REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, Akt notarialny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Drogi prezent może podlegać opodatkowaniu

Prezenty świąteczne często są drobiazgami- czasem jednak święta stają się pretekstem do większych darów- te mogą spowodować powstanie obowiązku podatkowego.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych

Każda czynność dokonana w kancelarii notarialnej podlega opłacie. W zdecydowanej większości wysokość kosztów zależna jest od wartości przedmiotu dokonanej czynności. Czy takie rozwiązanie nie jest krzywdzące dla niewidomych, którzy muszą składać oświadczenia tylko przed notariuszem?

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

REKLAMA

Darowizna czy rozszerzenie wspólności majątkowej

Instytucja wspólności majątkowej przewiduje, że małżonkowie są współwłaścicielami tych przedmiotów, które nabędą po ślubie. Inaczej jest z majątkiem, który posiadają przed ślubem i pewnymi przedmiotami uzyskanymi w drodze niektórych czynności prawnych (spadkobrania, darowizny, nagrody. Często małżonkowie chcą dzielić się własnością tego, co w świetle prawa przynależy do ich majątku odrębnego.Jak to zrobić?

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.

Wypis aktu notarialnego

Czym jest wypis? Jaka jest równica między odpisem, a wyciągiem? Jakie koszty są z nimi związane i czemu one służą?

REKLAMA

Niewdzięczność obdarowanego musi być obiektywna

Procedura odwołania wykonanej darowizny jest skomplikowana i nie daje gwarancji skuteczności. Aby w ogóle zastanawiać się nad sądowym sporem trzeba mieć dowody na obiektywną niewdzięczność obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Cesja wierzytelności a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Częstą (wbrew pozorom) zdarza się, że rodzice (lub inni bliscy krewni) decydują, aby kwota pieniędzy ze sprzedaży (np. nieruchomości) trafiła do ich dzieci – w ramach darowizny. Pojawia się wtedy problem zwolnienia od podatku- nie możemy wówczas bowiem mówić o darowiźnie pieniędzy.

Czym jest Krajowa Rada Notarialna?

Krajowa Rada Notarialna jest reprezentantem notariatu polskiego zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i zagranicznych.

Umowa przedwstępna u notariusza

Mam zamiar kupić działkę pod dom. Jaka jest przewaga umowy przedwstępnej podpisywanej notarialnie nad podpisywaną zwyczajnie?

Pełnomocnictwo u notariusza

Jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa.

Intercyza tylko u notariusza

Aby sporządzić intercyzę należy bezwzględnie udać się do notariusza. Umowa rozdzielczości majątkowej sporządzona w innej formie niż notarialna będzie nieważna.

Czy u notariusza można się targować?

Czy to prawda, że u notariusza można się targować? Czy opłata notarialna jest stała, czy ewentualnie może ulec zmianie?

Asesor notarialny i jego kompetencje

Kim jest asesor notarialny? Czy ma takie same kompetencje jak notariusz, oraz czy wszystkie czynności prawne mogą być przez niego sporządzone?

Przekazanie darowizny

Chcę przekazać darowiznę na rzecz sąsiada. Czy forma aktu notarialnego jest do tego konieczna i jakie są jej zalety?

Kiedy warto udać się do rejenta?

W polskim prawie obowiązek zachowania formy aktu notarialnego jest zastrzeżony tylko dla pewnej kategorii umów. Jeżeli jednak zależy nam na lepszej ochronie interesów wskazane jest skorzystanie z pomocy rejenta, nawet jeżeli prawo nie przewiduje takiego obowiązku.

Rejent

Rejent to dawne określenie notariusza. Mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.

Rejent

Rejent to dawne określenie notariusza. Mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.

Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Notariaty państw członkowskich Unii Europejskiej, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego są zrzeszone w Radzie Notariatów Unii Europejskiej.

Obecny kształt notariatu

Wpływ na obecny kształt notariatu miał okres kształtowania się ustroju kapitalistycznego, czyli wiek XIX. W tym okresie obok własności ziemskiej pojawia się także własność przemysłowa i handlowa, a dobra czy to na zasadzie sprzedaży lub zastawu przechodzą z jednego właściciela na drugiego.

Notariat na ziemiach Polskich

Trudno jest mówić o konkretnym momencie przeniesienia instytucji notariatu na grunt Polski, chociaż z pewnością będzie to okres po przyjęciu chrześcijaństwa kiedy dokumenty pisane zaczęły się rozpowszechniać w Polsce.

Rozporządzenie w sprawie taksy

Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności.

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny to czynność zajmująca centralne miejsce wśród czynności notarialnych. Jej specyfika polega między innymi na tym, że może być sporządzona wyłącznie przez notariusza, aczkolwiek są pewne odstępstwa od tej reguły.

Konieczność zachowania formy aktu notarialnego

Pewnych umów nie można zawrzeć w innej formie jak w formie aktu notarialnego. Skutkiem ich sporządzenia w innej formie jest nieważność czynności prawnej. Oznacza to, że nie wywołują żadnych skutków prawnych.

Wskazana forma aktu notarialnego

W zasadzie każda umowa może być zawarta w formie aktu notarialnego. Zależy to od woli stron. Umowa zawarta w takiej formie daje pewność, że w sytuacji złamania jej postanowień strona może dochodzić swoich praw przed sądem.

Czym zajmuje się rejent?

Notariusz na co dzień zajmuje się sporządzaniem dokumentów zawierających wolę stron. Mogą one dotyczyć obrotu nieruchomościami, spadków, darowizn, ale również np. założenia spółki akcyjnej.

Kim jest notariusz?

Notariusz to prawnik pełniący funkcję zaufania publicznego, niekiedy nawet nazywany urzędnikiem państwowym. Chodzi bowiem o to, że dokonując czynności notarialnych, posługuje się on pieczęcią z wizerunkiem orła białego zaś akty notarialne mają charakter dokumentu urzędowego.

Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Skuteczność umowy darowizny (jakiejkolwiek formy by nie miała) można uzależnić od spełnienia się określonego warunku lub upływu terminu. Nie dotyczy to jedynie darowizny nieruchomości.

Darowizna na wypadek śmierci

Darowizny na wypadek śmierci brakuje w naszym porządku prawnym. Chcąc zapewnić danej osobie własność określonych rzeczy po naszej śmierci, musimy skorzystać z instytucji zapisu, która bywa kłopotliwa.

Zamiast darowizny – dożywocie

Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.

Jak uniknąć podatku od darowizn w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku nieformalnym mają małe możliwości uniknięcia podatku od spadków i darowizn. Poza przedmiotami wyłączonymi z podatku z mocy prawa – pozostaje jedynie darowizna na rzecz dzieci.

Opodatkowanie darowizny w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku partnerskim często zainteresowane są udzielaniem darowizn (czy prezentów) partnerom – czy to w postaci pieniędzy czy przedmiotów, a nawet nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na kwestię opodatkowania darowizn.

Uważaj na zwolnione darowizny

Duża darowizna udzielona bliskiej rodzinie – zwłaszcza zwolniona z podatku, może zainteresować urząd skarbowy.

Od podatku nie uciekniesz

Podatek od spadków i darowizn jest specyficznym podatkiem, w którym obowiązek podatkowy w zasadzie się nie przedawnia- niezależnie od tego kiedy otrzymaliśmy darowiznę (lub spadek). Wszystko przez ruchomy termin powstania obowiązku podatkowego.

Czy darowizna nieruchomości może być zwolniona z podatku?

Można spotkać się jeszcze czasem ze stanowiskiem (błędnym) że zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie obejmuje mieszkań. Wręcz przeciwnie.

Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?

W darowiźnie można przekazać własność praktycznie każdej rzeczy – w tym również mieszkania. Co do zasady darowizna nieruchomości nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

Utarło się (głównie z powodu starych przepisów), że od otrzymania darowizny nieruchomości do momentu jej sprzedaży musi minąć 5 lat. Nie jest to jednak zawsze konieczne.

Koszty intercyzy

Chciałabym zawrzeć z mężem rozdzielność majątkową. Mój mąż prowadzi interesy na które nie zawsze mam wpływ. Czy taka umowę możemy zawrzeć w domu na piśmie czy też musimy iść z nią do notariusza. Koleżanka napisała mi, że w grę wchodzi tylko ta druga opcja. Czy to prawda? I ile ewentualnie by mnie to kosztowało?

Z którą umową do notariusza?

Każdą umowę możemy podpisać u notariusza. Jednak nie każdą musimy. Kodeks cywilny oraz inne ustawy zawierają szczegółowe wyliczenie umów które dla swej ważności muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.

Jak zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości?

Często zdarza się, że chcemy sprzedać albo kupić mieszkanie albo działkę. Nie wiemy jednak jaką umowę wtedy zawrzeć. Co powinno się w niej znaleźć. Tymczasem umowę taką możemy zawrzeć tylko i wyłącznie przed notariuszem. I to właśnie on powinien zadbać aby umowa została spisana poprawnie.

Nie tylko akty notarialne

Do zadań notariusza należy nie tylko spisywanie aktów notarialnych. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza że w ostatnim czasie jego uprawnienia powiększyły się. Obecnie notariusze mogą również poświadczać dziedziczenie.

Jak zachować się u notariusza?

Przed notariuszem dokonuje się szeregu czynności. Najpopularniejsze z nich to podpisywanie umów. Jednak warto wiedzieć, że notariusz dokonuje również innych czynności. Należy również wiedzieć jak zachować się u notariusza.

Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Jak przekazać darowiznę dziecku? Chciałbym przekazać darowiznę na rzecz mojego 10-letniego wnuka (chodzi o mieszkanie)- czy mogę to zrobić, czy muszę przekazać darowiznę jego rodzicom?

Kiedy można odwołać darowiznę

Darowiznę można odwołać. Tyczy się to zarówno darowizny wykonanej jak i nie wykonanej. Warto o tym pamiętać dając darowiznę.

Od kiedy liczyć termin na zgłoszenie darowizny?

Dziadek postanowił dać mi darowiznę w wysokości 50 000 zł. Umowę pisemną zawarliśmy w czerwcu 2008 jednak z uwagi na mój wyjazd sam przelew został wykonany już w tym roku. Czy termin na zgłoszenie darowizny biegnie od daty sporządzenia umowy, czy uzyskania darowizny?

Odwołanie darowizny sprzedanej przez obdarowanego

Razem z żoną dokonaliśmy darowizny samochodu na rzecz jej kuzyna. Jak się później okazało kuzyn był poważnie zadłużony w wyniku swojego nałogu hazardowego i pod naszą nieobecność zabrał z naszego mieszkania kilka cennych przedmiotów. W związku z tym odwołaliśmy darowiznę. Niestety kuzyn zdążył sprzedać samochód. Czego w takiej sytuacji możemy się od niego domagać?

Za co trzeba zapłacić zarządcy?

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera. Niestety nie podpisaliśmy jeszcze aktu notarialnego. Naszym budynkiem zarządza deweloper. Ostatnio zażądał od nas opłat za ochronę nieruchomości, zatrudniona została firma ochroniarska. Czy postępowanie dewelopera było prawidłowe?

Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Ojciec darował dom swojemu bratu, jednocześnie polecił mu przekazać na moją rzecz jego działkę leżącą na mazurach- czy jeśli przekaże mi własność zapłacę podatek?

REKLAMA