Kategorie

Emerytura dla nauczyciela

Emilia Panufnik
Emerytura dla nauczyciela. / fot. Shutterstock
Emerytura dla nauczyciela. / fot. Shutterstock
Emerytura nauczycielska przyznawana jest na podstawie Karty nauczyciela. Na jaką emeryturę może liczyć nauczyciel? Jaki wiek należy osiągnąć i ile lat pracy?

Emerytura nauczyciela

Nauczyciel może ubiegać się w ZUS o otrzymanie różnych świadczeń emerytalnych:

 • emerytura w powszechnym wieku emerytalnym,
 • emerytura z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
 • emerytura nauczycielska,
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • emerytura pomostowa.

Przedmiotem niniejszego artykułu będzie emerytura nauczycielska czyli przyznawana na podstawie Karty nauczyciela.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Warunki

Emeryturę nauczycielską może otrzymać nauczyciel, wychowawca lub inna pracownik pedagogiczny placówki oświatowej wymienionej w Karcie nauczyciela. Powinien mieć co najmniej 30 lat zatrudnienia, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć. Jeśli jest członkiem OFE, za pośrednictwem ZUS składa się wniosek o przekazanie środków Z rachunku w OFE na dochody budżetu państwa. Co więcej, stosunek pracy powinien być rozwiązany na wniosek nauczyciela.

Emerytura nauczycielska zostanie przyznana także wówczas, gdy umowa zostanie rozwiązana z inicjatywy szkoły lub wygaśnie w związku z:

 • likwidacją całkowitą lub częściową albo nastąpią zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć;
 • pozostawaniem w stanie nieczynnym (po sześciu miesiącach bądź dlatego, że nauczyciel odmówi podjęcia pracy, kiedy będzie można go do niej przywrócić).

Co ciekawe, w 2017 r. można było przejść na emeryturę nauczycielską w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjach w Polsce.

Jak już zostało wspomniane jednym z warunków uzyskania prawa do emerytury nauczycielskiej jest rozwiązanie stosunku pracy z inicjatywy nauczyciela. A co w przypadku pracy w kilku szkołach? Zgodnie z prawem należy zrezygnować z pracy nauczycielskiej we wszystkich miejscach zatrudnienia.

Wiek

Oprócz stażu pracy przy ustalaniu prawa do emerytury liczy się także wiek nauczyciela, który określony jest inaczej dla kobiety i dla mężczyzny. Wiek przy emeryturze nauczycielskiej jest taki sam jak przy emeryturach powszechnych czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emerytura nauczycielska należy się tylko takim nauczycielom, którzy nie mają przyznanego prawa do emerytury z art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Wysokość emerytury nauczycielskiej

Wysokość emerytury nauczycielskiej uzależniona jest od trzech czynników:

 • kwoty bazowej obowiązującej w dniu, od którego przyznano emeryturę,
 • podstawy wymiaru emerytury,
 • okresów składkowych i nieskładkowych (okresy nieskładkowe uwzględnia się tylko w części nieprzekraczającej 1/3 okresów składkowych).

W celu obliczenia wysokości emerytury dodaje się do siebie trzy składniki: część socjalną (24% kwoty bazowej, obowiązującej w dniu przyznania emerytury), część składkową (po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy), część nieskładkową (po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy).

Kwota bazowa to 100% przeciętnego wynagrodzenia funkcjonującego w poprzednim roku kalendarzowym. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. wynosi 4003,88 zł.

Podstawę wymiaru emerytury szczegółowo opisuje art. 15 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Powrót wcześniejszej emerytury?

Kończąc artykuł, warto nadmienić, że PiS proponuje wprowadzenie zmian w Karcie nauczyciela skutkujących powrotem wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Można byłoby przejść na nią po 30 latach pracy, w tym 20 latach pracy nauczycielskiej. Wiek nie miałby przy tym żadnego znaczenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 967)

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.