REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozew

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Co do zasady większość roszczeń ulega przedawnieniu po określonym czasie. Jeżeli jednak wykażemy się zapobiegliwością również dobrze przedawnienie może nie nastąpić nigdy.

Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Opłata od pozwu jest stała i wynosi 200 złotych.

Jak obliczyć bieg przedawnienia? – cz. 2

Sprawdzenie, czy żądane od dłużnika roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych jego czynności. Tylko, jak obliczyć termin?

REKLAMA

Jak liczyć bieg przedawnienia? – cz. 1

Sprawdzenie, czy żądane roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych czynności każdego dłużnika. Tylko, jak poprawnie wyliczyć upływ tego terminu?

Spełnienie przedawnionego świadczenia – czy można domagać się zwrotu?

Niedawno otrzymałem od pewnej firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty rachunku telefonicznego. Po tym jak go opłaciłem dowiedziałem się, że roszczenie jest przedawnione. Czy mogę domagać się zwrotu?

Kim jest referendarz sądowy

Instytucja referendarza sądowego została wprowadzona do sądów powszechnych na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997r o zmianie ustaw - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze. Referendarz sądowy jest zatrudniony do wykonywania określonych w ustawach czynności. W zakresie powierzonych mu czynności referendarz ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Od lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa określa nową procedurę dla roszczeń dochodzonych pozwem zbiorowym a także warunki, jakie muszą być spełnione aby można było skutecznie wystąpić z takim roszczeniem. Kiedy przedsiębiorca ma podstawy by obawiać się pozwu zbiorowego – o tym koniecznie trzeba wiedzieć jeżeli klientami firmy są konsumenci.

REKLAMA

Jak sporządzić pozew rozwodowy?

Rozwodem określa się rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Za trwały rozkład pożycia uważa się zerwanie ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Sąd orzeka o rozwodzie na żądanie małżonka.

Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Pozew o eksmisję wnosi się do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy zażądać opuszczenia i opróżnienia lokalu ze wszystkich rzeczy.

Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Eksmisja z należącego do powoda budynku może nastąpić w drodze odpowiedniego powództwa. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu o opróżnieniu lokalu można zwrócić się do komornika.

Wszczęcie postępowania cywilnego

Wszczęcie postępowania cywilnego zmierza do zrealizowania przez konkretną osobę ochrony jej praw. Wszczęcie postępowania powoduje nadanie sprawie biegu, rozpoczyna postępowanie w sprawie.

Właściwość umowna sądu w postępowaniu cywilnym

Kodeks postępowania cywilnego reguluje w sposób szczegółowy właściwość rzeczową, miejscową oraz funkcjonalną sądu do rozpoznawania i rozstrzygania spraw. W pewnych przypadkach ustawodawca dopuszcza jednak ustanowienie właściwości sądu przez strony w drodze umowy. Właściwość wyznaczona na podstawie ustaleń umownych zwana jest właściwością umowną lub prorogacyjną.

Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Wszczęcie sprawy przed sądem nie wymaga pomocy adwokata. Są jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika jest wymagane.

Pozwać przedsiębiorcę, czy jego agenta?

Niedawno zawarłem umowę, z której druga strona się nie wywiązała. Kogo mam pozwać, umowę podpisywałem z agentem, bez udziału przedsiębiorcy?

Udział prokuratora w postępowaniu cywilnym

Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu. Przesłanką uczestnictwa prokuratora w postępowaniu jest ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach o ubezwłasnowolnienie udział prokuratora jest obligatoryjny.

Czy wiesz co to jest droga sądowa

Chcąc wszcząć jakikolwiek proces początkowo trzeba upewnić się czy nasza sprawa przynależy do tak zwanej drogi sądowej. Przez pojęcie drogi sądowej należy rozumieć kompetencje sądów powszechnych i Sądu Najwyższego do rozpoznawania spraw cywilnych. Przesłankę dopuszczalności drogi sądowej w sprawach cywilnych formułuje przepis artykułu drugiego Kodeksu postępowania cywilnego.

