REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla urzędników i nauczycieli 2023. Ile?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Możliwe 8% lub 20% podwyżki dla urzędników i nauczycieli
Możliwe 8% lub 20% podwyżki dla urzędników i nauczycieli
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

NSZZ Solidarność negocjuje z rządem wysokość podwyżek dla urzędników, przy okazji mogą skorzystać nauczyciele. Czy jest szansa na 20% podwyżki dla nauczycieli w tym roku?

Jaka wysokość podwyżek w budżetówce od początku 2023 r.

Podwyżki w budżetówce od początku 2023 r. osiągnęły poziom ok. 8%. Na kolejną pewną podwyżkę mogą liczyć od lipca zarabiający w budżetówce najmniej – wtedy nastąpi aktualizacja minimalnego wynagrodzenia z 3490 zł do 3600 zł brutto. Jest szansa, że to nie koniec tegorocznych podwyżek w budżetówce, nadzieję na większą pensję mogą mieć również nauczyciele.

REKLAMA

Negocjacje NSZZ Solidarność z rządem – czy spowodują podwyżki dla urzędników?

Gazeta Prawna w publikacji z 16 maja „Urzędnicy i nauczyciele mogą liczyć na kolejne podwyżki” opisuje postulaty NSZZ Solidarność oraz wysokość podwyżek, które realnie mogą wystąpić w 2023 r.

Budżetówka ma realną szansę na kolejną podwyżkę rzędu 8% w 2023 r. jednak pojawiają się postulaty większych wzrostów wynagrodzenia, na poziomie 20%.

Jak wskazuje Andrzej Radzikowski (OPZZ),

REKLAMA

„Docierają do nas takie sygnały, że Solidarność już coś wynegocjowała z rządem (…) chcielibyśmy, aby pensje w tym roku były wyższe o 20%. Niezależnie od tych doniesień zamierzamy protestować i domagać się wyższych płac dla całej sfery budżetowej w tym roku, ale także w kolejnym.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można zaryzykować tezę, że kolejna podwyżka dla budżetówki w 2023 r. na poziomie 8% (tuż po wakacjach), to informacja z kategorii „półoficjalnych”. Jednak w negocjacjach mogą się pojawiać postulaty bardziej znaczącego wzrostu wynagrodzeń.

Wynagrodzenia nauczycieli – co z projektem podwyżek o 20%

Cytowany przez Gazetę Prawną Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, wskazuje na projekt podwyżek dla nauczycieli, który utknął w sejmie:

Projekt nowelizacji Karty nauczyciela, które zwiększa uposażenia nauczycielom o 20% od lipca do grudnia 2023 r. jest już od marca w Sejmie (…) Wysyłamy właśnie petycję do marszałek Sejmu, aby rozpoczęto pracę nad tym dokumentem”.

Obecnie wydaje się, że podwyżka na poziomie 20% dla nauczycieli w 2023 r. to wariant najbardziej optymistyczny, podobnie jak w przypadku urzędników.

Minister edukacji Przemysław Czarnek wspomniał, że kwestię podwyżek dla nauczycieli zamierza omówić z ministrem finansów i niczego nie wyklucza. Wspomniana deklaracja pochodzi z maja obecnego roku. Można zakładać, że negocjacyjny sukces w kwestii podwyżek dla urzędników, mógłby wpływać na szansę większych pensji dla nauczycieli.

Podwyżki prawdopodobnie w wyniku większej kwoty bazowej

Jeśli podwyżki nastąpią, to najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się wzrost kwoty bazowej, a nie nowelizacja ustawy budżetowej. Druga z wymienionych opcji mogłaby się wiązać ze zwiększaniem deficytu i dodatkowymi komplikacjami.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że wzrost wynagrodzenia w przedziale 8 – 20% byłby raczej waloryzacją w dobie wysokiej inflacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA