REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakie warunki musi spełnić apteka, aby sprzedawać leki w sieci?
Jakie warunki musi spełnić apteka, aby sprzedawać leki w sieci?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych OTC (tj. wydawanych bez recepty) przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne jest dopuszczalna. Sprzedażą detaliczną leków bez recepty mogą trudnić sie tylko uprawnione podmioty.

Sposoby składania zamówienia na produkt leczniczy dostarczany przez ogólnodostępne apteki lub punkty apteczne w ramach wysyłkowej sprzedaży:

REKLAMA

 • w miejscu prowadzenia placówki

 • telefonicznie

 • faksem

 • za pomocą poczty elektronicznej

 • za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki

Warunkiem, żeby zamówienie zostało zrealizowane jest podanie wszystkich danych znajdujących się w zamówieniu.

Obowiązki apteki

Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności, placówki, które prowadzą sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych zobligowane są do wykonywania pewnych obowiązków, np.:

 • zgłoszenia w terminie 14 dni przed planowanym rozpoczęciem wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych, do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego zamiaru prowadzenia wysyłkowej sprzedaży; jeśli zamówienia przyjmowane są za pośrednictwem witryny internetowej dodatkowo muszą być przestawione dane dotyczące adresu strony internetowej oraz domeny, w której ta strona jest zarejestrowana;
 • prowadzenie elektronicznej ewidencji zawierającej informacje o zamówieniach, danych o lekach bez recepty, dostawy, odbioru, zwrocie produktu;
 • posiadania odpowiednich warunków lokalowych – musi być miejsce wydzielone z izby ekspedycyjnej, pomieszczenia magazynowego lub komory przyjęć przeznaczone do przygotowania produktu leczniczego do wysyłki;
 • wyznaczenia farmaceuty lub technika farmaceutycznego, który będzie odpowiedzialny za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej produktu leczniczego; do jego obowiązków należy w szczególności sprawdzenie czy sposób przygotowania wysyłki i warunki transportu są prawidłowe;
 • zapewnienie pacjentom możliwości całodobowego kontaktu telefonicznego w zakresie dotyczącym jakości i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego będącego przedmiotem sprzedaży wysyłkowej;
 • w przypadku zwrotu zamówionego produktu leczniczego placówka zapewnia jego unieszkodliwienie.

Warunki bezpieczeństwa

Przy sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych niezwykle ważny jest sposób jego dostarczania oraz warunki transportu. Wysyłka musi odbywać się w warunkach zapewniających jakość leku oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Produkt leczniczy powinien być należycie zapakowany, a transport produktu leczniczego powinien odbywać się w wydzielonych przestrzeniach środka transportu, zapewniających:

 • zabezpieczenie produktów leczniczych przed zanieczyszczeniami organicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed kradzieżą;
 • warunki uniemożliwiające pomieszanie i skażenie produktów leczniczych;
 • zabezpieczenie w czasie transportu przed działaniem wysokiej i niskiej temperatury, światła, wilgotności i innych niekorzystnych czynników.

Ponieważ sprzedaż produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza odbywa się w formie wysyłkowej jest to forma umowy na odległość. Tak jak w umowach tego typu w tym przypadku również przewidziane jest prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni licząc od dnia dostawy produktu leczniczego bez ponoszenia kosztów, oprócz bezpośrednich kosztów zwrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA