REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze? Weź udział w sondzie i zobacz jak rozkładają się głosy internautów.
Marek Jakubiak – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na prezydenta w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Jakubiak? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.
Maciej Maciak - czy należy do partii politycznej? Jaki ma program wyborczy, wiek, zawód oraz numer na karcie do głosowania? Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?
Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Artur Bartoszewicz? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.
REKLAMA
Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.
Nie tylko jeden dzień wolny, ale 3 dni wolnego dla członków komisji wyborczej – kiedy można liczyć na tyle dni bez pracy? Czy zwolnienie z pracy członka komisji wyborczej przewiduje zachowanie prawa do wynagrodzenia?
Kandydaci na prezydenta Polski 2025 - zestawiamy wiek, wykształcenie, zawód, postulaty i programy wszystkich 13 kandydatów w wyborach 18 maja 2025 r. Sprawdź aktualne sondaże, rankingi wyborów prezydenckich na czele z Rafałem Trzaskowskim, Karolem Nawrockim i Sławomirem Mentzenem.
Wszyscy kandydaci na prezydenta w 2025 roku - na stronie wybory.gov.pl widnieje lista 13 kandydatów na prezydenta Polski. 4 kwietnia 2025 r. minął termin na zebranie przez kandydatów 100 tys. podpisów. Sprawdź, na kogo można głosować (zdjęcia kandydatów). Wybory odbędą się już w niedzielę 18 maja 2025 roku.
REKLAMA
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 dla WP wskazuje, kto ma obecnie największe szanse na wygraną. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 31,2%, 27,5% oraz 13,1%. Kto jest na czwartym miejscu? Inne dane wynikają z ostatniego sondażu Opinia24 dla Newsweek, Pollster dla SE, Opinia24 dla TVN, WP, CBOS, dla Polskiego Radia124, Polityki, Radia Zet, IBRiS, Research Partner, Polsat News, TVP. Oto porównanie.
Czy rząd naprawdę podniesie kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł, jak obiecał? Polacy słyszą te deklaracje już od wielu miesięcy, a teraz temat wraca – w kluczowym momencie kampanii prezydenckiej. Czy to przełom czy kolejna gra o głosy?
Wybory Prezydenta RP odbędą się 18 maja 2025 r. Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania. Gdzie i jak złożyć wniosek?
Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025. Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku.
Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Jednym z nich jest piątek 9 maja. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.
W przypadku, gdy żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadzane jest ponowne głosowanie. Wybory odbędą się 18 maja 2025 r. Kiedy II tura wyborów? Jakie są zasady?
Wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania (18.05.2025 r.) ukończą 60 lat mają dodatkowe uprawnienia, które zostały przewidziane w Kodeksie wyborczym. Jakie uprawnienia mają wyborcy niepełnosprawni?
Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki ma numer na karcie do głosowania? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.
Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.
Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.
Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.
Najnowsze sondaże wyborcze z kwietnia 2025 analizuje politolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży IPSOS dla TVP Info, Opinia24 dla Puls Opinii, IBRiS dla Polsatu, IBRiS dla "Polityki" oraz United Surveys dla WP. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?
Ukraina jest żywo zainteresowana wyborami prezydenckimi w Polsce. Jak elity ukraińskie oceniają pierwszą trójkę kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Okazuje się, że Rafał Trzaskowski to ich zdaniem najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Tłumaczy politolog dr Łukasz Adamski.
Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".
Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.
CBOS: sondaż prezydencki 2025. Coraz więcej czasu poświęca się na analizę drugiej tury wyborów na Prezydenta RP. Kto wygra w drugiej turze? Jakie są przewidywania i na co wskazują sondaże wyborcze?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 10 kwietnia 2025 r., że system e-Wybory w wyborach prezydenckich jest już otwarty. To usługa elektroniczna na stronie https://ewybory.msz.gov.pl, dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców sporządzanych przez konsulów bez wychodzenia z domu.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. W przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w trakcie trwania kampanii wyborczej, prawo wyborcze przewiduje szczególny tryb sądowego dochodzenia roszczeń. Czym jest tzw. pozew w trybie wyborczym?
Wyobraź sobie, że wybory prezydenckie zostają unieważnione – miliony głosów uznane za nieważne, a cały proces startuje od nowa. To nie fikcja, ale rzeczywistość, jaką niedawno przeżyła Rumunia, gdy Sąd Konstytucyjny unieważnił wyniki wyborów z powodu podejrzeń o zewnętrzną ingerencję. Decyzja taka zapada wyłącznie w skrajnych sytuacjach – kiedy dowody wskazują na brutalne naruszenie zasad demokracji, masową manipulację czy cyberataki sterowane z zagranicy. Czy Polska może stanąć przed takim scenariuszem? Komisja Wenecka ostrzega: jeśli nieprawidłowości okażą się wystarczająco poważne, nawet najbardziej stabilne systemy mogą zostać zburzone w imię sprawiedliwości.
Zbliżają się wybory prezydenckie, przez co odżyła dyskusja o e-wyborach w Polsce. Dotychczas głosowanie przez internet wprowadziło lub przynajmniej testowało kilka europejskich krajów. Wśród nich jest Estonia, gdzie w ostatnich wyborach parlamentarnych głos przez internet oddała ponad połowa głosujących. Czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie e-wyborów?
Ustawa incydentalna zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę - przekazała dzisiaj szefowa KPRP Małgorzata Paprocka. Teraz ustawa wróci z powrotem do Sejmu. Wniosek prezydenta można odrzucić większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Czy tak się stanie?
Czy rozwiązaniem problemu niskiej frekwencji w wyborach (samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich czy do europarlamentu) jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach? Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach. Wydaje się to jednak kontrowersyjne.
Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło już 30 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, z czego 28 zostało oficjalnie zarejestrowanych. Proces rejestracji trwa, a ostateczny termin zgłaszania kandydatów mija 4 kwietnia. Kto już został wpisany na listę, a kto jeszcze czeka na decyzję PKW? Jakie są kolejne etapy kampanii i kluczowe daty dla wyborców? Oto najnowsze informacje i sondaże dotyczące nadchodzących wyborów prezydenckich.
Sejm uchwalił tzw. ustawę incydentalną, która wprowadza zmiany w procedurze orzekania o ważności wyborów prezydenckich. Zgodnie z nowymi przepisami, o ostatecznej decyzji w tej sprawie będzie decydować 15 najstarszych stażem sędziów w Sądzie Najwyższym. Nowelizacja budzi kontrowersje i może mieć istotne konsekwencje dla przyszłych wyborów.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.
Z analizy CBOS wynika, że ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet. Niektóre państwa już wprowadziły to rozwiązanie, inne rozważają. W Estonii e-voting działa już od 2005 r. Czy w Polsce jest na to szansa?
Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, będzie ona 1 czerwca. Poinformował o tym marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Magdalena Biejat, Wicemarszałkini Senatu, została ogłoszona kandydatką na prezydenta RP. Taką decyzję podjęła dzisiaj Rada Krajowa Nowej Lewicy. Kim jest Magdalena Biejat i wygląda jej dotychczasowa droga polityczna?
Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta RP. Dzisiaj o godz. 16 w Krakowie podczas obywatelskiego spotkania z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ogłoszona została decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Natomiast Rafał Trzaskowski jest już oficjalnie kandydatem KO w wyborach prezydenckich.
Mamy w grze czterech głównych kandydatów na prezydenta RP. Potencjalnymi kandydatami Koalicji Obywatelskiej są Rafał Trzaskowski oraz Radosław Sikorski, zaś kandydaci ze strony PiS to Przemysław Czarnek i Karol Nawrocki. Co pokazuje najnowszy sondaż?
Przemysław Czarnek jest wymieniany w gronie kandydatów PiS na prezydenta RP. Poseł powiedział, że 5 listopada rusza w objazd po kraju, by mobilizować wyborców prawicy do głosowania na kandydata tego ugrupowania - ktokolwiek nim będzie. Jak dodał, z całą pewnością dobrym kandydatem byłby Karol Nawrocki.
Prezydent Andrzej Duda ocenił w TV Trwam, że najistotniejszym kryterium wyboru kandydata PiS na prezydenta powinno być to, aby ludzie chcieli go wybrać. "Ze spokojem i pokorą obserwuję sytuację" - dodał prezydent.
Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zdecydowało o przesunięciu terminu wyboru swojego kandydata na prezydenta o dwa-trzy tygodnie ze względu na zlecenie dodatkowych badań - przekazał Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki. "Chcemy wybrać kogoś, kto ma największe szanse na zwycięstwo" - zaznaczył.
Poseł Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) ogłosił w poniedziałek, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Dziś potrzebny jest twardy prezydent i takim będę - zadeklarował.
Na liście potencjalnych kandydatów PiS znajdują się: prezes IPN Karol Nawrocki, europoseł i były kandydat na prezydenta stolicy Tobiasz Bocheński, b. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz były szef MON Mariusz Błaszczak. Ostateczne, oficjalne ogłoszenie kandydata ma nastąpić w najbliższym czasie.
Najnowszy sondaż pokazuje, że Rafał Trzaskowski pokonałby w wyścigu o fotel prezydenta RP w 2025 roku m.in. b. premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), b. szefa MON Mariusza Błaszczaka (PiS), marszałka Sejmu Szymona Hołownię (Trzecia Droga) oraz obecnego szefa resortu dyplomacji Radosława Sikorskiego (KO).
Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.
Z najnowszego sondażu wyborczego United Surveys wynika, że największe szanse na zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich miałby potencjalny kandydat KO Rafał Trzaskowski, na drugim miejscu uplasowałby się domniemany kandydat Zjednoczonej Prawicy: Mateusz Morawiecki. Zaskakujące jest natomiast trzecie miejsce w tym sondażu.
Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście.
Poparcie w wyborach prezydenckich dla Szymona Hołowni deklaruje 24,8 proc. badanych, Mateusz Morawiecki może liczyć na 24,3 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski może liczyć na 22,2 proc. głosów - wynika z sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.
REKLAMA