REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Emerytura dla nauczyciela. / fot. Shutterstock
Emerytura dla nauczyciela. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura nauczycielska przyznawana jest na podstawie Karty nauczyciela. Na jaką emeryturę może liczyć nauczyciel? Jaki wiek należy osiągnąć i ile lat pracy?

Emerytura nauczyciela

Nauczyciel może ubiegać się w ZUS o otrzymanie różnych świadczeń emerytalnych:

REKLAMA

 • emerytura w powszechnym wieku emerytalnym,
 • emerytura z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
 • emerytura nauczycielska,
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • emerytura pomostowa.

Przedmiotem niniejszego artykułu będzie emerytura nauczycielska czyli przyznawana na podstawie Karty nauczyciela.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Warunki

Emeryturę nauczycielską może otrzymać nauczyciel, wychowawca lub inna pracownik pedagogiczny placówki oświatowej wymienionej w Karcie nauczyciela. Powinien mieć co najmniej 30 lat zatrudnienia, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć. Jeśli jest członkiem OFE, za pośrednictwem ZUS składa się wniosek o przekazanie środków Z rachunku w OFE na dochody budżetu państwa. Co więcej, stosunek pracy powinien być rozwiązany na wniosek nauczyciela.

Emerytura nauczycielska zostanie przyznana także wówczas, gdy umowa zostanie rozwiązana z inicjatywy szkoły lub wygaśnie w związku z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • likwidacją całkowitą lub częściową albo nastąpią zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć;
 • pozostawaniem w stanie nieczynnym (po sześciu miesiącach bądź dlatego, że nauczyciel odmówi podjęcia pracy, kiedy będzie można go do niej przywrócić).

Co ciekawe, w 2017 r. można było przejść na emeryturę nauczycielską w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjach w Polsce.

Jak już zostało wspomniane jednym z warunków uzyskania prawa do emerytury nauczycielskiej jest rozwiązanie stosunku pracy z inicjatywy nauczyciela. A co w przypadku pracy w kilku szkołach? Zgodnie z prawem należy zrezygnować z pracy nauczycielskiej we wszystkich miejscach zatrudnienia.

Wiek

Oprócz stażu pracy przy ustalaniu prawa do emerytury liczy się także wiek nauczyciela, który określony jest inaczej dla kobiety i dla mężczyzny. Wiek przy emeryturze nauczycielskiej jest taki sam jak przy emeryturach powszechnych czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emerytura nauczycielska należy się tylko takim nauczycielom, którzy nie mają przyznanego prawa do emerytury z art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Wysokość emerytury nauczycielskiej

Wysokość emerytury nauczycielskiej uzależniona jest od trzech czynników:

 • kwoty bazowej obowiązującej w dniu, od którego przyznano emeryturę,
 • podstawy wymiaru emerytury,
 • okresów składkowych i nieskładkowych (okresy nieskładkowe uwzględnia się tylko w części nieprzekraczającej 1/3 okresów składkowych).

W celu obliczenia wysokości emerytury dodaje się do siebie trzy składniki: część socjalną (24% kwoty bazowej, obowiązującej w dniu przyznania emerytury), część składkową (po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy), część nieskładkową (po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy).

Kwota bazowa to 100% przeciętnego wynagrodzenia funkcjonującego w poprzednim roku kalendarzowym. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. wynosi 4003,88 zł.

Podstawę wymiaru emerytury szczegółowo opisuje art. 15 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Powrót wcześniejszej emerytury?

Kończąc artykuł, warto nadmienić, że PiS proponuje wprowadzenie zmian w Karcie nauczyciela skutkujących powrotem wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Można byłoby przejść na nią po 30 latach pracy, w tym 20 latach pracy nauczycielskiej. Wiek nie miałby przy tym żadnego znaczenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 967)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA