reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowa forma rejestracji aut w 2017 r.

Nowa forma rejestracji aut w 2017 r.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy nowelizującej Prawo o ruchu drogowym, firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Zobacz aktualne: Profesjonalna rejestracja pojazdów

Podczas pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciele klubów opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektem w Komisji Infrastruktury.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Jak napisano w uzasadnieniu przyjęte przez Radę Ministrów regulacje uproszczą działalność przedsiębiorstw, odciążą je od części obowiązków administracyjnych, będą też służyć legalnemu użytkowaniu pojazdów w ruchu drogowym. Nowe rozwiązania są odpowiedzią na postulaty branży motoryzacyjnej (w tym dealerów) i jednostek badawczych. Z tej formy rejestracji może skorzystać ok. 20 tys. polskich firm i jednostek badawczych.

Zobacz: Rejestracja samochodu

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit informował posłów, że decyzja o wydaniu rejestracji profesjonalnej będzie ważna przez jeden rok, a zatem nie trzeba będzie co miesiąc udawać się do starostwa i przedłużać terminu tej decyzji.

"Jeśli chodzi o samorządy i ewentualne uszczuplenie ich wpływów (...) to ten projekt jest projektem rządowym więc przechodził pełną konsultację, również z organizacjami samorządowymi. One nie zgłaszały zastrzeżeń. Te ewentualne uszczuplenia są tak minimalne w stosunku do korzyści jakie osiągną samorządy z racji szybszego rozwoju swoich firm, większego obrotu, ułatwień w rozwoju gospodarczym, więc takie problemy nie były zgłaszane" - tłumaczył Szmit.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Jak informował wcześniej w uzasadnieniu resort infrastruktury, projekt zakłada, że dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Według nowelizacji blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawniony.

Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione, jak Instytut Transportu Samochodowego, lub jednostki badawcze producentów.

Zgodnie z projektem, organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Decyzję o wydaniu dowodu (czyli blankietu i tablic rejestracyjnych) podejmie po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej. Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.11.2017

Autor:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Nowa forma rejestracji aut w 2017 r./fot. www.newsrm.tv
Nowa forma rejestracji aut w 2017 r./fot. www.newsrm.tv

Nowa matryca stawek VAT – Usługi i Towary + INFORLEX PKWiU + CN – program - komplet PREMIUM698.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama