Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu związek partnerski. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące związek partnerski.
Związki partnerskie a epidemia - jakie kwestie można uregulować u notariusza?
Aktualizacja: 24.09.2020
Notariusze coraz częściej spotykają się pytaniami o możliwość uregulowania wzajemnych relacji w różnych rodzajach związków partnerskich. Jakie notarialne rozwiązania można zastosować w czasie epidemii? »
Związki jednopłciowe w Polsce i na świecie
Aktualizacja: 18.04.2019
Co polskie prawo mówi o małżeństwach jednopłciowych? W jakich krajach na świecie związki homoseksualne są legalne? »
NSA: dziecko pochodzące z surogacji w związku jednopłciowym ma prawo do obywatelstwa RP
Aktualizacja: 31.10.2018
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż dzieci urodzone w USA z matki zastępczej i w związku dwóch mężczyzn - z których jeden to obywatel RP - mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa. NSA podkreślił, iż dziecko nie może być zaś dyskryminowane, ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców. »
Aktualizacja: 16.09.2014
Wiele spraw da się uregulować w drodze odpowiednich umów. Pokazuje to m.in. przykład zawartej przed notariuszem tzw. umowy partnerskiej. »
Czy partner może odmówić składania zeznań
Aktualizacja: 25.08.2011
Konkubinat w wielu kwestiach znacząco różni się od małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy wzajemne relacje partnerów są na tyle ważne, że pomimo istotnych różnic partnerzy są traktowani podobnie jak małżonkowie. »
Obowiązek opiekowania się w czasie choroby
Aktualizacja: 25.08.2011
Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy? »
Aktualizacja: 25.08.2011
Konkubinat ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nawet jeżeli sami żyjemy w przykładnych małżeństwach, często zastanawiamy się, czy konkubinat daje takie same prawa partnerom jak małżeństwo. »
Aktualizacja: 25.08.2011
Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury. »
Aktualizacja: 25.08.2011
Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej. »
Czy partner może odebrać korespondencję
Aktualizacja: 25.08.2011
Nie zawsze jesteśmy w domu w czasie, kiedy odwiedza nas listonosz. Jeśli zostawi awizo – przesyłkę możemy odebrać na poczcie – co jeśli nie możemy tam pójść sami? Teoretycznie nasz partner może zrobić to za nas. »
Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt
Aktualizacja: 25.08.2011
Przepisy prawa bankowe, ani ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują ograniczeń co do wspólnego kredytu. Jedyny problem dotyczy kredytów hipotecznych z dopłatą. »
Aktualizacja: 25.08.2011
Kupując nieruchomość wraz z partnerem życiowym, należy zwrócić uwagę na treść aktu notarialnego i księgi wieczystej. W przypadku tak dużej inwestycji należy zadbać o właściwe odwzorowanie stosunku udziałów we własności. »
Aktualizacja: 25.08.2011
Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami. »
Sporządź testament dla partnera
Aktualizacja: 25.08.2011
Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi. »
Na czym polega odpowiedzialność solidarna
Aktualizacja: 25.08.2011
Partnerzy zaciągając wspólnie zobowiązanie stają się dłużnikami solidarnymi – ma to istotne znaczenie podczas dochodzenia roszczeń przez wierzyciela. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie