REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek, Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą prawną

Jeżeli osoba prawna posiada siedzibę za granicą, zaś dokonuje czynności prawnej w zakresie swojego przedsiębiorstwa to zdolność jej podlega prawu państwa, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Fakt nabycia nieruchomości oznacza nabycie prawa własności nieruchomości albo prawa użytkowania wieczystego.

Jak należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą fizyczną?

Osobę fizyczną można uznać za cudzoziemca, jeżeli nie posiada ona polskiego obywatelstwa. Fakt nabycia nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, które zostaje wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej.

Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na rozbiórkę

Sporządzenie samego wniosku o pozwolenie na rozbiórkę jest stosunkowo proste. Jednakże w przypadku rozbiórki czasochłonne jest zdobycie licznych dokumentów, które wnioskodawca musi dołączyć do wniosku.

Orzeczenie separacji na zgodne żądanie małżonków – dla kogo?

Postępowanie sądowe w sprawie separacji może toczyć się w dwóch trybach: w trybie procesowym, gdy jeden z małżonków wnosi o separację lub gdy oboje małżonkowie zgodnie wnoszą pozew o separację oraz w trybie nieprocesowym, gdy oboje małżonkowie zgodnie występują z wnioskiem o separację i nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

REKLAMA

Jak sporządzić wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę. Ze względu na tak daleko idące skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może je orzec tylko wtedy, gdy stosowane dotychczas łagodniejsze środki nie dały rezultatu, bądź gdy z uwagi na drastyczne okoliczności danego przypadku jest oczywiste, że stosowanie środków łagodniejszych byłoby niecelowe.

Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Niemiecki ustawowy ustrój majątkowy nie zna wspólnego majątku małżonków, a odpowiada w zarysie wprowadzonej w roku 2004 do polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego instytucji rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Niemiecki ustrój podziału dorobku (Zugewinngemeinschaft) ma na celu zapewnienie drugiemu małżonkowi niepracującemu zawodowo udziału w przyroście majątku.

Czy zawsze potrzebny rozwód lub separacja?

Wiele skutków związanych z rozwodem lub separacją można osiągnąć także w trakcie trwania związku małżeńskiego. Oczywiście małżonkowie nie mogą zawrzeć ponownie związku małżeńskiego bez uzyskania rozwodu, ale jeśli małżonek nie chce rozwodu lub nawet separacji orzeczonej przez sąd, to w zależności od okoliczności można się zastanowić nad pewnymi działaniami prawnymi nie występując z pozwem o rozwód lub separację.

Z kim dziecko spędza święta?

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej jest sposobem na to jak uwzględniając dobro dziecka, jak i obojga małżonków uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem. Dotyczy to również najważniejszych momentów w roku takich jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc.

REKLAMA

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód?

Doręczenia pism z postępowaniu cywilnym

Rozszerzono katalog podmiotów, przez które sąd może dokonywać doręczeń. Sąd będzie mógł dokonywać doręczeń także przez innego uprawnionego operatora pocztowego niż Poczta Polska, a także przez osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.

Jak zmienić nazwisko?

Zmiana nazwiska obywatela polskiego może nastąpić tylko na jego wniosek. Taki wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.

Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestię rozliczeń małżonków ze względu na poczynione przez nich wydatki i nakłady z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatki i nakłady poczynione z majątków osobistych na majątek wspólny.

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują.

Jak uzyskać uprawnienia wdowy lub wdowca pozostałym po kombatancie?

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wydzielanie gruntów pod drogi publiczne

Tryb wszczęcia postępowania podziałowego oraz cel podziału nieruchomości wyznaczają zakres przedmiotowy kwestii rozstrzyganej postanowieniem obejmującym ocenę zgodności wstępnego planu podziału nieruchomości. Dlatego też sprawa wydzielenia gruntów pod drogi publiczne zawsze stanowiła i stanowi przedmiot żywego zainteresowania zarówno zwolenników jak i przeciwników tegoż wydzielenia

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, więc małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

Jakie uprawnienia ma świadek w procesie cywilnym?

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu, nawet jeśli przysługuje jej prawo odmowy zeznań. Bycie świadkiem wiążę się z określonymi obowiązkami i uprawnieniami. Obowiązki świadka dotyczą stawienia się na wezwanie sądu, złożenie zeznań oraz złożenie przyrzeczenia.

Ile kosztuje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Niezależnie od tego czy dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy czy na podstawie testamentu, aby spadkobierca mógł udowodnić, że ma prawo do określonej części spadku, konieczne jest postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Uzyskanie takiego postanowienia wiąże się z pewnymi kosztami.

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

W wypadku śmierci bliskiej osoby, jej prawa i obowiązki przechodzą automatycznie na spadkobierców. Ale aby mogli oni udowodnić swoje prawa potrzebne jest postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym określa on, kto i co dziedziczy po zmarłym.

Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek w starostwie właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. I wreszcie ostatnia czynności, czyli uiszczenie opłaty przez zainteresowanego.

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

W wyroku orzekającym rozwód sąd może orzec, iż tylko jeden z małżonków ponosi wyłączną winę rozkładu pożycia. Skutkiem takiego rozstrzygnięcia jest szczególna regulacja odnosząca się do obowiązku alimentacyjnego po stronie wyłącznie winnego byłego małżonka, jeżeli z takim żądaniem wystąpi małżonek uznany za niewinnego rozkładu pożycia.

Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, bądź sąd ustalił winę obojga małżonków, były współmałżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania.

Alimenty na dziecko przy rozwodzie - wysokość świadczeń

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletniego dziecka.

Jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Wypełnienie i złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców jest warunkiem udziału w wyborach samorządowych 2014 osoby niezameldowanej w danej gminie. Jakich formalności należy dopełnić, jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców, by wziąć udział w wyborach samorządowych?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Gdy rozwodu żąda małżonek winny rozkładu pożycia

Zasadą jest, iż rozwód nie jest dopuszczalny, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Jednak sąd w każdym wypadku bada, czy odmowa zgody na rozwód ze strony małżonka niewinnego jest uzasadniona.

Ogólne zasady postępowania administracyjnego

Ogólne zasady postępowania administracyjnego to wytyczne dla działania organów administracji publicznej. Niezastosowanie bądź nieprawidłowe zastosowanie się do zasad przez organ stanowi rażące naruszenie przepisów postępowania administracyjnego.

Kiedy możemy złożyć wniosek

Prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych zagwarantowane jest każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Sąd opiekuńczy może przywrócić rodzicom władzę rodzicielską, jeśli ustała przyczyna, z powodu której zostali jej pozbawieni. Sąd może zmienić swoje postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a w szczególności troska o jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Wyrok zawiera również ustalenia dotyczące kontaktów z dzieckiem.

Rozwód bez orzekania o winie - kiedy możliwy?

Kwestia winy za rozkład pożycia ma wpływ na obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi. Sąd nie orzeka o winie na zgodny wniosek małżonków. Ponadto w pewnych sytuacjach przypisanie któremukolwiek z małżonków winy za rozkład pożycia jest zwyczajnie niemożliwe.

Becikowe bez względu na dochody

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych kryteriów dochodowych związanych z otrzymaniem becikowego. Oznacza to, że może je otrzymać każda rodzina, bez względu na uzyskiwane dochody. Choć wiele osób podnosi, że świadczenie to nie jest konieczne i wcale nie zachęca do posiadania większej liczby dzieci, resort pracy nie planuje wprowadzać zmian w przyznawaniu becikowego.

Rejestracja spółki w trybie on-line

Długo oczekiwany przez przedsiębiorców projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, zakładający możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą elektroniczną trafił już pod obrady Komitetu Rady Ministrów.

Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. W przypadku zmiany okoliczności, gdy wymaga tego dobro dziecka można żądać zmiany takiego rozstrzygnięcia.

Przebieg rozprawy rozwodowej

Sąd w trakcie postępowania rozwodowego jest zobowiązany ustalić okoliczności rozkładu pożycia i zbadać sytuację małoletnich dzieci.

Komu sąd przyzna pełnomocnika z urzędu?

Istotą pomocy prawnej z urzędu jest to, iż zapewniana jest ona osobom, które z powodu niskich dochodów nie mogą ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, a korzystanie z usług profesjonalisty jest konieczne do obrony ich praw. Sąd przyzna pomoc prawną z urzędu wówczas, gdy uzna, że udział profesjonalnego pełnomocnika jest w sprawie niezbędny.

Zabezpieczenia w procesie rozwodowym

Przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku można wnosić o udzielenie zabezpieczenia, tzn. by na czas postępowania sąd wydał stosowne postanowienie.

Sądowy podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku wspólnego może nastąpić w drodze umowy, jeżeli małżonkowie doszli do porozumienia co do podziału majątku lub w sądzie.

Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jeśli w wyroku rozwodowym nie było zasądzonych alimentów na rzecz byłego małżonka można wnieść do sądu pozew o alimenty. Obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny, w związku z czym wygasa w razie śmierci jednej ze stron.

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji unijnych

Podmioty, którym uda się uzyskać dofinansowanie, dopiero podczas realizacji projektu przekonują się, że pozyskanie dotacji to tylko część sukcesu. O wiele trudniejsze okazuje się niejednokrotnie prawidłowe rozliczenie i zamknięcie projektu.

Sądowe zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności może się odbyć albo na drodze porozumienia pomiędzy właścicielami, albo na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim wypadku sąd orzeka na wniosek uprawnionego.

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

Małżonek nie dziedziczy w kilku różnych sytuacjach. Najprostsza to wówczas, gdy został pominięty w testamencie. Nie dziedziczy również wtedy, gdy zawarł umowę ze spadkodawcą, za jego życia, o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Czy dobro dziecka ma wpływ na orzeczenie rozwodu?

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Ten zapis często wywołuje pytania: „Czy sąd rzeczywiście może nie udzielić mi rozwodu”?

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Czy rozwiedzionym rodzicom przysługuje ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom na każde dziecko (przy spełnieniu przezeń ustawowych warunków). Pojawia się natomiast pytanie, jak kształtuje się to uprawnienie w przypadku, gdy rodzice pozostają w separacji lub są po rozwodzie?

REKLAMA