REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak pozywać spółkę cywilną

Wbrew potocznemu znaczeniu – spółka cywilna … nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Nie posiada podmiotowości prawnej – tym samym nie może być stroną postępowania sądowego. Są nią zawsze wspólnicy.

Jak wnosić o odpis dokumentów sądowych

Uwierzytelniony odpis postanowienia, czy wyroku sądowego bywa czasem niezbędny do udowodnienia swojego prawa- np. tytułu własności nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia. Często wymagany jest także oryginał dokumentu, lub jego uwierzytelniony odpis.

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o przysposobieniu?

Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją. Niniejszy artykuł wyjaśnia wszystkie różnice jakim charakteryzuje się postępowanie w sprawach o przysposobienie.

Skarga na przewlekłość postępowania

Od 7 września 2004 roku obowiązuje ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Została uchwalona w celu realizacji przepisu Konstytucji gwarantującego każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. 

Zwrot kosztów procesu

Jak mogę domagać się zwrotu kosztów procesu? Czy mogę domagać się zwrotu wszystkich kosztów, które poniosłem w związku z toczącym się postępowaniem, w tym wynagrodzenia jakie zapłaciłem adwokatowi reprezentującemu mnie w sadzie?

Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kradzieży

Jeżeli ukradziono nam samochód musimy zgłosić ten fakt nie tylko na Policji. O skradzeniu pojazdu informuje się również starostwo powiatowe (urząd gminy), który zarejestrował samochód.

REKLAMA

Nadanie klauzuli wykonalności

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Treść brzmienia klauzuli określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21.01.2005r, w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. Nr 17, poz. 154 ze zm.).  

Co to jest depozyt sądowy

Co mogę zrobić w sytuacji gdy wierzyciel nie chce przyjąć ode mnie świadczenia, czy taka sytuacja uzasadnia złożenie przedmiotu do depozytu sądowego?  

Zarzut przedawnienia

Mój wierzyciel wystąpił z powództwem o roszczenie które uległo już przedawnieniu. Jak w takiej sytuacji powinienem się zachować? 

Jak zarejestrować klub sportowy?

Krzewienie kultury fizycznej w Polsce odbywa się za pośrednictwem klubów sportowych. Organem odpowiedzialnym za rejestrację klubów sportowych jest natomiast starosta powiatowy. To on bowiem prowadzi odpowiedni rejestr.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Słyszymy w telewizji i środkach masowego przekazu powracający co jakiś czas postulat likwidacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie wiele jednak osób wie czym organ ten się zajmuje, jakie ma kompetencje i skład.  

Odśnieżanie chodników

Za odśnieżanie chodników nie jest odpowiedzialna gmina. Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości. Warto o tym pamiętać, jeśli chce się uniknąć mandatu.

Odrzucenie i oddalenie pozwu

Odrzucenie i oddalenie pozwu to dwie różne sytuacje. Chociaż dla laika niczym się one nie różnią. W obydwu bowiem wypadkach postępowanie w danej sprawie się kończy. Jednak każdy prawnik wie, że nie można utożsamiać tych pojęć.

Zmiany przy pozwoleniu na budowę

Od dawna mówi się o zmianach przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Nowelizacja prawa budowlanego nie została jeszcze uchwalona ale Sejm kończy już prace nad nią. Jeżeli nic się nie zmieni niebawem czekają nas zasadnicze zmiany przy budowie.

Tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy

Podstawą prowadzenia egzekucji z zasady jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny to określony dokument (najczęściej orzeczenie sądowe) stwierdzający obowiązek określonego świadczenia.  

Co to jest przypozwanie

W związku z nieuregulowaniem w terminie płatności, mój wierzyciel zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową, pozywając poręczyciela długu. Parę dni temu dostałem pismo informujące o procesie, wzywające mnie, jako dłużnika głównego do wzięcia udziału w sprawie. Czy muszę przyłączyć się do tego procesu?

Co warto wiedzieć o postanowieniach

W postępowaniu cywilnym sąd wydaje nie tylko wyroki ale również postanowienia. Postanowienia również rozstrzygają sprawy i mają wpływ na prawa i obowiązki stron.  

Powołanie Rady Ministrów

W polskim systemie konstytucyjnym Rada Ministrów jest jednym z dwóch organów wykonawczych. Powoływana jest ona przez Prezydenta ale zgodę na jej funkcjonowanie musi wyrazić Sejm.  

Wniosek o uzupełnienie wyroku

Co mogę zrobić w sytuacji gdy sąd w wydanym wyroku pozostawił bez rozstrzygnięcia część moich żądań zgłoszonych w pozwie?  

Ochrona praw autorskich

Kto może domagać się ochrony praw autorskich po śmierci twórcy? Czy jako żona artysty, którego dzieło zostało opublikowane bez zgody, mogę wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie?  

Zatwierdzenie regulaminu strzelnicy

Z broni palnej w celach szkoleniowych i sportowych można korzystać jedynie w strzelnicy. Jednak aby strzelnica mogła legalnie funkcjonować, musi posiadać zatwierdzony regulamin. Organem zatwierdzającym regulamin jest wójt.

Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy. O samym zaś dofinansowaniu decyduje wójt (burmistrz, prezydent) w drodze decyzji.

Od 1 marca spadek załatwisz u notariusza

Od 1 marca 2009 r. notariusze uruchomili nową usługę - poświadczanie dziedziczenia. Do tej pory stwierdzenie nabycia spadku można było przeprowadzić jedynie przed sądem - mimo, że nowelizacja kodeksu cywilnego weszła w życie w październiku 2008 r.

Podatek od nieruchomości

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na właścicieli nieruchomości specyficzny podatek. Jego wysokość określa wójt a sam podatek jest przychodem gminy.

Skład Rady Ministrów

Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce. Obok Prezydenta prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną.  

Śmierć pełnomocnika

Wytoczyłem pozew przeciwko mojemu dłużnikowi. Sprawę w sądzie prowadzi wynajęty przeze mnie adwokat. Jednak w ostatnim czasie zostałem poinformowany o jego śmierci . Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?  

Jakie wnioski można zgłosić w treści pozwu

Pozew czyli pismo zawierające żądanie rozpoznania przez sąd sprawy o charakterze cywilnoprawnym, oprócz elementów obligatoryjnych, charakterystycznych dla każdego pisma procesowego może zawierać również dodatkowe wnioski, wymienione w art. 187(2)kpc. 

Nieruchomość

Granice własności nieruchomości, wyznaczone przez jej społeczno-gospodarcze przeznaczenie, obejmują przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. W granicach własności nieruchomości gruntowych pozostają także powierzchniowe wody stojące oraz wody w studniach i rowach. Wody płynące stanowią własność Skarbu Państwa.

Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny - do 31 grudnia 2003 r. sprawował nadzór nad działalnością organów administracyjnych w strukturze jednoinstancyjnej, co oznaczało, że od ostatecznej decyzji organu administracji przysługiwała skarga tylko do II instancji, czyli do NSA.

Gmina

Jest to jednostka samorządu terytorialnego, rozumiana jako wspólnota samorządowa (tworzą ją mieszkańcy gminy z mocy prawa) oraz odpowiednie terytorium. Zgodnie z konstytucją, jest podstawową jednostką podziału terytorialnego wykonującą wszystkie zadania samorządu terytorialnego niezastrzeżone dla innych jednostek - powiatów i województw.

Droga publiczna

Jest to budowla wraz z obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. Podstawową cechą odróżniającą drogę publiczną od innych dróg jest możliwość korzystania z niej przez każdego zgodnie z jej przeznaczeniem

Decyzja o warunkach zabudowy

Rodzaj decyzji administracyjnej, określającej warunki zabudowy dla terenu, dla którego nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wydaje ją - na wniosek inwestora - wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a dla terenów zamkniętych (m.in. ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa) - wojewoda.

Jak uzyskać pozwolenie na posiadanie agresywnego psa?

Istnieją niebezpieczne rasy psów. Na ich posiadanie należy posiadać stosowne zezwolenie władz. Organem właściwym w takich sprawach jest wójt, burmistrz prezydent miasta.

Jak sprostować błąd w aktach stanu cywilnego?

Pomyłki mogą wkraść się wszędzie. Do akt stanu cywilnego również. W końcu mylić się jest rzeczą ludzką. Całe szczęście istnieją w prawie procedury umożliwiające ich prostowanie.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?

Prowadzenie schroniska dla zwierząt jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia potrzebne jest zezwolenie odpowiedniego organu gminy. Prowadzenie schroniska bez zezwolenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywny.

Kto może wywozić śmieci i inne nieczystości

Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań. Organy gminy mogą jednak zlecić wywóz odpadów innym podmiotom. Wcześniej jednak podmioty te musza uzyskać szczególne pozwolenie od wójta gminy.

Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości

Przed wystąpieniem o wypis z ewidencji gruntów i budynków warto uzyskać informację o numerze porządkowym działki. Takiej informacji należy szukać we właściwym urzędzie gminy.

Jak zarejestrować samochód

Każdy samochód jeżdżący po polskich drogach musi być zarejestrowany. Rejestracji dokonuje się w starostwie powiatowym.

Jak uzyskać wypis z ewidencji gruntów i budynków

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków to bardzo potrzebny dokument. Potrzebny jest on przy wielu postępowaniach sadowych i administracyjnych. Ewidencję gruntów i budynków prowadzi starosta powiatowy.

Co warto wiedzieć o meldunku

Każdy obywatel Polski powinien być zameldowany. Meldunek stwierdza miejsce stałego (czasowego) pobytu. Warto zatem wiedzieć jak i gdzie się zameldować.

Jak zgodnie z prawem wycinać drzewa

Pozwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Warto bowiem wiedzieć, że nie każde drzewo można wycinać. Za niezgodne z prawem wycięcie drzewa grozi wysoka kara.

Jak zmienić użytkowanie wieczyste we własność

Własność jest silniejszym prawem niż użytkowanie wieczyste. Dlatego też warto wystąpić o przekształcenie użytkowania wieczystego na prawo własności.

Kiedy i jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Aby móc rozpocząć budowę niezbędna jest określenie warunków zabudowy. Jeżeli dla danego gruntu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego wtedy musimy wystąpić z wnioskiem o wydanie stosownej decyzji.

Jak odrolnić działkę

Wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Zanim to jednak nastąpi, trzeba załatwić dużo formalności, oraz uzbroić się w cierpliwość.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, obiektu handlowego, a nawet remont budynku wpisanego do rejestru zabytków, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta na wniosek osoby, która posiada prawo do terenu.

Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą

Zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej nie jest takie trudne. Należy jedynie wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w urzędzie gminy. To bowiem wójt, burmistrz, prezydent miasta prowadzą Ewidencję Działalności Gospodarczej.

Jak dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Na prowadzenie sprzedaży, zarówno detalicznej jak i hurtowej, napojów alkoholowych przedsiębiorca powinien mieć zezwolenie (zwane potocznie „koncesją na alkohol”).

Jak uzyskać prawo jazdy

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać należy odbyć odpowiedni kurs, oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Organem wydającym prawo jazdy jest starostwo powiatowe.  

REKLAMA