REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cztery miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą ubiegać się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast.

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Gdzie odbędą się wystawy, warsztaty i inne wydarzenia?

W tym roku „Darmowy listopad” jest organizowany już po raz dwunasty. Turyści będą mogli zwiedzać wystawy, uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach czy lekcjach muzealnych. 

"Wszystkich Świętych 2023". Wzmożone działania na kolei

Straż Ochrony Kolei z innymi służbami zaczęły wzmożone działania "Wszystkich Świętych 2023" - poinformował w piątek PAP insp. Piotr Żłobicki z Komendy Głównej SOK. Będą dbać o porządek i bezpieczeństwo na obszarach kolejowych w świątecznych dniach - podał.

Wkrótce mięso będziemy uprawiać jak pomidory?

Polacy chętnie sięgają po roślinne zamienniki mięsa. Szacuje się, że do 2040 roku. mięso laboratoryjne może stanowić już 35 proc. światowego spożycia mięsa, a roślinne zamienniki – 25 proc. To dobra wiadomość dla środowiska, bo za 50 proc. produkcji metanu odpowiadają krowy.

REKLAMA

„Wsteczne” zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy jest możliwe?

Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada co może zrobić pacjent, gdy w eWUŚ świeci się na czerwono. Czy można ubezpieczyć się „wstecznie"?

Polacy niezadowoleni z opieki stomatologicznej. W pół roku złożyli do RPO prawie 1,9 tys. skarg

Polscy pacjenci skarżą się do Rzecznika Praw Pacjenta na usługi stomatologiczne. W  I połowie tego roku wpłynęło blisko 1,9 tys. skarg. To 5,3% wszystkich zgłoszeń. Na co najczęściej narzekali pacjenci?

Czy za opóźniony pociąg przysługuje rekompensata?

Jeśli nasz pociąg się opóźnił, mamy prawo dochodzić odszkodowania. Urząd Transportu Kolejowego przypomina co nam przysługuje oraz kiedy przewoźnik może odmówić lub ograniczyć wysokość rekompensaty.

Co nas denerwuje w aplikacjach usług publicznych? Najbardziej irytujące zostaną "nagrodzone", można zgłaszać do końca października

Aplikacje usług publicznych bywają bardzo pomocne, ale równie często potrafią doprowadzić do irytacji. Te najbardziej denerwujące wkrótce zostaną "nagrodzone". " Ma to zwrócić uwagę na niedociągnięcia i braki w projektowaniu i obsłudze takich rozwiązań, które wpływają na życie milionów użytkowników" - mówi Krzysztof Komorowski, pomysłodawca i współfundator nagrody dla Antyaplikacji, organizowanej wspólnie z Polskim Towarzystwem Informatycznym. Z czym jest największy problem? 

REKLAMA

Czy międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją?

Międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją. Jednak pod pewnymi warunkami. Studenci polskich uczelni muszą pamiętać, że ISIC nie jest zamiennikiem polskiej legitymacji studenckiej i nie uprawnia ich do ulgowych przejazdów. Z ulgi nie skorzystają też studenci zagraniczni, którzy nie są polskimi obywatelami lub nie mieszkają w Polsce.

Kosmetyki ręcznie wykonane. Ważne rady dla sprzedawców i kupujących

Kupujesz lub sprzedajesz ręcznie wykonane kosmetyki? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o ważnych zasadach.

Paszport tymczasowy na lotnisku. Co trzeba o nim wiedzieć?

"Blisko 8,5 tys. osób skorzystało z punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie" - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jakich sytuacjach można wyrobić paszport tymczasowy? Ile to kosztuje? Jak długo ważny jest dokument?

Ubezpieczyciel domu zapłaci za weterynarza, lekarza czy odda pieniądze wyłudzone "na wnuczka"

Polisa mieszkaniowa jest coraz bardziej popularna. Już nawet 70 proc. wszystkich mieszkań i domów w Polsce jest ubezpieczona. Warto wiedzieć, że w ramach polisy na nieruchomość można ubezpieczyć osoby starsze przed próbą wyłudzenia pieniędzy czy zabezpieczyć zwierzęta domowe przed wydatkami związanymi z weterynarzem, a nawet odzyskać pieniądze za szkodę spowodowaną przez niedbalstwo ubezpieczonego.

Odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

Informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa nie są dostępne powszechnie, a dla przedsiębiorcy ich wartość gospodarcza jest kluczowa. W zależności od charakteru relacji stron, odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa może mieć inną postać.

E-recepta transgraniczna również w Grecji

W Chorwacji, Estonii, Finlandii, Czechach, Portugalii i prawie całej Hiszpanii można wykupić leki na e-receptę transgraniczną. Teraz jest to możliwe również w Grecji. Pacjenci powinni jednak pamiętać, iż nie każdy lek będzie można wykupić za granicą, a recepta transgraniczna jest pełnopłatna.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) - kiedy można z niej skorzystać?

Aby uzyskać wsparcie medyczne poza standardowymi godzinami otwarcia przychodni, można skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. W jakich godzinach jest dostępna TPK i pod jakim numerem?

Kto zaciągnął kredyt na tegoroczne wakacje?

Wakacje na kredyt. W tym roku Polacy równie chętnie zaciągali pożyczki na wakacyjne wyjazdy. Ile średnio kosztował tegoroczny urlop? Jak Polacy radzą sobie ze spłatami swoich pożyczek po wakacjach?

13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

O tym ogólnoświatowym wydarzeniu przypomina Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tegoroczny dzień odbywa się pod hasłem „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką”. Ma to przypominać o odpadach, które nie są powszechnie kojarzone jako elektroodpady przez co nie są przekazywane do recyklingu.

Konsolidacja chwilówek — na czym polega jej fenomen?

Przytłaczająca ilość zobowiązań krótkoterminowych to sytuacja, w której firma lub osoba prywatna posiada znaczną liczbę płatności i długów, które muszą zostać uregulowane w stosunkowo krótkim czasie. Ich zbyt duża ilość może prowadzić do poważnych trudności finansowych, dlatego wymaga to starannego zarządzania środkami.

Problemy z fotowoltaiką. Skargi dotyczą zmian systemu rozliczania energii

Obywatele, którzy wcześniej zainwestowali w domową fotowoltaikę, skarżą się na niekorzystne zmiany systemu rozliczania energii elektrycznej. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, zostali oni też wykluczeni ze świadczeń osłonowych w związku z sytuacją na rynku energii.

Najemca i wynajmujący - jakie mają prawa i obowiązki? To warto wiedzieć!

Poszukiwanie mieszkania na wynajem to z perspektywy najemcy żmudny proces. Sytuacja wynajmującego, który oferuje swoją nieruchomość, nie jest jednak łatwiejsza. Choć obie strony mają inne zadania, to jeden wspólny cel – najem mieszkania i bezproblemowa współpraca. Zasady tej współpracy określają przepisy prawa. 

Oznaczanie treści influencerskich. Jak to trzeba robić zgodnie z prawem?

Influencer, (z ang. influence – wpływ) to osoba, „która wywiera wpływ”. Takie osoby w dzisiejszym  scyfryzowanym otoczeniu spotykamy niemal na każdym kroku – głównie w mediach i serwisach społecznościowych, także tych, które umożliwiają udostępnianie filmów i innych treści audiowizualnych. Te formy i kanały przekazu to obecnie najbardziej popularny sposób na dotarcie przez influencerów ze spersonalizowaną reklamą lub innym materiałem marketingowym, głównie z uwagi na odbiór tej formy przekazu jako autentyczna. Czy, a jeżeli tak, to jakie wymogi prawne obowiązują w tym zakresie? 

Polscy e-konsumenci wobec płatności online. Co pokazują badania?

W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności zakupów online, metody płatności stają się kluczowym elementem decyzyjnym dla wielu konsumentów. Najnowszy raport Tpay pt. „Jak Polacy kupują online 2023. Rozważny konsument w niepewnych czasach” rzuca światło na aktualne preferencje płatnicze Polaków w świecie e-commerce. Zaskakujące wyniki badania ukazują, jak dynamicznie zmieniają się nawyki zakupowe w kraju, pod wpływem różnych czynników, takich jak sytuacja geopolityczna czy ekonomiczna. Przyjrzymy się kluczowym wnioskom z raportu, które mogą mieć znaczący wpływ na strategie sprzedażowe sklepów internetowych w najbliższej przyszłości.

Rzecznik Praw Pacjenta: Szybkie konsultacje online naruszają zbiorowe prawa pacjentów

"Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty - na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów" - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.

Kary umowne – jak je formułować. Czy strony umowy mają pełną swobodę ich ustalania? Które kary umowne mogą być uznane za nieważne?

Kara umowna jest nierzadko sposobem zabezpieczenia wykonania zobowiązań umownych. Stanowi ona formę ryczałtowego odszkodowania, stąd też zwana jest także odszkodowaniem umownym, karą konwencjonalną albo karą wadialną. Jako odszkodowanie zastrzeżone już przy kształtowaniu węzła obligacyjnego, ponad zasadniczą funkcję kompensacyjną pełni ona także funkcje stymulacyjną i represyjną. Umowny charakter kar umownych, a zatem zależny od woli umawiających się stron, nie pozwala jednak na zastrzeżenie jej zupełnie swobodnie. Jakie są więc podstawowe zasady zastrzegania kar umownych? 

Upadłość konsumencka - od czego zależy tryb postępowania?

Upadłość konsumencka może toczyć się w trybie uproszczonym i zwykłym, w którym odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorców. Konsument nie ma wpływu na wybór trybu. Decyzję w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy, który ma obowiązek kierowania się przepisy Prawa upadłościowego. Jednak trzeba pamiętać, że przesłanki stosowania trybu zwykłego upadłości konsumenckiej zostały zredagowane w sposób umożliwiający ich różnorodną interpretację. Jednak zawsze procedowanie upadłości konsumenckiej w tym trybie jest rozwiązaniem wyjątkowym, stosowanym do trudnych i rozbudowanych spraw.

Niższe opłaty sądowe dla pracowników

Co do zasady pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego jest zwolniony z obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Wyjątkiem od powyższej zasady są sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000,00 złotych. Jedynie w tych sprawach, pracownik ma obowiązek ponoszenia opłaty sądowej. Wprowadzone od 28 września 2023 roku zmiany w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zmieniają zasady ponoszenia opłat sądowych przez pracowników, czyniąc je jeszcze bardziej korzystnymi, niż dotychczas. 

Kryzys psychiczny u dziecka. Co powinno niepokoić? Jak można pomóc?

Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. Niekiedy gorsze samopoczucie psychiczne dziecka wymaga pomocy specjalistów.

Konsument może tylko raz odstąpić od abonamentu zamówionego przez internet (początkowo bezpłatnego a potem automatycznie przedłużanego). Ta zasada ma wyjątek

Wykonanie przysługującego konsumentowi prawa do odstąpienia od abonamentu zamówionego na odległość, początkowo bezpłatnego i podlegającego automatycznemu przedłużeniu, jest gwarantowane tylko jeden raz. Odmiennie rzecz się ma, jeżeli konsument nie został dostatecznie poinformowany o łącznym koszcie abonamentu. 

Jakie problemy prawne mają firmy transportowe?

Branża transportowa odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu płynności dostaw. A Polska od lat utrzymuje się na pozycji lidera w transporcie międzynarodowym, odpowiadając aż za 20% całkowitej pracy przewozowej w Unii Europejskiej. Jednak mimo tego imponującego wyniku, branża na co dzień boryka się z licznymi wyzwaniami prawno-organizacyjnymi. O jakich wyzwaniach mowa?

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

Warto pamiętać o prolongacie legitymacji studenckiej!

Okazanie w pociągu biletu ulgowego bez ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej oznacza w praktyce, że przejazd odbywa się bez dokumentu uprawniającego do ulgi - przypomina Urząd Transportu Kolejowego. Jakie są konsekwencje nieważnej legitymacji?

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Upadłość konsumencka - kiedy warto skorzystać, a kiedy jest jedynym ratunkiem?

Upadłość konsumencka. Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy jest jedynym ratunkiem dłużnika?

Upadłość konsumencka. Czym jest i kto może ją ogłosić?

Według dostępnych danych coraz więcej Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu rosnącego zadłużenia. Warto pamiętać, iż na przestrzeni ostatnich lat regulacje w zakresie upadłości konsumenckiej modyfikowane były wielokrotnie. Jak jest obecnie?

Nakaz zapłaty na rzecz firmy pożyczkowej tylko na podstawie weksla - może naruszyć prawa konsumenta

Akceptacja wydawania nakazów zapłaty na podstawie samej treści weksla przedstawionego przez firmę pożyczkową, bez kontroli zapisów umowy, na podstawie której weksel wystawiono, może zagrozić interesom konsumentów - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, o którym poinformowała prokuratura.

To już 30. akcja sprzątania świata w Polsce. Dlaczego odbywa się pod koniec września?

W trzeci weekend września o tej międzynarodowej inicjatywie ekologicznej przypomina Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Skąd wziął się pomysł na sprzątanie świata?

Kto ma prawo do bezpłatnych leków? Recepty muszą zawierać kody "S” i "DZ”

Program bezpłatnych leków został rozszerzony - od 1 września osobom powyżej 65 lat oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat wybrane leki przysługują bezpłatnie. Recepty muszą posiadać kody "S” i "DZ”.

Umowę przewozu można zawrzeć w kilku formach. Która będzie najlepsza?

Umowę przewozu można zawrzeć w kilku formach różniących się nośnikiem, sposobem złożenia oświadczenia oraz miejscem, w którym została zawarta. Niezależnie jednak od rodzaju, każda z form jest wiążąca dla obu stron– wskazuje Maurycy Kieruj, prawnik w TC Kancelarii Prawnej. 

Nowa strategia UE w zakresie leków. Dostęp do tańszych leków

Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.

Z pracownikiem ZUS można porozmawiać online. Co załatwimy podczas e-wizyty?

Aby skorzystać z e-wizyty w ZUS nie trzeba instalować żadnych aplikacji. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i sprzęt wyposażony w kamerkę i mikrofon.

Prawa pasażerów kolei. Co się zmieniło?

W całej Unii Europejskiej zmieniły się zasady ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym. Nowości dotyczą m.in. wypłaty odszkodowania za opóźniony pociąg czy sytuacji niepełnosprawnych podróżnych.

Grzybobranie. Co trzeba wiedzieć?

Gdzie i kiedy udać się na grzybobranie? Jak się ubrać? Czy lepiej jest wycinać, czy wykręcać grzyby? Oto najważniejsze wskazówki od leśników!

Aplikacja mojeIKP przypomina o piciu wody. Jak skorzystać z tej funkcji?

Aby w trakcie dnia pracy pamiętać o piciu wody, możemy skorzystać z nowej funkcji aplikacji mojeIKP. 

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

„Darmowy kredyt” - manipulacja czy rzeczywisty zysk? Jak uzyskać sankcję kredytu darmowego?

Czy kredyt naprawdę może być „za darmo”? A może jest to manipulacja i kolejna próba wyłudzenia pieniędzy? O tym opowie ekspert kredytowy.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych?

Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?

REKLAMA