reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Jak zarejestrować się w systemie ePUAP?

Jak zarejestrować się w systemie ePUAP?

Rejestracja w ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej jest darmowa i nieskomplikowana. Umożliwia nam załatwienie wielu spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu.

ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to system informatyczny, dzięki któremu możemy załatwić wiele spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu. Korzystając z tego systemu, możemy np. złożyć wniosek o: wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wtórnik prawa jazdy czy odpisy z ksiąg stanu cywilnego.

Aby móc skorzystać ze wszystkich usług, które zapewnia system, niezbędna jest rejestracja konta na stronie www.epuap.gov.pl. Rejestracja w portalu jest darmowa i składa się z zaledwie kilku, prostych kroków.

Zobacz również: Co to jest ePUAP i jak z niego skorzystać?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać w celu dokonania rejestracji jest wejście na stronę www.epuap.gov.pl i kliknięcie na opcję „Zarejestruj się”. Zostaniemy przekierowani do pierwszego etapu rejestracji, jakim jest podanie swoich danych osobowych. Musimy podać więc:

1) imię i drugie imię;

2) nazwisko;

3) adres e-mail (do otrzymywania wiadomości zwrotnych);

4) login (którego będziemy używać przy każdorazowym logowaniu się do systemu).

Następnie, musimy wybrać metodę uwierzytelniania. Tu mamy do wyboru dwie opcje:

1) tradycyjną, czyli za pomocą hasła – za każdym razem, kiedy będziemy logować się do systemu, będziemy musieli podać utworzone przy rejestracji hasło;

2) logowanie przy pomocy certyfikatu – w takim przypadku trzeba będzie dodać stronę www.epuap.gov.pl do zaufanych witryn (dokładne informacje na temat konfiguracji naszej przeglądarki w tym celu możemy znaleźć na stronie ePUAP).

W dalszej kolejności, należy przepisać tekst, który widoczny jest na obrazku, zaakceptować regulamin ePUAP (w przeciwnym razie konto nie zostanie założone!) oraz kliknąć w przycisk „Załóż konto”. W ten sposób zatwierdzamy podane wcześniej informacje i nasze konto zostaje założone.

Ostatnim etapem jest wybór organizacji (osoba fizyczna czy osoba prawna) i uzupełnienie odpowiednich pól, uszczegóławiających nasz profil (np. dane adresowe, identyfikator podmiotu).

Po założeniu konta w systemie ePUAP, należy złożyć jedną – niezbędną – wizytę w wybranym urzędzie, aby uwierzytelnić swój profil. Ma to na celu, przede wszystkim, uniknięcie sytuacji podszywania się pod inną osobę w systemie.

Aby sprawdzić, jakie sprawy możemy załatwić poprzez system ePUAP, wystarczy wejść w zakładkę „Alfabetyczna lista spraw” lub wpisać poszukiwaną sprawę w wyszukiwarce znajdującej się na stronie.

W systemie ePUAP możemy załatwić wiele spraw, związanych m.in. z zezwoleniami i koncesjami, działalności gospodarczą, różnymi dokumentami (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, akty stanu cywilnego), zawarcie małżeństwa, różnego rodzaju pozwoleniami (np. na budowę, rozbiórkę) czy sprawami podatkowymi.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Należy jednak pamiętać, że choć katalog spraw, które możemy załatwić tą drogą jest stosunkowo szeroki, nie wszystkie urzędy udostępniają swoje usługi tą drogą. Na przykład złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę jest możliwe w 4 gminach.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby móc skorzystać ze wszystkich usług, które zapewnia system ePUAP, niezbędna jest rejestracja konta na stronie www.epuap.gov.pl.
Aby móc skorzystać ze wszystkich usług, które zapewnia system ePUAP, niezbędna jest rejestracja konta na stronie www.epuap.gov.pl.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama