REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kara, Kodeks karny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm przyjął ustawę dotyczącą izolacji sprawców najgroźniejszych przestępstw

23 października Sejm przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Kara grzywny w prawie wykroczeń

Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą. Co w sytuacji, jeżeli egzekucja grzywny jest bezskuteczna?

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

W jakim terminie pracodawca może zastosować karę porządkową?

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy czy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w terminie dwóch tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

REKLAMA

Naruszenie prawa przez otwarte sieci wi-fi

Niezabezpieczone, czy też z premedytacją otwarte dla zadowolenia klientów restauracji sieci wi-fi to fakt, który nikogo w dzisiejszych czasach już nie dziwi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy przez otwarte sieci wi-fi zostaje dokonane naruszenie prawa, a w związku z tym, kto za takie naruszenie powinien odpowiadać?

Dozór elektroniczny skazanych

Dozór elektroniczny polega na kontrolowaniu zachowań skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu odpowiednich urządzeń elektronicznych. Jakie są warunki udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny? Jakie są obowiązki skazanego?

Nakładanie kar według prawa kanonicznego

Prawo kanoniczne wyróżnia dwa rodzaje kar według sposobu ich sankcjonowania. W jakiś sposób ewenementem odróżniającym prawo kanoniczne od cywilnego jest sposób nakładania kar?

Kodeks postępowania karnego - zmiany od 23 lipca 2013 r.

23 lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego, która przewiduje przyznanie prawa do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, która nie posiada statusu pokrzywdzonego.

REKLAMA

Areszt domowy w Polsce?

Polski ustawodawca dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

Nowy limit przestępstwa kradzieży

Nowy limit przestępstwa kradzieży może być wynikiem głosowania sejmu. Posłowie z nadzwyczajnej komisji sejmowej, zgodzili się bowiem na podwyższenie kwoty, od której drobną kradzież traktuje się jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie.

Poddawanie badaniom oskarżonego

Oskarżony ma obowiązek poddać się badaniom określonym w art. 74 kodeksu postępowania karnego. Jednakże zastosowanie przymusu bezpośredniego do przeprowadzenia badań określonego w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości jest niezgodne z konstytucją, ponieważ wykracza to poza ramy upoważnienia ustawowego.

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grozi wysoką karą pieniężną uzależnioną od wieku drzewa. Przewiduje się zmiany wprowadzające niższe kary oraz zniżki dla osób fizycznych spełniających określone warunki.

Kara dla pracownika zgodna z Kodeksem pracy

Pracodawca, dyscyplinując pracowników, powinien pamiętać, że nakładając na pracownika karę musi postępować zgodnie z kodeksem pracy. Pracownikowi przysługuje sprzeciw do nałożonej przez pracodawcę kary.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

Każdy świadek zeznający w postępowaniu podatkowym może żądać od urzędu skarbowego zwrotu kosztów dojazdu oraz ekwiwalentu za utracone zarobki. Wystarczy, że napisze on wniosek do naczelnika urzędu skarbowego i złoży go najlepiej jeszcze w dniu zeznań. Sprawdź jak uzyskać zwrot kosztów od urzędu skarbowego.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym

Uregulowanie ochrony zwierząt wynika z faktu, iż zwierzę jest istota żyjąca, zdolną do odczuwania cierpienia. Według ustawy o ochronie zwierząt, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę i opiekę.

Na jaką karę może zostać skazany Brunon K.?

Brunon. K., pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podejrzany jest o przygotowanie zamachu na prezydenta, rząd oraz Sejm. Jaka kara grozi podejrzanemu?

Będą zmiany w kodeksie karnym

Nowy projekt zmian w kodeksie karnym przewiduje między innymi nowe środki zabezpieczające dla sprawców niebezpiecznych przestępstw.

Zmiany w kodeksie karnym

Nowe środki zabezpieczające wobec sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, lepsze standardy dotyczące przesłuchania z udziałem małoletniego, unowocześnienie i racjonalizacja rozwiązań w zakresie ścigania za przestępstwa zgwałcenia – te i szereg innych zmian proponuje przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw.

Jak pracownik może bronić się przed karą od pracodawcy?

Pracodawca ma możliwość ukarania pracownika, który przekracza ustaloną w firmie organizację i porządek procesu pracy. Aby tego dokonać musi najpierw wysłuchać swojego podwładnego. Co może zrobić pracownik, aby uniknąć kary od pracodawcy?

Wniosek o wydanie kary łącznej

Na podstawie przepisów Kodeksu karnego możliwe jest wydanie sprawcy kary łącznej za kilka popełnionych przez niego przestępstw, za które został skazany. Należy wskazać, iż sąd w tej materii może procedować albo na wniosek skazanego, albo na wniosek prokuratora albo z urzędu.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Nowelizacja Prawa o zgromadzeniach w Senacie

Senat przyjął ustawę nowelizację Prawo o zgromadzeniach z 13 poprawkami. Senatorowie obniżyli termin zawiadomienia o zgromadzeniu oraz wymiar przewidzianej w ustawie grzywny.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Kiedy urzędnicy ponoszą odpowiedzialność? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w ustawie z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Przestępstwa stalkingu w półroczu 2012

Stalking - czyli uporczywe nękanie - to stosunkowo nowe przestępstwo określone w kodeksie karnym. W półroczu 2012 roku z tego artykułu zostało wszczętych łącznie 2085 postępowań karnych.

Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużą popularnością cieszy się wśród polskich przedsiębiorców art. 299 kodeksu spółek handlowych, mówiący o odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Odpowiedzialność za nieopublikowanie sprostowania lub odpowiedzi

W dniu 1 grudnia 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) wydał wyrok w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 46 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.; dalej „Prawo prasowe”) -sygnatura akt K 41/07 (dalej „wyrok”). TK orzekł, że powyższe przepisy są niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji.

Wymiar sprawiedliwości gotowy na EURO 2012

Czy pseudokibice przeszkodzą w rozgrywkach? Jak polski wymiar sprawiedliwości przygotował się do Euro 2012?

Kara za niepłacenie składek ZUS

Niepłacący składek nie mogą być podwójnie karani. Wymierzanie sankcji zarówno przez ZUS, jak i sąd jest niekonstytucyjne.

Wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Uchwalona przez Sejm ustawa o o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP wprowadza nowe typy przestępstw oraz zaostrza już istniejące sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.

Prawne i instytucjonalne możliwości ścigania korupcji

W związku z wejściem w życie ustawy o CBA powstała nowa sytuacja prawna dotycząca ścigania przestępstw korupcyjnych w Polsce. Celem służby jest zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczanie działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Odpowiedzialność karna w przypadku korupcji

Przyjęte przez ustawodawcę uregulowania mają na celu skuteczne zwalczanie korupcji poprzez zastosowanie sankcji karnej oraz pozbawienie sprawców owoców przestępstw. Mają również spełniać względy profilaktyczne.

Niekaralne formy korupcji

Do niekaralnych form korupcji możemy zaliczyć nepotyzm, kumoterstwo i konflikt interesów. Jak rozpoznać takie zachowania?

Kara za niezapłacenie podatku w terminie

Podatnik ukrywający dochody przed fiskusem, w celu uszczuplenia swoich zobowiązań podatkowych popełnia przestępstwo skarbowe. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe.

Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musi zastosować się do rygorów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - dla kogo?

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją prawa karnoskarbowego, nieznaną powszechnej procedurze karnej i wykroczeniowej. Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności spełnia funkcję analogiczną jak akt oskarżenia.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Kodeks karny skarbowy opisuje dwie formy czynów zabronionych: przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Zgodnie z tą ustawą czyn należący do przestępstw i wykroczeń skarbowych jest społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a jego sprawcy może być przypisana wina umyślna, ewentualnie także nieumyślna – o ile ustawa wyraźnie to przewiduje.

Co zamiast klapsa? - 10 kroków antyklapsowych

Fundacja Dzieci Niczyje zwróciła uwagę na rzeczy, które może robić rodzic/opiekun dziecka zamiast klapsa.

Jak legalnie ściągnąć mp3 z sieci?

Pobieranie muzyki i filmów z Internetu stało się tak powszechne jak oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Praktycznie każdy internauta pobiera pliki z muzyką z sieci. Kiedy za ściąganie mp3 grozi kara?

Czy klaps jest przemocą?

W ubiegłym roku przeprowadziłam w 12 placówkach oświatowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zajęcia edukacyjne z rodzicami na temat przemocy w rodzinie. Podczas tych spotkań zauważyłam, że najwięcej kontrowersji wzbudzało pytanie „Czy klaps jest przemocą”?

Kara za znęcanie się nad zwierzętami

Znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt zaostrza odpowiedzialność sprawcy za okrutne traktowanie zwierząt.

Kara za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek

Posiadanie niewielkiej ilości narkotyku jest przestępstwem mniejszej wagi, przez co zagrożone jest mniejszymi karami. Co grozi za posiadanie narkotyków na własny użytek?

Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

Zgodnie z art. 62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za przestępstwo posiadania narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jakie czynniki mają wpływ na wysokość kary orzeczonej przez sąd?

Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

Przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi określone jest w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tą ustawą za przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi grozi łagodniejsza kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dwie kary za brak biletu

Gapowicze muszą liczyć się z wysokimi karami za brak ważnego biletu na przejazd. Osoba jadąca bez biletu może w pewnych sytuacjach zostać ukarana dodatkową karą grzywny. Kiedy jest to możliwe?

Co grozi za ograbienie zwłok lub grobu?

Ograbienie zwłok lub grobu jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności. Jakie czyny zalicza się do ograbienia zwłok lub grobu?

Niepoczytalność

Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem.

Lichwa

Lichwa polega na pożyczaniu pieniędzy na wysoki procent. Jest to stosunek pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, który polega na ustaleniu bardzo wysokich odsetek za pożyczone pieniądze.

REKLAMA