REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pies, Odpowiedzialność karna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kary za cofanie licznika w autach - Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający surowe kary dla osób ,,przekręcających'' liczniki w samochodach. Przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja Kodeksu drogowego i Kodeksu karnego zakłada, że każde "przekręcenie" licznika będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, zarówno wykonawcy jak i zleceniodawcy przekręcenia. Co więcej, grzywnę do 3 tys. zł dostać będzie mógł właściciel, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy.

Czy nagrywanie dronem jest legalne?

Plażowicze narzekają na modne drony. Bez przeszkód można je nabyć w każdym sklepie z elektroniką. Jednak użytkownicy takich maszyn często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich działania bywają niezgodne z prawem. Za naruszenie prywatności czy rozpowszechnianie wizerunku innych osób bez ich zgody grożą poważne kary. Zgodnie z regulacjami, operatorzy tych urządzeń nie mogą zakłócać spokoju i porządku publicznego oraz narażać kogokolwiek na szkodę. Z kolei opublikowanie nagrania w serwisach społecznościowych to ryzyko wypłaty odszkodowania, a nawet więzienia. Z drugiej strony eksperci podkreślają, że brakuje odpowiednich przepisów, które w pełni chroniłyby urlopowiczów przed tego typu zachowaniem.

Nigeryjski przekręt - czym jest i jak nie dać się nabrać?

Mówiąc o cyberprzestępczości nie sposób nie wspomnieć o tzw. nigeryjskim przekręcie, jednym z przestępstw, które cyberoszuści upodobali sobie najbardziej i które (nawet dzisiaj) przynosi im spore zyski. Czym jest nigeryjski przekręt, dlaczego wciąż tak wiele osób nabiera się na to oszustwo i jak się przed nim bronić?

Zmiany dla wykonawców dróg i autostrad - najpierw pieniądze dla podwykonawcy, później należna zapłata

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada projekt nowego prawa przeciw nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad. Podstawowym założeniem nowych przepisów ma być zasada: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy. Walka z nadużyciami ma się opierać na 4 filarach.

REKLAMA

Odpowiedzialność firmy za przestępstwa i szkody - nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Nadchodzą zmiany w odpowiedzialności podmiotów zbiorowych - Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie mechanizmów pozwalającym na skuteczniejsze pociąganie do odpowiedzialności karnej firm i w konsekwencji wymierzanie im wysokich kar finansowych np.gdy te ukrywają istotne wady swoich wyrobów. Ponadto zlikwidowany zostanie wymóg uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, w sprawach odpowiedzialności podmiotów zbiorowych prowadzone będzie postępowanie przygotowawcze, pojawi się możliwość umorzenia postępowania, a także zmianie ulegnie właściwość sądu.

Rząd wypowiada wojnę mafii lekowej - wielkie zmiany w prawie farmaceutycznym

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym opracowało projekt nowelizacji przepisów mających na celu ograniczenie nielegalnego handlu polskimi lekami. Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie kary do 10 lat więzienia za nielegalny handel lekami, kar pieniężnych za utrudnianie kontroli oraz znaczne zwiększenie uprawnień kontrolerów.

Stan wyższej konieczności za kierownicą czyli kiedy policjant nie zatrzyma prawa jazdy

Posłowie są za wprowadzeniem stanu wyższej konieczności za kierownicą. Oznacza to możliwość odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy w sytuacji, gdy kierowca działał w stanie ''wyższej konieczności'', a więc przykładowo, gdy kierowca przekroczy prędkość wioząc chorego do szpitala lub kobietę w trakcie akcji porodowej.

Nielegalne poszukiwanie zabytków to przestępstwo

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy modyfikujące karalność nielegalnego poszukiwania zabytków. Wraz z początkiem nowego roku poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków, bez pozwolenia albo wbrew jego warunkom jest przestępstwem, za które grozi nawet 2 lata więzienia. Legalność poszukiwania zabytków jest uzależniona od uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

REKLAMA

Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść?

Wrażliwość społeczna na osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego zwiększa się. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki, gdy osobie niepełnosprawnej wraz z psem asystującym odmówiono wstępu do pewnych miejsc, co bywa niezgodne z prawem, jednak nie zawsze. Sprawdź gdzie można wejść z psem asystującym, a gdzie należy zapytać o zgodę.

Zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych

Ministerstwo Sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobro na czele zapowiada zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Na międzynarodowej konferencji ,,Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych'', która odbyła się 16 listopada 2017 r., zapowiedziano m.in. likwidację warunku uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, wprowadzenie postępowania przygotowawczego, podniesienie wysokości kary pieniężnej, a także możliwość umorzenia postępowania w pewnych przypadkach.

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. II

Zakaz trzymania psa na łańcuchu, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego – to jedne z wielu zmian jakie posłowie PiS zaproponowali w ustawie o ochronie zwierząt. W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt.

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grupa posłów PiS zaproponowała wiele zmian np. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów, zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, a także poszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie za to kar. Obecnie mamy do czynienia z projektem, którym dopiero zajmie się Sejm.

Odpowiedzialność karna za pomocnictwo

Jak odpowiada pomocnik? Czy można odpowiadać także za nieświadome ułatwienie popełnienia czynu zabronionego?

Pojęcie winy w prawie karnym

Jak wynika z art. 1§3 Kodeksu karnego ,,Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu". Kiedy mamy więc do czynienia z czynem zawinionym i jak należy rozumieć samo pojęcie i rozróżnienie form winy w prawie karnym materialnym?

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów Kodeksu karnego. Surowsze mają być kary za przestępstwo zgwałcenia - w szczególności za zgwałcenie dziecka lub zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem.

Opłata od posiadania psa – 2018 r.

Rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić w gminie opłatę od posiadania psa. W 2018 r. maksymalna wysokość tej opłaty wzrośnie o 1,9%. Sprawdź ile zapłacisz 2018 r. za swojego pupila.

Przestępstwo zgwałcenia - regulacje obowiązujące w 2017 r. oraz propozycje zmian

Przestępstwo zgwałcenia to jedno z najcięższych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Jaka kara grozi w Polsce gwałcicielom oraz od czego zależy jej wysokość?

Stan wyższej konieczności

Stan wyższej konieczności jest jedną z najważniejszych instytucji prawa karnego, pozwalającą na uniknięcie przez sprawcę czynu odpowiedzialności karnej. Wyłączenie przestępności czynu wiąże się z poświęceniem jakiegoś dobra, jeżeli działanie to miało na celu uchylenie bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego innemu dobru chronionemu prawem, a niebezpieczeństwa tego nie można było w inny sposób uniknąć.

Zmiany w Kodeksie karnym – rozszerzenie granic obrony koniecznej

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie kolejnych zmian w Kodeksie karnym (dalej: k.k.), które, tym razem, dotyczyć mają instytucji obrony koniecznej. Resort chce rozszerzenia granic obrony koniecznej np. w sytuacji odpierania zamachu w czasie włamania napastnika.

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Co grozi za nieodpowiednie zachowanie podczas demonstracji?

Uczestnik zgromadzenia publicznego powinien zachowywać się odpowiedzialnie. Za skrajnie nieodpowiednie zachowanie podczas manifestacji można bowiem nawet trafić do więzienia.

Przepadek rzeczy z przestępstwa narkotykowego - zmiany 2017 r.

Nowe przepisy mają zakładać możliwość przepadku rzeczy pochodzących z przestępstwa narkotykowego, których właścicielem jest osoba niezamieszana w przestępstwo. Warunkiem orzeczenia przepadku będzie fakt, że właściciel przewidział lub mógł przewidzieć, że przedmioty będą wykorzystane do popełnienia czynu zabronionego.

Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym zaostrzające odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Mają one zapewnić skuteczniejszą ochronę małoletnich ofiar przestępstw.

Odpowiedzialność karna za czyny zabronione popełnione za granicą

Odpowiedzialność za przestępstwa popełnione za granicą związana jest z zakresem obowiązywania Kodeksu karnego. Ten zakres związany jest z rodzajem czynu, narodowością przestępcy, karalnością w miejscu popełnienia przestępstwa. Zostało to wyrażone w kilku zasadach opisanych w Kodeksie karnym.

Sankcje karne za naruszenie przepisów o obrocie instrumentami finansowymi

Prezydent podpisał w czwartek 23 marca 2017 r. nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która wprowadza m.in. nowy system kar dla emitentów.

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny

Postępowanie lekarza niezgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz niezachowanie przez niego należytej ostrożności może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla pacjenta, który może stracić zdrowie lub życie. Za błąd medyczny lekarzowi grozi nawet odpowiedzialność karna.

Czym jest przestępstwo fałszerstwa zabytków?

Fałszerstwo zabytków godzi w dobro chronione prawem jakim jest dziedzictwo kulturowe kraju. Nie każde dzieło sztuki jest zabytkiem, ale w sytuacji kiedy możemy je sklasyfikować jako zabytek stosujemy przepisy ustawy o ochronie zbytków i opiece nad zabytkami.

Eutanazja w polskim prawie

Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Zakazane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia, jak i pomoc w samobójstwie. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Odpowiedzialność karna za hejt w internecie

Zamieszczanie obraźliwych lub agresywnych komentarzy w Internecie wbrew pozorom nie jest bezkarne. Konsekwencje prawne takiego zachowania mogą okazać się dla sprawcy bardzo dotkliwe. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia a nawet pozbawienia wolności.

Stalking, czyli uporczywe nękanie

Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub jej najbliższych, istotnym naruszeniu jej prywatności, a także podszywaniu się pod daną osobę. Od 2011 r. jest w Polsce przestępstwem, za popełnienie którego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 a w wypadku, gdy w wyniku nękania ofiara targnie się na własne życie do lat 10.

Konfiskata rozszerzona - szykują się poważne zmiany

Prawo unijne nakłada na Polskę obowiązek wdrożenia przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej. Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej ma pozwolić m.in. na pozbawianie przestępców majątków pochodzących z przestępstwa. Przepisy mają podnieść skuteczność walki z przestępczością zorganizowaną.

Bicie dziecka to naruszenie nietykalności cielesnej

Naruszenie nietykalności cielesnej dziecka może polegać nie tylko na uderzeniu go, ale również opluciu, czy też spoliczkowaniu. Można uznać, że naruszenie nietykalności cielesnej uregulowane w Kodeksie karnym stanowi prawny zakaz bicia dzieci.

Odpowiedzialność karna za samowolę budowlaną

Przejście przez trudną i kosztowną procedurę legalizacyjną wielu inwestorom może się wydawać i tak dotkliwą karą za – często niezamierzoną – samowolę budowlaną. Ze zdziwieniem dowiadują się czasem, że to nie koniec ich kłopotów.

Nieświadomość bezprawności a odpowiedzialność karna

Nie popełnia przestępstwa ten, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego bezprawności; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Kto nie podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo aborcji?

Stypizowanie przestępstwa aborcji oraz przestępstwa przerwania lub doprowadzenia kobiety ciężarnej do przerwania ciąży ma na celu ochronę życia i zdrowia kobiety ciężarnej a także nierozłącznie z tym związanego życia dziecka poczętego. Przedmiotem ochrony jest również prawo kobiety ciężarnej do tego dziecka.

Konsekwencje karne utrwalania i rozpowszechniania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej

Artykuł 191a kodeksu karnego wprowadza dwa typy przestępstw – przestępstwo umyślnego utrwalania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, dokonane poprzez użycie w tym celu przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu oraz przestępstwo umyślnego rozpowszechniania wizerunku osoby o wyżej wymienionych cechach bez jej zgody. Oba przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zakaz posiadania marihuany do celów medycznych

Zakaz posiadania marihuany do celów medycznych jest – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego – nieuzasadniony. TK zapowiedział wystąpienie sygnalizacyjne do ustawodawcy w sprawie posiadania marihuany do celów medycznych.

Kara za posiadanie i uprawę konopi na własny użytek – konstytucyjna

Kara za posiadanie i uprawę konopi na własny użytek, tj. pozbawienie wolności do lat 3, jest – zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2014 roku – konstytucyjna.

Składanie oświadczeń dotyczących okoliczności wyłączających udział w Pzp

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, osoby ubiegające się o udzielenie zamówienia zobowiązane są złożyć pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, które wyłączają możliwość występowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Odpowiedzialność karna gospodarcza a ryzyko gospodarcze

Decyzje podejmowane przez menadżerów rodzą pewnego rodzaju ryzyko gospodarcze, którego poziom uzależniony jest od ich wagi. Ale czy każda decyzja od razu może rodzić gospodarczą odpowiedzialność karną?

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Dobra wiadomość dla obywateli, przedsiębiorców i instytucji. Od 1 lipca mogą oni złożyć zapytanie i uzyskać odpowiedź z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) przez Internet. Tańsze są też opłaty za wydanie zaświadczeń.

Ochrona praw autorskich w Internecie

Ochrona praw autorskich w Internecie to zagadnienie zyskujące coraz większą popularność z racji upowszechnienia użytkowania sieci. Internet stał się miejscem, w którym najczęściej dochodzi do łamania praw autorskich. Poniżej krótki poradnik, jak korzystać z Internetu by nie naruszać przepisów ochrony praw autorskich.

Środki zapobiegania przestępczości nieletnich

Do zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środki poprawcze. Co do zasady do odpowiedzialności karnej nie mogą być pociągnięte osoby, które nie ukończyły 17 lat. Wobec nieletnich sąd może zastosować szereg środków izolacyjnych bądź nieizolacyjnych.

Jak dochodzić odszkodowania od sprawcy przestępstwa?

Polskie prawo przewiduje kilka możliwości dochodzenia odszkodowania od sprawcy przestępstwa. Istnieje możliwość ubiegania się o nie zarówno w postępowaniu karnym jak i w cywilnym.

RNS: Nieuczciwe praktyki deweloperów

Program „Rodzina na swoim” kończy się wraz z zakończeniem roku 2012 r. Deweloperzy próbują dostosować ceny swoich mieszkań do obowiązujących limitów, nie zawsze zgodnie z prawem. Co grozi nieuczciwemu deweloperowi? Czy nabywca mieszkania w rodzinie na swoim może spać spokojnie?

Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym

Uregulowanie ochrony zwierząt wynika z faktu, iż zwierzę jest istota żyjąca, zdolną do odczuwania cierpienia. Według ustawy o ochronie zwierząt, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę i opiekę.

Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużą popularnością cieszy się wśród polskich przedsiębiorców art. 299 kodeksu spółek handlowych, mówiący o odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Odpowiedzialność za nieopublikowanie sprostowania lub odpowiedzi

W dniu 1 grudnia 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) wydał wyrok w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 46 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.; dalej „Prawo prasowe”) -sygnatura akt K 41/07 (dalej „wyrok”). TK orzekł, że powyższe przepisy są niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji.

Za co możemy zostać ukarani podczas meczów Euro 2012?

Wnoszenie alkoholu, rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, wtargnięcie na boisko... To tylko niektóre z czynów, za które kibicom grozi odpowiedzialność karna.

Okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną w przypadku korupcji

Bezkarność oznacza, że organ ścigania nie wszczyna postępowania karnego przeciwko osobie, która wręczyła łapówkę, natomiast wszczęte umarza. Z dobrodziejstwa bezkarności mogą skorzystać jedynie sprawcy przekupstwa, nawet gdy z inicjatywą łapówki wyszedł dający, który następnie złożył stosowne zawiadomienie.

REKLAMA