Jakie rodzaje powództw występują w postępowaniu cywilnym

Powództwo stanowi żądanie, które zawiera oświadczenie wiedzy i woli osoby, która je składa. Ze względu na żądanie zawarte w powództwie procedura cywilna wyróżnia trzy rodzaje powództw.

Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Kupiłem samochód, który okazał się w o wiele gorszym stanie niż mnie o tym zapewniano. Po wniesieniu pozwu do sądu okazało się, że pozwałem agenta, który jedynie sprzedawał w imieniu właściciela. Czy mogę jakoś uratować sprawę?

Czy zapis na sąd polubowny wyklucza pozew do sądu?

Zawarcie umowy z klauzulą arbitrażową lub też zawarcie odrębnej umowy, która oddaje rozstrzyganie sporów sądowi polubownego nie oznacza, że powód nie może ze swoimi roszczeniami udać się do sądu powszechnego.

Jak szybko odzyskać pieniądze w sądzie

Zakupiłem nowe okna do budowanego domu. Pomimo zapłaty całej kwoty, dostawca okien nie dostarczył. Postępowanie w sądzie się przeciąga, dom prawie gotowy a ja nie mam pieniędzy, ani okien.

Jakie są skutki procesowe uznania powództwa

Uznanie powództwa przyspiesza postępowanie sądowe i w określonych okolicznościach może oszczędzić pozwanemu kosztów procesu.

Jak skutecznie dochodzić roszczeń od sprzedawcy?

W zakupionych butach popękały podeszwy. Jesteś pewien swego, ale sprzedawca nie chce uznać reklamacji? Tutaj dowiesz się, jakie podjąć kroki.

Jak sformułować żądanie w pozwie?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nakazują wskazanie w pozwie dokładnie określonego żądania. Niekiedy konieczne będzie sformułowanie go w specyficzny sposób.

Kiedy należy sformułować alternatywne żądanie pozwu?

Podstawowym obowiązkiem powoda jest poprawne sformułowanie żądania. Niejednokrotnie będzie to zależało od stosunku prawnego, który jest podstawą żądania. W przypadku zobowiązań przemiennych żądanie pozwu powinno być sformułowane alternatywnie.

Praktyczne porady przy pisaniu pozwu

Poprawne sformułowanie powództwa nie musi wymagać skomplikowanej wiedzy prawniczej. Niezbędnym jest jednak wiedzieć, co musi być zawarte w treści.

Od dziś (19 lipca) można wytaczać pozwy zbiorowe

Od 19 lipca 2010 r. można wnosić pozwy grupowe. Będzie mogło to uczynić minimum 10 osób. Konieczne będzie jednak ujednolicenie roszczeń.

Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

Zakwestionowanie zasadności rozwiązania umowy o pracę może nastąpić przez odpowiednie powództwo. Należy je wnieść jednak w terminie 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Co to jest interwencja główna?

Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia. Pozywa wtedy zawsze obie strony procesu.

Czy można pozwać spółkę cywilną?

Jestem przedsiębiorcą, a moi kontrahenci, działający w formie spółki cywilnej nie wywiązali się z umowy. Czy w tej sytuacji mam pozwać spółkę cywilną?

Przy powództwie ważne jest zamieszkanie czy zameldowanie?

Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego. To drugie jest jedynie czynnością potwierdzającą stan faktyczny dla celów ewidencji ludności.

Pozwy zbiorowe już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. będzie można dochodzić swoich roszczeń w pozwach grupowych. Pierwszą dużą sprawą mogą być roszczenia odszkodowawcze poszkodowanych i rodzin ofiar, które ucierpiały zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Warunki formalne pozwu

Pozew wniesiony do sądu będzie uprzednio sprawdzony pod względem formalnym. Jeżeli nie zostaną stwierdzone uchybienia, przewodniczący nada sprawie dalszy bieg. W innym przypadku nastąpi zwrot pisma.

Co zrobić, gdy sąd nie zawiesił postępowania z urzędu

W przypadku śmierci strony sąd musi zawiesić toczące się postępowanie cywilne. Pominięcie przez sąd tego obowiązku z urzędu może skutkować nieważnością postępowania.

Treść pisma procesowego

Pismo procesowe powinno zawierać szereg określonych elementów. Pominięcie jednego z nich może powodować brak formalny oraz konieczność jego uzupełnienia.

Jakie są skutki nieuiszczenia należne opłaty sądowej

Bez należnej opłaty sądowej sąd nie podejmie żadnych czynności wskutek wniesienia pisma. Jeżeli strona nie uzupełni braku w terminie tygodnia, pismo zostanie zwrócone.

Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

W przypadku pism procesowych dotyczących roszczeń majątkowych konieczne jest podawanie wartości przedmiotu sporu. Nieoznaczenie wartości stanowi brak formalny pisma.

Drugi pozew w trybie wyborczym

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął już drugi pozew w trybie wyborczym. Tym razem to sztab Jarosława Kaczyńskiego pozywa Bronisława Komorowskiego.

Zabezpieczenie roszczeń

Wierzyciel, który obawia się, czy jego roszczenie pieniężne zostanie wyegzekwowane od dłużnika może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczenie jego roszczenia.

Jak wypełnić pozew na formularzu P

Zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym określa art. 505(1) kpc. W sprawach tych pozew wnosi się obligatoryjnie na urzędowym formularzu P

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku

Czy w toku postępowania o ustalenie ojcostwa dziecka mogę dopozwać inną osobę

W sprawie o ustalenie ojcostwa wezwanie osoby trzeciej do wzięcia udziału w sprawie nie jest dopuszczalne. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 62-86) pochodzenie dziecka opiera się na przyjętych w tym kodeksie domniemaniach prawnych.

Współmałżonek może być pełnomocnikiem procesowym konsumenta

Konsumenci w sądzie mogą działać osobiście lub też przez ustanowionych pełnomocników. Pełnomocnikiem procesowym konsumenta może być również jego współmałżonek.

Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop

Organizator turystyki odpowiada nie tylko za szkody majątkowe powstałe w wyniku nieprawidłowego wykonania lub niewykonania umowy, lecz również za zmarnowane wakacje.

Zdolność procesowa osób fizycznych

Zdolność procesowa oznacza możność podejmowania czynności procesowych przed sądem. Co do zasady zdolności procesowej nie mają osoby niepełnoletnie.

Gdy kupujący nie odbierze towaru

Odebranie towaru jest obowiązkiem kupującego przy umowie sprzedaży. Sprzedawca może nieodebraną rzecz oddać na przechowanie na koszt kupującego.

Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu

Zawarcie umowy najmu oznacza, że po stronie wynajmującego powstaje obowiązek utrzymania przedmiotu umowy w odpowiednim stanie. Jak wyegzekwować dbanie o najmowane mieszkanie?

Prawo zamówień publicznych a pojęcie pełnomocnika i konsorcjum


Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, więcej niż jeden wykonawca może ubiegać się o wykonanie danego zamówienia. Konieczne jest wtedy zawarcie stosownej umowy i wyznaczenie pełnomocnika.

Pozew o zawarcie umowy przyrzeczonej

W sytuacji, gdy pomimo umowy przedwstępnej druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, można skierować sprawę na drogę sądową. Przy spełnieniu określonych warunków orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie opornego kontrahenta.

Jak poprawnie oznaczyć wartość przedmiotu sporu

Powód dochodzący przed sądem roszczeń majątkowym musi oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Jest to istotny obowiązek bez którego sprawa nie zostanie rozpatrzona. Idąc do sądu warto więc znać zasady , jakimi należy kierować się przy oznaczaniu wartość.

REKLAMA