REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Separacja to rozdzielenie małżonków „od stołu i łoża”, sposób rozwiązania wspólnoty małżeńskiej bez możliwości wstąpienia w nowy związek małżeński.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Rozkład pożycia

Przesłanką separacji jest zupełny rozkład pożycia małżonków. Nie wymaga się aby zerwanie więzi uczuciowej, gospodarczej i seksualnej było trwałe – nie rokowało podjęcia kiedykolwiek wspólnego pożycia.

Przesłanki negatywne

Separacja jest niedopuszczalna, jeżeli z tego powodu ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci lub jej udzielenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Zgodne żądanie małżonków

Separację można orzec na zgodny wniosek małżonków, gdy nie mają oni wspólnych małoletnich dzieci. Żądanie rozpatruje się w postępowaniu nieprocesowym, a sąd może pominąć inne dowody i orzec jedynie na podstawie przesłuchania stron. Sąd nie orzeka o winie rozkładu pożycia, jeśli małżonkowie zgodnie tego żądają.

Skutki orzeczenia separacji

W wyniku orzeczenia separacji ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, nie działa również domniemanie pochodzenia od męża matki dziecka urodzonego po upływie 300 dni od ustania separacji. Następuje również konieczność rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem. Małżonek nie może wrócić do poprzednio noszonego nazwiska.

Zniesienie separacji

Sąd orzeka o zniesieniu separacji na zgodne żądanie małżonków. Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, sąd rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej nad nimi. W momencie zniesienia separacji ustają jej skutki.

Postępowanie w sprawie o separację

Sąd okręgowy wydaje postanowienie o separacji po obowiązkowym przeprowadzeniu rozprawy. Niedopuszczalne jest powództwo wzajemne o separację. W toku postępowania sąd nakłania strony do pojednania. Również postanowienie o zniesieniu separacji sąd wydaje dopiero po przeprowadzeniu rozprawy.

Opłata sądowa

Gdy małżonkowie zgodnie się domagają separacji, opłata sądowa wynosi 100 zł. W przypadku sporu opłata wynosi 600 zł.

Zobacz: Separacja

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA