reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Czym jest okres próby (art. 70)

Czym jest okres próby (art. 70)

Warunkowe zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. Okres próby zależy m.in. od rodzaju orzeczonej kary, osoby sprawcy, a także innych okoliczności.

Okres próby wynosi:

Od 2 do 5 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.
Od roku do 3 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania grzywny lub kary ograniczenia wolności.
Od 3 do 5 lat - w wypadku zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności wobec sprawcy młodocianego lub recydywisty wielokrotnego określonego w art. 64 § 2 Kodeksu karnego.

Zobacz: Porady prawne

Długość okresu próby zależy od uznania sędziego. Decydująca jest tutaj ocena sylwetki sprawcy i jego dotychczasowe postępowanie. Okres próby musi być na tyle długi, aby umożliwiał skazanemu wywiązanie się z nałożonych na niego obowiązków.

Cele okresu próby mogą być różne. Okres próby może oddziaływać wyłącznie prewencyjnie, powstrzymując przed popełnieniem przestępstwa – jest to tzw. proste warunkowe zawieszenie kary, które nie wiąże się z dozorem ani z nakładaniem obowiązków na sprawcę. Druga odmiana warunkowego zawieszenia odpowiada idei resocjalizacji sprawcy. Łączy się ona bowiem z dozorem oraz obowiązkami probacyjnymi, może więc kształtować nowe postawy sprawcy czy wzory zachowań, a nie tylko powstrzymywać przed popełnieniem przestępstwa. Okres próby połączony z obowiązkami, które ma wykonać sprawca oddziałuje też na kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz realizację funkcji sprawiedliwościowej wymiaru kary.

Zobacz serwis: Wymierzanie kar

Pomyślny przebieg okresu próby powoduje, że po 6 miesiącach od jego zakończenia skazanie ulega zatarciu z mocy prawa. Jeżeli jednak warunkowe zawieszenie połączone było z orzeczeniem grzywny lub środka karnego zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania. Warunek ten nie dotyczy środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Podstawa prawna: Art. 70 Kodeksu karnego.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomyślny przebieg okresu próby powoduje, że po 6 miesiącach od jego zakończenia skazanie ulega zatarciu z mocy prawa.
Pomyślny przebieg okresu próby powoduje, że po 6 miesiącach od jego zakończenia skazanie ulega zatarciu z mocy prawa.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama