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

Związek małżeński zawarty pod wpływem przymusu i bojaźni

Wymuszenie zgody przez jedną stron na zawarcie małżeństwa powoduje, że taki związek jest związkiem małżeńskim zawartym nieważnie.

Związek małżeński zawarty pod warunkiem dotyczącym przyszłości

Związek małżeński, który został oparty na warunku dotyczącym przyszłości tego związku jest związkiem nieważnie zawartym.

Błąd i podstęp jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Celowe wprowadzenie w błąd lub podstęp mogą być przyczynami orzeczenia o nieważności zawartego wcześniej małżeństwa kościelnego.

Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie, na czym polega ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym, nie jest prosta i z pewnością wymaga zastosowania procedury poznawczej, która by umożliwiła uporządkowanie tej skomplikowanej problematyki.

Pozorna zgoda małżeńska

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Mediacja w spawach rozwodowych

Mediacja w sprawach rozwodowych ma na celu ułatwienie stronom dojścia do porozumienia, zaś rolą mediatora jest dążenie do uzyskania zgody pomiędzy stronami konfliktu.

REKLAMA