REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024? Ile netto przy kosztach podwyższonych?

Najniższa krajowa 2024 od lipca
Najniższa krajowa 2024 od lipca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Druga podwyżka najniższej krajowej w 2024 roku będzie miała miejsce w już w miesiącu lipcu. Ile będzie wynosić najniższe wynagrodzenie na rękę, czyli netto? Ile pensji netto przy kosztach podwyższonych?
rozwiń >

Ile wynosi najniższa krajowa w 2024 roku?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku, wydanym przez Radę Ministrów, najniższa płaca minimalna w tym roku wzrasta dwukrotnie.

REKLAMA

REKLAMA

Stało się tak, ponieważ z przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wynika, że w przypadku gdy w kolejnym roku prognozowany wskaźnik cen wyniesie co najmniej 105%, wówczas ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia. A prognozowany wskaźnik cen ogłoszony przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na 2024 rok został ustalony na poziomie 106,6%.

Pierwsza podwyższa najniższej krajowej już za nami, tj. kwota najniższej krajowej za pracę od 1 stycznia 2024 roku wzrosła do poziomu 4242 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych została ustalona na 27,70 zł brutto.

Od 1 lipca 2024 roku będzie jeszcze lepiej, tzn. nastąpi podwyższenie płacy minimalnej do kwoty 4300 zł brutto. A minimalna stawka godzinowa podskoczy do kwoty 28,10 zł brutto.

Ile będzie wynosić najniższa krajowa od lipca 2024 roku na rękę?

Przeliczmy teraz kwoty brutto najniższej krajowej na kwoty netto, czyli na rękę. W celu dokonania tej operacji należy odliczyć koszty, czyli składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), składkę zdrowotną, zaliczkę na podatek dochodowy (PIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po odjęciu tych kosztów płaca minimalna za pracę na rękę od 1 stycznia 2024 roku wynosi 3 221,98 zł netto, natomiast najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku wyniesie 3 261,53 zł netto.

REKLAMA

Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku umowy zlecenia na obliczanie najniższej krajowej netto mają wpływ czynniki, takie jak zatrudnienie u innego pracodawcy, status studenta, wiek poniżej 26 lat, opłacanie dobrowolnie ubezpieczenia chorobowego.

Natomiast minimalna stawka godzinowa netto (na rękę) od lipca 2024 roku, w przypadku umów zlecenie, wyniesie 22,07 zł z dobrowolną składkę chorobową. Bez składki chorobowej będzie to 22,70 zł. Zobacz także artykuł: Najniższa krajowa netto 2024 lipiec [tabela]

Wynagrodzenie nie może być niższe od najniższej krajowej, takie są przepisy

Wyjaśnijmy, że wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia (najniższej krajowej).

Wysokość płacy minimalnej, która jest corocznie ogłaszana przez Radę Ministrów, określa dolną granicę wynagrodzenia, jakie powinien otrzymywać każdy pracownik zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Wysokość wynagrodzenia minimalnego jest jednakowa dla wszystkich pracujących na etacie i nie zależy do stażu pracy.

Zmiana najniższej krajowej a umowa z pracodawcą. Wymagana jest forma pisemna

Czy zmiana wynagrodzenia minimalnego wymaga zmiany (aneksowania) umowy z pracodawcą? Należy wyjaśnić, że zgodnie z prawem pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. W tej formie umowa stanowi dokument, który potwierdza wolę stron.

W związku z tym, jak wynika z przepisów art. 29 § 4 Kodeksu pracy, zmiana warunków umowy o pracę wymaga również formy pisemnej, a co za tym idzie, jeżeli zmienia się minimalna krajowa za pracę, pracodawca powinien dokonać tej zmiany w formie pisemnej.

Najniższa krajowa a składniki wynagrodzenia - co warto wiedzieć?

Prawo pracy nie wskazuje wszystkich składników, które mogą być doliczane do wynagrodzenia za pracę. Wobec czego pracodawca ma możliwość uzupełnienia wynagrodzenie za pracę m.in. premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Przy czym, nie uwzględnia się:

  • nagrody jubileuszowej;
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
  • dodatku za staż pracy;
  • dodatku za szczególne warunki pracy.

A zatem, suma wszystkich składników wynagrodzenia (z wyłączeniem tych wymienionych wyżej, wskazanych w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu) musi wynosić co najmniej minimum krajowe za pracę.

Najniższa krajowa netto 2024 lipiec - koszty podwyższone

Najniższa krajowa od lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podwyższonych?

Tabela poniżej zawiera wysokość najniższej krajowej netto, obowiązującej od lipca do grudnia 2024 roku, przy obliczeniu została zastosowana kwota zmniejszająca podatek (PIT-2). Wyliczenia pokazują kwotę netto (na rękę) przy podstawowych i podwyższonych kosztach uzyskania przychodów.

Najniższa krajowa brutto

Koszty uzyskania przychodów

Najniższa krajowa na rękę (netto)

Koszty podstawowe

Koszty podwyższone

4300 zł

250 zł

 

3261,53 zł

 

300 zł

3267,53 zł

Najniższa krajowa a zatrudnienie na niepełny etat

W świetle przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przypadku gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość najniższej krajowej ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie niniejszej ustawy.

Do obliczenia wyrównania pracownikom zatrudnionym w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy stosuje się odpowiednio przepisy art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Jaka będzie najniższa krajowa w 2025 roku?

Zgodnie z przepisami wysokość minimalnego krajowego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, w skład której wchodzą przedstawiciele strony rządowej, strony pracowników oraz strony pracodawców. Celem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego jest takie ustalenie płacy minimalnej, aby uwzględnić potrzeby strony społecznej, przy jednoczesnej dbałości o konkurencyjność i rozwój polskiej gospodarki.

W sytuacji, gdy Rada Dialogu Społecznego nie osiągnie porozumienia odnośnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej na rok 2025, decyzję w tym zakresie podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do dnia 15 września 2024 roku. Ustalone przez Radę Ministrów kwoty minimalnych gwarancji płacowych nie mogą być jednak niższe niż przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2025 roku?

Najniższa krajowa już 2025 roku może jednak zostać ustalona na wyższym poziomie, wszystko za sprawą Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, którą Polska musi wdrożyć do 15 listopada 2024 roku.

Nowe przepisy mają za zadanie wymusić na państwach UE dążenie do podnoszenia płacy minimalnej, przy czym każdy kraj będzie ustalał wysokość najniższej krajowej biorąc pod uwagę m.in. siłę nabywczą, długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany, jak również poziomy wynagrodzeń, ich rozkład i wzrost. Czytaj na ten temat w artykule: Najniższa krajowa 2025 - możliwe podwyżki z powodu dyrektywy UE

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

REKLAMA