| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Czym jest okres próby (art. 70)

Czym jest okres próby (art. 70)

Warunkowe zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. Okres próby zależy m.in. od rodzaju orzeczonej kary, osoby sprawcy, a także innych okoliczności.

Okres próby wynosi:

Od 2 do 5 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.
Od roku do 3 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania grzywny lub kary ograniczenia wolności.
Od 3 do 5 lat - w wypadku zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności wobec sprawcy młodocianego lub recydywisty wielokrotnego określonego w art. 64 § 2 Kodeksu karnego.

Zobacz: Porady prawne

Długość okresu próby zależy od uznania sędziego. Decydująca jest tutaj ocena sylwetki sprawcy i jego dotychczasowe postępowanie. Okres próby musi być na tyle długi, aby umożliwiał skazanemu wywiązanie się z nałożonych na niego obowiązków.

Cele okresu próby mogą być różne. Okres próby może oddziaływać wyłącznie prewencyjnie, powstrzymując przed popełnieniem przestępstwa – jest to tzw. proste warunkowe zawieszenie kary, które nie wiąże się z dozorem ani z nakładaniem obowiązków na sprawcę. Druga odmiana warunkowego zawieszenia odpowiada idei resocjalizacji sprawcy. Łączy się ona bowiem z dozorem oraz obowiązkami probacyjnymi, może więc kształtować nowe postawy sprawcy czy wzory zachowań, a nie tylko powstrzymywać przed popełnieniem przestępstwa. Okres próby połączony z obowiązkami, które ma wykonać sprawca oddziałuje też na kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz realizację funkcji sprawiedliwościowej wymiaru kary.

Zobacz serwis: Wymierzanie kar

Pomyślny przebieg okresu próby powoduje, że po 6 miesiącach od jego zakończenia skazanie ulega zatarciu z mocy prawa. Jeżeli jednak warunkowe zawieszenie połączone było z orzeczeniem grzywny lub środka karnego zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania. Warunek ten nie dotyczy środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Podstawa prawna: Art. 70 Kodeksu karnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK