REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Jest to jedna z przyczyn ustania małżeństwa. Jest orzekany wyrokiem sądu na żądanie małżonków, w przypadku gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Zobacz serwis: Rozwód

Rozwód jest jedną z głównych instytucji prawa rodzinnego, niemal tak samo starą jak instytucja małżeństwa. Przez rozwód należy rozumieć rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego. Jest on możliwy jedynie wtedy, gdy oboje małżonkowie żyją.

Kwestia rozwodu i możliwości zakończenia małżeństwa w ten sposób nie jest wcale bezwzględnie przestrzegana we wszystkich państwach. Co do zasady istnienie rozwodu w danym porządku prawnym wiąże się z przyjęciem koncepcji dopuszczalności rozwodu lub też przeciwstawnej koncepcji nierozerwalności związku małżeńskiego.

Wśród krajów, w których prawo nadal zakazuje rozwodów jest Malta. Do 1995 r. instytucja rozwodu była nieobecna również w Irlandii.

Rozwód w Polsce

Zgodnie z przepisami polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o rozwiązaniu małżeństwa orzeka sąd po przeprowadzeniu procesu. Powództwo rozwodowe może być złożone jedynie przez małżonków.

Polskie prawo stoi na zasadzie trwałości związku małżeńskiego, której to zasady nie należy mylić z nierozerwalnością związku. W tym kontekście rozwód może zostać orzeczony jedynie w sytuacji spełnienia przesłanek dopuszczalności rozwodu.

Można je podzielić na pozytywne i negatywne przesłanki. Sąd może orzec rozwód jeżeli w trakcie procesu stwierdzony zostanie trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego a jednocześnie nie zaistnieją przesłanki negatywne dopuszczalności, które wykluczają orzeczenie rozwodu.

Zgodnie z przepisami KRiO orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne jeżeli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, jeżeli z innych względów rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub też jeżeli rozwodu żąda jedno z małżonków wyłącznie winne rozkładu pożycia, drugie z małżonków zaś na rozwód się nie godzi, a odmowa tej zgody nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zobacz: Podział majątku

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA