reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny ma pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica. Sprawdź komu przysługują świadczenia i jak je uzyskać.

Kto ma prawo do świadczeń z funduszu?

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w razie bezskuteczności egzekucji. Mówimy o niej wówczas, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Zobacz również serwis: Fundusz Alimentacyjny

Alimenty z funduszu przysługują do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Gdy zaś dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej - do ukończenia 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności - świadczenia z funduszu przysługują bezterminowo.

Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Zobacz również: Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Alimenty od rodzica a fundusz

Należy pamiętać, iż nie jest możliwe pobieranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, gdy otrzymujemy alimenty od rodzica. W takiej sytuacji pobrane świadczenia z gminy mogą zostać uznane za świadczenia nienależne.

Zobacz również: Czy można pobierać jednocześnie alimenty od rodzica i z funduszu?

Co z dochodem?

Świadczenie otrzymamy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 zł.

Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dochody rolnicze i pozarolnicze sumuje się

W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba składająca wniosek jest obowiązana do natychmiastowego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia.

Zobacz również: Utrata pracy a alimenty z funduszu

W przypadku utraty przez członka rodziny dochodu od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu. Do wniosku o świadczenia z funduszu należy zatem dołączyć dokument potwierdzający taką utratę dochodu.

Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny - dochód utracony

W sytuacji uzyskania przez członka rodziny dochodu po roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń, do dochodu rodziny dodaje się miesięczną kwotę dochodu uzyskanego przez członka rodziny (o ile dochód ten osoba otrzymuje w dniu ustalania prawa do świadczeń).

Zobacz również: Gdy zmieni się sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Wniosek

Aby uzyskać świadczenie z funduszu, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny 2011/2012

Co z dłużnikiem alimentacyjnym?

Organ właściwy (czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta) może zobowiązać dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się jako bezrobotny. Gdy dłużnik odmawia zarejestrowania się w urzędzie pracy lub złożenia oświadczenia majątkowego lub też nie podejmuje pracy, gmina składa wniosek o ściganie za przestępstwo niealimentacji oraz kieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy.

Zobacz również: W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama