REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakończenie sporu między pracownikiem a pracodawcą - ugoda

Zasadą jest ugodowe rozstrzyganie sporów ze stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Pomocą w tym jest możliwość utworzenia komisji pojednawczych z zakładach pracy.

Kto może być przewodniczącym komisji pojednawczej

Na czele komisji pojednawczej, mającej na celu doprowadzenie do ugodowego zakończenia sporu między pracodawcą a pracownikiem, stoi przewodniczący komisji.

Działanie komisji pojednawczej

Ugodowe załatwienie sporu ze stosunku pracy pozwoli na szybsze, mniej kosztowne i efektywniejsze załatwienie konfliktu. Pracownik i pracodawca powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy.

Dochodzenie przez pracownika roszczeń na drodze sądowej

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP każdy ma do rozstrzygnięcia sprawy w drodze sprawiedliwego i jawnego procesu. Zasadę tę określa się mianem prawa do sądu.

REKLAMA

Polubowne załatwienie sporu w pracy

Wszelkie powstałe konflikty wynikające ze stosunku pracy powinny zakończyć się ugodą pracodawcy z pracownikiem. Ugoda zawarta między tymi osobami jest umową cywilnoprawną, której podstawą jest uchylenie niepewności co do roszczeń lub zażegnanie powstałego lub mogącego powstać sporu.

Jakie prawa przysługują pokrzywdzonemu?

Każdemu z nas może zdarzyć się, że stanie się ofiarą przestępstwa. Dzieje się to wtedy gdy np. zostaniemy pobici, oszukani czy okradną nam mieszkanie. Zgłaszamy ten fakt w prokuraturze lub na policji, ale nie wierzymy, że sprawca zostanie wykryty lub, że spotka go zasłużona kara. Często mamy wrażenie, że nasz los nikogo tak naprawdę nie obchodzi, a oskarżony dzięki sprytnym adwokatom uniknie odpowiedzialności karnej. Jakie są zatem prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym?

Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa

Następną przeszkodą małżeńską, która stanowi jednocześnie przesłankę do jego unieważnienia jest pokrewieństwo lub powinowactwo przyszłych małżonków.

Wyłudzenie usługi hotelowej

W praktyce działalności hotelarskiej zdarzają się przypadki, że gość hotelowy nie dokonuje zapłaty za pokój, za zjedzone w tym czasie posiłki i wykonane rozmowy telefoniczne. W takich sytuacjach, zwykle hotel pozywa taką osobę o zapłatę. Jaka jest jednak kwalifikacja tego czynu, czy jest on jeszcze wykroczeniem, czy już przestępstwem?

REKLAMA

Przeszkoda bigamii

Bigamia to nic innego jak wielokrotne małżeństwo, bez unieważniania poprzedniego czy uzyskania rozwodu. Niewiele osób wie, że jest to także przestępstwo.

Oskarżyciel prywatny

Prokurator jest organem państwa, który wnosi i popiera oskarżenie o czyn ścigany z urzędu. Jest on stroną postępowania, która reprezentuje w nim interes publiczny. Przepisy postępowania karnego umożliwiają także tzw. oskarżycielowi prywatnemu skierować do sądu swój własny akt oskarżenia.

Przeszkoda choroby umysłowej i niedorozwoju umysłowego

Następną wskazaną przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy przeszkodą dla zawarcia ważnego małżeństwa jest istnienie choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.

Przeszkoda ubezwłasnowolnienia całkowitego

Kolejną przyczyną powodującą nieważność aktu zawierania małżeństwa jest istnienie po stronie któregokolwiek z małżonków ubezwłasnowolnienia całkowitego.

Przeszkoda wieku

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera zamknięty katalog przeszkód, których zaistnienie czyni niemożliwym zawarcie małżeństwa. Jedną z nich jest przeszkoda wieku.

Unieważnienie małżeństwa – podstawowe zasady

Zawarcie małżeństwa wiąże ze sobą pewne określone skutki. Pomimo że realnie one zaistnieją, unieważnienie małżeństwa w świetle prawa powoduje cofnięcie tych wszystkich skutków i uznanie że pewnych zdarzeń po prostu nie było.

Koniec postępowania przed komisją pojednawczą

Komisja pojednawcza powoływana jest w celu ugodowego zakończenia sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Podział mandatów w systemie proporcjonalnym

Z pewnością mało kto wrzucając swoją kartę wyborczą do urny zdaje sobie sprawę jakim skomplikowanym zabiegom matematycznym zostanie poddany jego głos, zanim przełoży się na realny wynik wyborczy. Tymczasem wybór konkretnego sposobu przydziału mandatów może mieć wpływ na losy całego ugrupowania politycznego ubiegającego się o mandaty w Sejmie.

Dzień wolny za Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia

W tym roku Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę, czyli w dzień dla większości wolny od pracy. Za ten dzień pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom innego dnia wolnego.

Czy partner może odmówić składania zeznań

Konkubinat w wielu kwestiach znacząco różni się od małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy wzajemne relacje partnerów są na tyle ważne, że pomimo istotnych różnic partnerzy są traktowani podobnie jak małżonkowie.

Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Rozwód co do zasady może być orzeczony z uwzględnieniem winy jednego lub obojga małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy sąd w ogóle nie orzeknie o winie.

Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Otwieram własną działalność gospodarczą, mam jednak wątpliwość, jaki jest minimalny wiek dla pracowników, których chciałbym zatrudnić.

Wady rzeczy darowanej

Darowizna to często duża niespodzianka i najlepszy prezent dla obdarowanego. Niestety rzecz darowana może także przysporzyć sporo problemów, szczególnie kiedy nie jest taka, jaka być powinna…

Świadek koronny

Osoba świadka koronnego budzi często zainteresowanie. Kim jest świadek koronny i jak można uzyskać jego status?

Możliwość odmowy zeznań ze względu na tajemnicę służbową i zawodową

Do przestrzegania tajemnicy zawodowej zobowiązani są między innymi: adwokaci, notariusze, radcowie prawni, dziennikarze, lekarze , a także komornicy, którym art. 180 k.p.k. daje możliwość odmowy składania zeznań co do faktów, na które obowiązek zachowania tajemnicy się rozciąga.

Kiedy można żądać odsetek od darczyńcy?

Obdarowany i darczyńca zawierając umowę darowizny mogą w niej określić dzień spełnienia świadczenia, który może być określony na dzień podpisania umowy bądź na każdy inny dzień uzgodniony między stronami. Co w sytuacji, kiedy darczyńca zwleka z wykonaniem darowizny?

Co to jest odpowiedzialność solidarna małżonków za zobowiązania

Zaspakajanie potrzeb rodziny to jeden z głównych obowiązków małżonków, jaki nakłada na nich Kodeks rodzinny i opiekuńczy w momencie zawarcia małżeństwa. Co w sytuacji, kiedy ciężka sytuacja materialna zmusza np. do zaciągnięcia kredytu?

Zaspokajanie potrzeb rodziny – podział ról

Kto i w jakiej części zaspokaja potrzeby rodziny? Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków w chwili zawarcia małżeństwa szereg obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny.

Co to jest obowiązek alimentacyjny

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego często pojawia się w kontekście należnych alimentów, jest także częścią większości wyroków rozwodowych. Co oznacza w praktyce?

Mediacje w sprawie alimentów

Alimenty są jedną z najbardziej trudnych kwestii dla rozwodzących się małżonków, szczególnie jeśli w grę wchodzi dobro małoletnich dzieci. Aby uniknąć walki, może warto sprawę przynajmniej spróbować załatwić polubownie?

Jaki skutek wywiera śmierć strony w trakcie postepowania karnego

Pomimo śmierci pokrzywdzonego jest możliwe dalsze dochodzenie jego praw w ramach procesu. Zakres uprawnień procesowych pokrzywdzonego-zmarłego ustawa procesowa przekazuje osobom najbliższym.

Co świadek może powiedzieć w sądzie

Świadek w trakcie przesłuchania musi przede wszystkim przekazać prawdę o okolicznościach, co do których toczy się postępowanie, bowiem składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Możliwość odmówienia składania zeznań

Istnieje wąskie grono osób, które mają prawo do odmowy złożenia zeznań w ramach postępowania karnego. Warto zapoznać się ze swoimi prawami.

Obowiązek stawiennictwa świadka na przesłuchaniu

Zasadą jest, że każdy ma obowiązek stawienia się i złożenia zeznań na okoliczności danej sprawy. Jednak w pewnych sytuacjach można odmówić składania zeznań, bądź odpowiedzi na poszczególne pytania.

Samorządy mogą pomagać studentom

W dniu 15 grudnia 2009 roku w życie weszła ustawa, która umożliwia samorządom przyznawanie stypendiów oraz nagród studentom, jak i doktorantom.

Komu przysługuje prawo do życia?

Prawo dożycia jest jednym z fundamentalnych praw obywatelskich. Przewidują je ustawodawstwa wszystkich wysokorozwiniętych państw. Nie jest to jednak prawo bezwzględne. Oznacza to, że prawo przewiduje niekiedy odstępstwa od tej zasady i zezwala na zabicie człowieka w określonej sytuacji.

Zwolnionej ciężarnej pomoże prawo wspólnotowe

Pracownice w ciąży, z którymi rozwiązano stosunek pracy powinny korzystać ze skutecznej ochrony sądowej praw przysługujących im na mocy prawa wspólnotowego.

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Jakie kompetencje ma Prezydent RP wobec rządu?

Prezydent RP to najważniejsza osoba w naszym państwie. Wybieramy go raz na pięć lat w wyborach bezpośrednich. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują mu kompetencje, innymi słowy co może a czego nie może robić.

Wybory samorządowe 1994

W wyniku zmian ustrojowych w Polsce powstał odrodzony samorząd terytorialny. Pierwsze wybory samorządowe miały miejsce w roku 1990. Kolejne odbyły się 4 lata później po upływie kadencji rad gminy.

Sondaż prezydencki GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”

Nadal liderem w wyścigu do pałacu prezydenckiego pozostaje Donald Tusk. Ma on jednak coraz większą konkurencję w postaci senatora z Podlasia, Włodzimierza Cimoszewicza. - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Aż 48 proc. Polaków chce iść do urn

Zgodnie z najnowszymi badaniami CBOS prawie połowa Polaków deklaruje chęć wzięcia w wyborach parlamentarnych. Liderem sondażu jest nadal PO, ale goni ją Prawo i Sprawiedliwość.

Testament przed notariuszem

Rozporządzenie na wypadek śmierci zgodnie z przepisami polskiego prawa może mieć postać tylko i wyłącznie testamentu. Testament natomiast może mieć różne postacie jedną z nich jest testament w formie aktu notarialnego.

Kto może zostać aplikantem notarialnym?

Aby móc wykonywać pracę notariusza należy uprzednio ukończyć aplikację notarialną. Nie każda jednak osoba może zostać aplikantem notarialnym. Ustawa prawo o notariacie stawia przed przyszłymi rejentami pewne ograniczenia.

Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?

Notariusz w swojej kancelarii przechowuje oryginały aktów notarialnych. Natomiast stronom albo podmiotom zainteresowanym (np. sądom wieczystoksięgowym) wydawane są jedynie odpisy aktów.

Jak wygląda akt notarialny?

Akt notarialny to bardzo formalny dokument. Sporządzać go może tylko i wyłącznie notariusz lub asesor notarialny. Ponadto akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.

Zmiany dotyczące billboardów na budynkach mieszkalnych

W połowie grudnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra infrastruktury, które zakazuje umieszczania billboardów na budynkach wielorodzinnych.

Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

W sprawach spadkowych często spotykamy się z pojęciem przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Co w praktyce oznacza ten zwrot?

Obowiązek opiekowania się w czasie choroby

Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest kodeksową przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to, podobnie zresztą jak wiele innych pojęć, takich jak „zasady współżycia społecznego” czy „dobra wiara”, nie zostało nigdzie zdefiniowane.

Nowe prawa pasażerów pociągów w Europie

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, które wejdą w życie pod koniec 2009 r. pasażerowie korzystający z transportu krajowego będą objęci tymi samymi prawami i obowiązkami, jakie posiadają pasażerowie w przewozach międzynarodowych, czyli zagwarantowane będą mieli: możliwość otrzymania refundacji kosztów opóźnienia, łatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz prawo do przewozu rowerów.

Co zrobić, gdy gwarancja nie obejmuje całego produktu

Co należy zrobić i jakie prawa przysługują klientowi, gdy okaże się, że gwarancja nie obejmuje wszystkich wad towaru, który został zakupiony.

REKLAMA