REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pieniądze, Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mediacje rozwodowe wciąż mało znane

Mediacje rozwodowe to rozwiązanie, na które decyduje się w Polsce tylko kilka procent par. Co wiemy na temat mediacji przedsądowej?

Przewożenie gotówki przez granice UE - nowe przepisy od 3 czerwca 2021 r.

Przewożenie gotówki przez granice UE. Ministerstwo Finansów informuje, że 3 czerwca 2021 r. wchodzą w życie przepisy UE, które rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę. Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej. Środek lokomocji nie ma tu znaczenia.

Jakie kwoty najbogatsze i najbiedniejsze kraje otrzymują w przekazach pieniężnych?

Przekazy pieniężne mogą okazać się szczególnie istotne w czasach kryzysu. Jak pokazują nowe dane Banku Światowego przepływy przekazów pieniężnych pozostały odporne na globalne spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa.

Więcej rozwodów w pandemii? Nie w Polsce

Czy w pandemii jest więcej rozwodów? Okazuje się, że tak jest w wielu krajach. Polska jest jednak wyjątkiem.

REKLAMA

12 tys. zł na dziecko – jakie warunki nowego programu?

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego to jedna z form wsparcia, którą przewiduje „Polski Ład”. Jakie są wstępne założenia?

Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?

Podatek Belki - znieść czy zmieniać?

Podatek od zysków kapitałowych. O zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, dyskutuje się od dawna. Część postuluje jego zniesienie, inni oceniają, że nie jest to niezbędne, wskazując jedynie na możliwość lekkiej modyfikacji.

Inwestycje. Czy w kwietniu będzie jeszcze drożej? [VIDEO]

Kwiecień zwykle jest bardzo dobrym miesiącem dla inwestorów, jak wynika z giełdowych statystyk. Czy jednak będzie drożej, skoro najważniejsze indeksy ostatnio pobiły historyczne rekordy?

REKLAMA

Wyrok rozwodowy a 500+

Wyrok rozwodowy do uzyskania 500+ jest wymagany przez niektóre gminy, chociaż okoliczności sprawy nie uzasadniają takiego żądania.

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Czy rozwód cywilny ma wpływ na proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czym różni się pozew rozwodowy od skargi powodowej?

Ilu Polaków jest zadowolonych z wynagrodzenia za pracę?

Wynagrodzenie za pracę jest ważniejsze od benefitów. Ilu Polaków zadowolonych jest ze swojej pensji? Poznaj wyniki badania "Polacy w środowisku pracy". Czy Polacy potrafią rozmawiać o pieniądzach? Czy wysokość wynagrodzenia powinna być zawarta w ofertach pracy?

Alimenty i rekompensata za prace domowe byłej żony

Rekompensata za prace domowe byłej żony? W Chinach mężczyzna musiał zapłacić byłej żonie za 5 lat wykonywania prac domowych. Sąd zasądził jednorazową rekompensatę i miesięczne alimenty. Na ile sąd wycenił pracę kobiety?

Kto i dlaczego kłóci się o pieniądze?

Kłótnie o pieniądze. W niemal dwóch na trzy domy nie udaje się uniknąć kłótni o pieniądze, a w co szóstym zdarzają się one regularnie – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Główne powody to nieliczenie się ze zdaniem partnera, rozrzutność i zbyt niskie dochody. Ale nieporozumienia to nie wszystko, co trzecia osoba zanim przystąpi do rozmowy sprawdza po kryjomu finanse i wydatki partnera. Zdecydowanie częściej partnerzy kontrolują partnerki, bo też częściej mają dostęp do finansów swojej drugiej połowy. Pandemia spowodowała, że awantur jest nieco więcej.

Pruszyńska: W mediacji nie ma wygranych i przegranych

Mediacje w sprawach rozwodowych – zdaniem mecenas Iwony Pruszyńskiej – są szybsze i tańsze od procesu w sądzie. Czym zatem różni się mediacja od standardowej wizyty w sądzie?

Podział obowiązków w małżeństwie

Podział obowiązków w małżeństwie może być źródłem wielu nieporozumień. Czy prawo reguluje kwestię podziału małżeńskich obowiązków? Co z wpływem podziału obowiązków na rozwód i orzeczenie o winie?

Co z pieniędzmi po śmierci?

Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci może ustanowić posiadacz każdego rodzaju indywidualnego rachunku bankowego. Może być to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto oszczędnościowe czy rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej.

Co zawiera wyrok rozwodowy?

Wyrok rozwodowy reguluje wszystkie istotne kwestie dotyczące rodziny. Jakie rozstrzygnięcia sądu znajdują się w treści orzeczenia? O czym powinni pamiętać małżonkowie?

Pozew o rozwód bez orzekania o winie - wzór

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Na czym polega zupełny rozkład pożycia? Czym jest trwały rozkład pożycia? Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc udzielić odpowiedzi na postawione wyżej pytanie należy wyjść od tego, czy rozwodzący się małżonkowie posiadają małoletnie dziecko. Jeśli bowiem rozwód dotyczy małżeństw z dzieckiem, sąd zobligowany jest do uregulowania jego sytuacji na czas po orzeczeniu rozwodu, a koszty postępowania rozwodowego wzrastają. W związku z tym, że w postępowaniu rozwodowym część kosztów związana jest z samą obecnością dziecka, w artykule przedstawione zostanie postępowanie rozwodowe małżonków posiadających małoletnie dzieci, jako takie, które lepiej oddaje szacunkowy koszt rozwodu.

Porozumienie rodzicielskie - wzór

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków (tzw. plan wychowawczy) o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Zmiana zabezpieczenia alimentów na rzecz małoletniego w postępowaniu rozwodowym w czasie pandemii

W czasie pandemii COVID-19 wiele osób (w tym zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych) straciło zdolność finansową. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, jeśli jeden z małżonków był już zobowiązany w ramach zabezpieczenia do przekazywania alimentów na rzecz małoletniego, postępowanie rozwodowe trwa, a doszło do zmiany możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego wywołanej utratą zatrudnienia lub ograniczeniem dochodów z powodu pandemii.

Kredyt frankowy a rozwód

Co z kredytem frankowym po rozwodzie? To pytanie nurtuje wiele osób. Decydując się na rozwód, małżonkowie powinni mieć świadomość, że cała ,,procedura wyjścia z małżeństwa’’ nie kończy się wyrokiem rozwodowym. Pozostaje jeszcze kwestia (oprócz opieki nad dziećmi, kontaktów i alimentów) podziału majątku oraz wspólnie zaciągniętych zobowiązań np. kredytu we frankach szwajcarskich. Jak przeprowadzić podział majątku wspólnego? Jak uwolnić się od współmałżonka i kredytu?

Rozwód przedsiębiorcy - co z udziałami małżonka w spółce z o.o.?

Czy w przypadku rozwodu i podziału majątku wspólnego, udziały w spółce z o.o. mogą zostać podzielone pomiędzy byłych małżonków? Co należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego małżonków?

Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Szybki rozwód obecnie niemożliwy?

„Z moich doświadczeń wynika, że w polskich warunkach nie ma możliwości orzeczenia rozwodu szybko i sprawnie" - mówi adwokat Karolina Marszałek. Jak długo trzeba poczekać na sprawę rozwodową?

Czy w Kościele są rozwody?

Często słyszy się, że w sądach kościelnych można uzyskać „rozwód kościelny”. Nie jest to jednak sformułowanie do końca prawidłowe. Pojęcie „rozwodu kościelnego” tak głęboko weszło jednak do języka potocznego, że jego wyplewienie wydaje się dziś niemożliwe. Skoro jednak Kościół nie udziela „rozwodów kościelnych”, to co dzieje się w sądach kościelnych?

Rodzicielski plan wychowawczy – jak napisać (wzór)

W jakich sytuacjach warto napisać rodzicielski plan wychowawczy? Co powinno zawierać takie pismo? Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące porozumienia wychowawczego oraz prosty wzór.

Rozwód czy separacja - na co się zdecydować?

Decyzja o rozstaniu podjęta – co dalej? Co będzie lepsze: rozwód czy separacja? Warto znać różnice i wiedzieć kiedy sąd orzeka rozwód, a kiedy separację.

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021

Ile wyniesie dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Ile wynosi próg dochodowy do otrzymania zasiłku i dodatku w okresie zasiłkowym 2020/2021? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zdrada w małżeństwie – czy ślub jest nieważny?

Zdrada małżeńska stanowi bardzo przykrą okoliczność. Czy uprawnia ona do wszczęcia kościelnego postępowania i uznania małżeństwa za nieważne?

Pokrzywka-Bensalem: Przemoc psychiczna (ekonomiczna) najczęściej dla otoczenia jest niezauważalna [WYWIAD]

„Udowodnienie przemocy psychicznej czy też ekonomicznej jest trudniejsze niż w przypadku przemocy fizycznej” – przekonuje adwokat Tamara Pokrzywka-Bensalem. „Czasem ofiary tej przemocy przekonane są o swojej bezużyteczności, winie lub po prostu zmęczone na tyle, że wolą zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie” - dodaje.

Ile kosztuje rozwód w 2020 r.?

Kwota, jaką trzeba zapłacić za przeprowadzenie rozwodu jest uzależniona od wielu czynników m.in. stopnia zawiłości sprawy czy zgłaszanych przez strony wniosków. Należy również pamiętać o kosztach profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego. Jakie są zatem koszty rozwodu w 2020 r.?

Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo?

Korzystanie z nieruchomości przez byłego małżonka - kiedy za wynagrodzeniem?

Po rozwodzie może dojść do sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków w całości korzysta z nieruchomości, wchodzącej w skład majątku wspólnego. Należy pamiętać, iż wynagrodzenie za korzystanie ze wspólnej nieruchomości przysługuje tylko w ściśle określonych prawem przypadkach.

Świadczenie z programu „Dobry start” a rozwód

W jaki sposób rozwód wpływa na prawo do świadczeń w ramach programu „Dobry start”? Który z rodziców powinien otrzymać świadczenie na dziecko? W jakich przypadkach kwota jest dzielona na pół?

Małżeństwo z krótkim stażem – czy jest nieważne?

Czy można stwierdzić nieważność małżeństwa kościelnego, które trwało krótki czas? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego?

Oszczędności w gotówce, czy może współpraca z doradcą inwestycyjnym?

Strach przed koronawirusem i kryzysem w połączeniu z bardzo niskim oprocentowaniem lokat sprawiły, że Polacy wypłacili z banków rekordową kwotę 46 mld zł, a więcej osób trzyma swoje oszczędności w gotówce.

Milionerzy chcą płacić większe podatki. Wszystko przez pandemię

83 milionerów opublikowało list otwarty, w którym apelują o "natychmiastowe' i "permanentne" poniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemię koronawirusa.

Rozwód w czasie pandemii - na rozstrzygnięcie trzeba poczekać dłużej

Po złożeniu pozwu rozwodowego do sądu nie należy spodziewać się szybkiego rozpatrzenia sprawy. Czas oczekiwania na rozstrzygnięcie będzie dłuższy ze względu na pandemię.

Koronawirus: Do sądów wpływa więcej pozwów rozwodowych

Do sądów napływa coraz więcej pozwów rozwodowych. Ograniczone wyjścia z domów z powodu koronawirusa, strach o zdrowie, obawy o pracę w niektórych przypadkach doprowadziły do powstania konfliktów, a nawet do podjęcia decyzji o rozwodzie. Jak obecnie wygląda przeprowadzenie sprawy rozwodowej?

Rozwód a separacja

Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozstaniu mają dwie drogi – rozwód albo separację. Czym rozwód różni się od separacji?

Podział firmy po rozwodzie - cz. 3 - spółka cywilna

Jak wygląda podział majątku wspólnego małżonków, gdy mąż, żona lub oboje małżonków są wspólnikami spółki cywilnej? W praktyce spółka cywilna to często firma rodzinna, której wspólnikami często są członkowie rodziny, czy też małżonkowie. Jak przebiega postępowanie podziału majątku po rozwodzie? Praktyczne wskazówki i przykłady – cz.3 (spółka cywilna).

Podział firmy po rozwodzie - cz. 2 - spółka z o.o.

Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Poznaj praktyczne wskazówki i przykłady – cz.2 (spółka z o.o.).

Podział firmy po rozwodzie - cz. 1 - działalność gospodarcza

Czy firma prowadzona przez jednego z małżonków ulega podziałowi w sprawie o podział majątku wspólnego? Praktyczne wskazówki i przykłady – cz.1 (działalność gospodarcza).

Komunia święta dla osoby będącej w związku z rozwodnikiem

Pytanie o to czy osoba będąca w związku z rozwodnikiem powinna mieć możliwość przyjmowania komunii świętej z pewnością jest uzasadnione. Warto jednak zastanowić się nad ewentualnymi warunkami takiego rozwiązania.

Jak wziąć szybki rozwód?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Wybrane zagadnienia z prawosławnego ujęcia małżeństwa

Nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy katolik zawiera związek z osobą wyznania prawosławnego. Warto zatem sięgnąć do uregulowań właśnie na gruncie prawosławia.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

RPD chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby projekt dotyczący wprowadzenia alimentów natychmiastowych, został jak najszybciej wprowadzony w życie. W kolejnych latach swojej kadencji RPD przewiduje również działania mające na celu wprowadzenie mediacji w sprawach rozwodowych małżonków posiadających dzieci.

REKLAMA