| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny ma pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica. Sprawdź komu przysługują świadczenia i jak je uzyskać.

Kto ma prawo do świadczeń z funduszu?

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w razie bezskuteczności egzekucji. Mówimy o niej wówczas, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Zobacz również serwis: Fundusz Alimentacyjny

Alimenty z funduszu przysługują do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Gdy zaś dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej - do ukończenia 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności - świadczenia z funduszu przysługują bezterminowo.

Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Zobacz również: Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Alimenty od rodzica a fundusz

Należy pamiętać, iż nie jest możliwe pobieranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, gdy otrzymujemy alimenty od rodzica. W takiej sytuacji pobrane świadczenia z gminy mogą zostać uznane za świadczenia nienależne.

Zobacz również: Czy można pobierać jednocześnie alimenty od rodzica i z funduszu?

Co z dochodem?

Świadczenie otrzymamy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 zł.

Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dochody rolnicze i pozarolnicze sumuje się

W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba składająca wniosek jest obowiązana do natychmiastowego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia.

Zobacz również: Utrata pracy a alimenty z funduszu

W przypadku utraty przez członka rodziny dochodu od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu. Do wniosku o świadczenia z funduszu należy zatem dołączyć dokument potwierdzający taką utratę dochodu.

Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny - dochód utracony

W sytuacji uzyskania przez członka rodziny dochodu po roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń, do dochodu rodziny dodaje się miesięczną kwotę dochodu uzyskanego przez członka rodziny (o ile dochód ten osoba otrzymuje w dniu ustalania prawa do świadczeń).

Zobacz również: Gdy zmieni się sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Wniosek

Aby uzyskać świadczenie z funduszu, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny 2011/2012

Co z dłużnikiem alimentacyjnym?

Organ właściwy (czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta) może zobowiązać dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się jako bezrobotny. Gdy dłużnik odmawia zarejestrowania się w urzędzie pracy lub złożenia oświadczenia majątkowego lub też nie podejmuje pracy, gmina składa wniosek o ściganie za przestępstwo niealimentacji oraz kieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy.

Zobacz również: W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »