reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Odstąpienie od kredytu samochodowego

Odstąpienie od kredytu samochodowego

Osoby, które wzięły kredyt na zakup samochodowy mają możliwość odstąpienia od niego w terminie 10 dni. Aby klient banku miał takie prawo musi jednak być to kredyt o charakterze konsumenckim.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim jego wartość nie może przekraczać 80 tys. złotych lub równowartości tej sumy w innej walucie (art. 3 ust. 1 pkt. 1). Jeżeli kwota kredytu przekroczy ten pułap, wtedy też nie będzie możliwości zastosowania przepisów tej ustawy.

Ponadto kredytobiorca musi korzystać ze statusu konsumenta, a więc kredyt nie może być przeznaczony bezpośrednio na cele związane z działalnością gospodarczą lub zawodową.

Odstąpienie od umowy

W sytuacji, gdy kredytobiorca spełnia powyższe warunki będzie on miał możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Co istotne informacje o przysługujących mu prawach powinny znaleźć się w treści umowy.

Jeżeli pomimo to, konsument nie został o tym poinformowany, ma on wtedy możliwość odstąpienia od umowy w terminie 10 dniu od otrzymania wiadomości o przysługującym mu uprawnieniu. Może jednak dokonać tego nie później, niż w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy.

1 lutego Jan wziął kredyt samochodowy w jednym z banków na kwotę 20 tys. zł. W umowie nie znalazła się informacja o przysługującym mu prawie odstąpienia. W takiej sytuacji Jan będzie miał możliwość odstąpienia najpóźniej do upływu trzech miesięcy od tej daty.

Ponadto kredytodawca powinien wręczyć nam wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oświadczeniem własnego imienia, nazwiska (nazwy) i adresu zamieszkania (siedziby), co wynika z art. 11 ust. 2.

Zwrot świadczenia

Odstąpienie od umowy jest również możliwe w sytuacji, gdy kwota kredytu została już przelana na konto konsumenta. Wtedy jednak oświadczenie o odstąpieniu będzie skuteczne jedynie w sytuacji, gdy wraz z nim nastąpi zwrócenie świadczenia kredytodawcy.

Jan zawarł umowę kredytu, którego suma została 2 dni później przelana na jego konto. Po 5 dniach Jan zdecydował się odstąpić od umowy. Wysłał więc do banku oświadczenie o odstąpieniu, jednocześnie dokonując zwrotu przelanej kwoty.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2001, nr 100, poz. 1081 z późn. zm).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odstąpienie od kredytu - kiedy możliwe?
Odstąpienie od kredytu - kiedy możliwe?

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama