REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Wcześniejsza emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opieka nad osobą starszą w zamian za mieszkanie

Jeśli starsza osoba potrzebuje opieki, a dysponuje jedynie niską emeryturą lub rentą, może zapewnić sobie opiekuna poprzez zawarcie z nim umowy dożywocia. Senior przenosi własność swojej nieruchomości (domu, mieszkania, działki) w zamian za dożywotnie sprawowanie nad nim opieki.

Prawa seniora-konsumenta

Seniorzy często padają ofiarą nadużyć ze strony sprzedawców czy telemarketerów. W kontakcie z nieuczciwymi firmami są słabszą stroną. Z tego powodu ważna jest odpowiednia edukacja w zakresie praw, jakie przysługują seniorom-konsumentom.

Sanatorium z ZUS dla emeryta i rencisty – czy to możliwe?

Rehabilitacja w sanatorium jest jednym z elementów prewencji rentowej prowadzonej przez ZUS. Z tego powodu nie każdy emeryt i rencista mogą z niej skorzystać.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

REKLAMA

Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

Kiedy senior ma prawo do tańszych lub bezpłatnych leków? Co warto wiedzieć o refundacji?

Prawa seniora w sądzie i urzędzie

Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów.

Bezpłatne leki 2020 – ważne zmiany dla seniorów

Od połowy 2020 r. seniorzy łatwiej otrzymają receptę na bezpłatne leki. Wcześniej powinni się przygotować na nową formę recepty.

Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów

Komunikacja miejska w Warszawie przewiduje zniżki dla emerytów do 70 roku życia. Z jakich zniżek skorzystają osoby starsze z Warszawy? Czy po 70 roku życia można podróżować za darmo? Ile kosztuje ulgowy Bilet Seniora?

REKLAMA

PKP – zniżki dla seniora

PKP przewiduje zniżkę dla seniora. O ile taniej starsze osoby podróżują koleją PKP Intercity, KM, ŁKA, WKD, KD, KM, KW, SKM? Od jakiego wieku można skorzystać z upustu? Co muszą zrobić, aby otrzymać rabat?

Wyższe standardy opieki w prywatnych placówkach od 2020 r.

Od 2020 r. w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku będą obowiązywały nowe standardy. Mają one wyeliminować dotychczasowe nieprawidłowości oraz ułatwić prowadzenie działalności najmniejszym podmiotom.

Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty

Zasady dotyczące pobytu seniora w domu pomocy społecznej oraz odpłatności za świadczone przez te placówki usługi określa ustawa o pomocy społecznej. Co powinien wiedzieć o nich senior?

Codzienny gorący posiłek w domu dla osoby starszej w 2020 r.

Dzięki programowi na lata 2019-2023 „Posiłek w szkole i w domu” seniorzy, szczególnie chorzy i niepełnosprawni, mogą otrzymywać codziennie darmowy ciepły posiłek z dowozem do domu. Jak i gdzie osoba starsza powinna złożyć wniosek o posiłki?

Wniosek o emeryturę złożony w czerwcu to niższe świadczenie - apel RPO

Osoba składająca wniosek o emeryturę w czerwcu dostanie niższe świadczenie (od 50 do 300 zł) niż ci, którzy wniosek złożyli w pozostałych miesiącach. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął kolejną interwencję w tej sprawie.

Jak zapewnić opiekę osobie starszej?

Osoby starsze często potrzebują pomocy do prowadzenia swoich spraw, a niekiedy nawet całodobowej opieki. Jak można im pomóc?

Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Seniorzy, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się do przychodni, mogą skorzystać z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki. W jakich godzinach odbywają się wizyty domowe? Co warto o nich wiedzieć?

Prawa babci i dziadka

Polskie prawo daje wiele uprawnień babciom i dziadkom. Jednym z nich jest prawo do kontaktów z wnukami.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - co z projektem ustawy?

Projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953 został odsunięty z porządku obrad posiedzenia Sejmu. Oznacza to, że kobiety przez kolejne miesiące otrzymają niższe świadczenie. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o zmianę decyzji.

Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.

Pacjenci często zastanawiają się, w jakim terminie mogą realizować recepty. Po zmianie przepisów, obowiązującej od 7 września 2019 r. obowiązuje dłuższy termin na realizację e-recepty.

Rada Senioralna przy RPO

Powstała Rada Senioralna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Ma to na celu zacieśnienie współpracy z byłymi pracownikami biura RPO. Są to aktywni seniorzy mający dużą wiedzę i doświadczenie. Pomogą w rozpoznawaniu potrzeb emerytowanych pracowników.

Międzynarodowa Konwencja o Prawach Osób Starszych?

Aby odpowiednio zadbać o prawo do godnej starości, potrzeba stworzyć Międzynarodową Konwencję o Prawach Osób Starszych. Jest to szczególnie ważne ze względu na starzejące się społeczeństwo. Seniorzy walczą o swoje prawa z myślą o przyszłości dla wszystkich.

Umowy przekazania mieszkania przez seniora w zamian za opiekę coraz popularniejsze

Często bywa tak, że senior mieszka razem z krewnym czy osobami zaprzyjaźnionymi, które opiekując się nim oczekują w przyszłości jego mieszkania lub domu. Według notariuszy umowy przekazania mieszkania w zamian za opiekę są coraz popularniejsze. Co może zrobić senior, aby uniknąć negatywnych skutków takiej decyzji?

Dzień Seniora w ZUS "Zdrowi, bezpieczni, aktywni" - 4 października 2019

ZUS zaprasza na Dzień Seniora, który w 209 roku odbywa się pod hasłem "Zdrowi, bezpieczni, aktywni". Uroczysta inauguracja odbędzie się 4 października w Warszawie. Od tego dnia seniorzy mogą korzystać z warsztatów, wykładów, wydarzeń aktywizujących.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W tym dniu corocznie organizowane jest Spotkanie Seniorów. Jakimi opiniami cieszy się program "Senior+"?

Zaproszenia na badania lekarskie czy handlowa prezentacja - nieuczciwe praktyki

Zdarza się, że firmy przesyłają zaproszenia na badania lekarskie. Zaproszone osoby (często są to osoby starsze, które interesuje tematyka prozdrowotna) przychodzą na spotkanie i okazuje się, że jest to prezentacja handlowa drogich produktów. Firmy te stosują nieuczciwe praktyki, które należy zgłaszać do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pełnomocnictwo opiekuńcze dla seniorów z zaburzeniami umysłowymi

Zdaniem notariuszy wprowadzenie przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym pozwoliłoby zabezpieczyć interesy seniorów w przypadku zaburzeń umysłowych. Rozwiązanie to od wielu lat funkcjonuje w Niemczech.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Od 1 września 2019 roku obowiązywać będą niższe limity dorabiania do emerytury niż w poprzednim kwartale. Ile zatem może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r.?

Bezpłatne leki dla seniorów 2020: recepty wystawią lekarze specjaliści

1 lipca 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy, które umożliwią lekarzom specjalistom wystawianie recept na bezpłatne leki dla seniorów w ramach programu "Leki 75+". Obecnie mogę to robić jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Pożyczka na cudzy dowód - MC zapowiada nowe przepisy

Skan cudzego dowodu osobistego może posłużyć do wyłudzenia pożyczek. Ofiarami takiego procederu często są osoby starsze. Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z problemem kradzieży tożsamości.

Senacki projekt w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953

Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia senacki projekt dotyczący wykonania wyroku TK w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Emerytury te mają zostać ponownie przeliczone.

Ponowne przeliczenie emerytur w związku z wyrokiem TK - projekt ustawy

Senat pracuje nad projektem ustawy o ponownym przeliczeniu emerytur przez ZUS. Dotyczy to sytuacji przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie obniżenia pełnej emerytury o kwoty pobrane w ramach wcześniejszej. O takim mechanizmie osoby uprawnione dowiedziały się już po podjęciu decyzji, w trakcie pobierania wcześniejszej emerytury. To tzw. zaskakiwanie obywateli nie powinno mieć miejsca. Poniżej znajduje się rozmowa na ten temat z senatorem Markiem Borowskim.

Wcześniejsza emerytura rocznika 1953 - problem z ponownym przeliczeniem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 miały ulec ponownemu przeliczeniu. ZUS wznawiając postępowanie, odmawiał zmiany decyzji co do wysokości emerytur. Czy jest możliwa realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  6 marca 2019 r. w sprawie emerytury?

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 - kogo dotyczy wyrok TK

23 kwietnia upłynął termin na zgłoszenie w ZUS skargi o wznowienie postępowania w sprawie ustalenia wysokości emerytury powszechnej. Jak ZUS załatwi skargę o wznowienie postępowania?

Ostatni dzień na złożenie wniosku o przeliczenie emerytury dla kobiet z rocznika 1953

Dnia 23 kwietnia 2019 r. mija termin na złożenie wniosku o przeliczenie emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Uprawnione kobiety do dziś mogą złożyć tzw. skargę o wznowienie postępowania do ZUS.

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 - ważny komunikat ZUS

Kobiety urodzone w 1953 roku, uprawnione do wcześniejszej emerytury mogą wnieść do skargę o wznowienie postępowania albo żądać wznowienia postępowania sądowego - informuje ZUS.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - ponowne przeliczenie

Przeliczenie wysokości emerytur po osiągnięciu wieku 60 lat dla kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę jest niekonstytucyjne. Kwota emerytury została pomniejszona o wypłaty pobrane w ramach wcześniejszej emerytury. Trybunał Konstytucyjny przyznał im prawo do tzw. sanacji konstytucyjnej, w związku z czym emerytury powinny być ponownie przeliczone.

TK: ponowne przeliczenie emerytury dla kobiet z rocznika 1953

Około 112,5 tys. kobiet urodzonych w 1953 roku może otrzymać wyższe świadczenia emerytalne. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniejsza emerytura przed 1 stycznia 2013 r. a prawo do emerytury - wyrok TK

Dnia 6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS (stan prawny na dzień 30 września 2017 r.) w zakresie, w jakim dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., a które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy. Takim osobom przysługuje prawo tzw. sanacji konstytucyjności.

Ostatni dzień na rozliczenie z ZUS - dodatkowe dochody na wcześniejszej emeryturze

Do dnia dzisiejszego osoby będące na wcześniejszej emeryturze mają obowiązek rozliczenia się z ZUS z dodatkowych dochodów (28 lutego, czwartek). Obowiązek ten nie dotyczy osób w wieku emerytalnym. Jakie są konsekwencje nieprzekazania informacji?

MRPiPS: Przed podpisaniem umowy sprawdź jakie usługi oferuje DPS

Do domu pomocy społecznej kierowane są najczęściej osoby starsze, które nie mają osób bliskich, mogących się nimi zaopiekować. Przed podpisaniem umowy z DPS-em warto zapoznać się z warunkami pobytu i usługami, jakie oferuje placówka.

Emerytura i renta - obowiązek poinformowania ZUS o dodatkowych przychodach do 28 lutego

Do 28 lutego 2019 r. emeryci pobierający wcześniejszą emeryturę powinni dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. Brak poinformowania, może oznaczać utratę świadczenia.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca do 31 maja 2019 r.

Możliwość dorabiania na emeryturze to jeden ze sposobów podwyższenia emerytury. Od 1 marca zmieniły się limity dorabiania na emeryturze.

Liczba domów i klubów „Senior+” wzrośnie w 2019 r.

W roku 2019 liczba miejsc w domach i klubach "Senior+" wzrośnie o 18,5 tys. miejsc. Samorządy dostaną 62 mln zł na placówki „Senior+” .

Opieka 75+ w 2019 r. z większą liczbą godzin usług dla seniorów

W 2019 r. program "Opieka 75+" będzie skierowany nie tylko do osób samotnych, ale także do seniorów pozostających w rodzinach. Program realizowany jest w gminach miejskich i wiejskich, a także w gminach miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców.

Senior plus w 2019 r. - nowe placówki dla osób starszych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, iż w ramach programu Senior plus w 2019 r. może powstać prawie 250 placówek. Dotacje przeznaczone są na utworzenie lub wsparcie dziennych domów i klubów dla seniorów.

Zmiana sprzedawcy prądu - będzie zmiana przepisów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazuje na problem nieuczciwych sprzedawców energii. Ofiarami oszustów najczęściej padają osoby starsze. By zminimalizować ryzyko nieuczciwych praktyk urząd proponuje zmianę przepisów.

Emerytura na konto coraz popularniejsza

Coraz więcej seniorów otrzymuje emeryturę na konto bankowe. Przelew emerytury na konto dla ZUS oznacza mniejsze koszty obsługi świadczeń.

Zniżki kolejowe dla seniorów - 2018/2019 r.

Urząd Transportu Kolejowego przypomina o szeregu zniżek przysługującym seniorom. Każda osoba powyżej 60 roku życia może korzystać ze specjalnych zniżek przygotowanych przez spółki kolejowe. Poniżej zestawienie aktualnie obowiązujących zniżek dla seniorów.

Rekompensaty za utracony węgiel od połowy 2019 r.

Wypłata rekompensat za utracony węgiel ma nastąpić od 1 czerwca 2019 r. Osoby uprawnione będą mogły składać wnioski w ciągu 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Program „Opieka 75 plus” w 2019 r. także dla seniorów w rodzinach

Od 2019 r. program „Opieka 75 plus” skierowany będzie także dla seniorów w rodzinach. Program adresowany do małych gmin, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Przychód seniorów z tytułu udziału w warsztatach

Problem: Gminny ośrodek pomocy społecznej (dalej: GOPS) na podstawie art. 17 ust. 2 w związku z art. 36 ust. 2 pkt a i g oraz art. 45 i 46 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: ustawa o pomocy społecznej) organizuje dla seniorów warsztaty weekendowe pod nazwą "W zdrowym ciele - zdrowy duch". W związku z tym ponosi między innymi koszty przejazdu, zakwaterowania, wyżywienie i ubezpieczenia. Czy uczestniczy warsztatów uzyskują z tego tytułu przychód i należy wystawić im PIT-8C?

REKLAMA