REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Majątek, Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?

Zarówno spadek jak i darowizna podlegają opodatkowaniu. Istnieje jednak krąg osób, które po spełnieniu określonych warunków mogą uniknąć zapłacenia podatku.

Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę

Zwolnienie z długu może być przy spełnieniu pewnych warunków uznane za darowiznę. Wywołuje to określone skutki także w dziedzinie prawa podatkowego.

Czy rodzice mogą swobodnie dysponować spadkiem dziecka?

Gdy dziecko dziedziczy znaczny majątek, pojawia się pytanie, czy rodzice mogą nim swobodnie dysponować. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

Kiedy mogę odwołać darowiznę?

Pomimo zawarcia umowy darowizny istnieje kilka możliwości jej odwołania. Należy jednak spełnić pewne określone w ustawie warunki.

REKLAMA

Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Małżonek jest uprawniony do przejęcia połowy środków zgromadzonych w OFE przez zmarłego współmałżonka. Możliwe jest to w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Jeżeli dobro dziecka pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej.

REKLAMA

Jak skorzystać z ulg w PIT dokonując darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego

Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny.

Zwolnienie od podatku darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dokonanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego jest zwolnione z podatku. Przekazane w ten sposób kwoty można odliczyć w zeznaniu rocznym PIT.

Ewidencja przekazania darów rzeczowych

Podstawowym celem wielu organizacji non profit jest pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej – m.in. poprzez przekazywanie im darów rzeczowych pozyskanych przez organizację od darczyńców, sponsorów itp. Prawidłowe przechowywanie, ewidencja oraz przejrzyste zasady wydawania darów poprawiają wizerunek organizacji i uwiarygodniają ją w oczach darczyńców. Może to znacznie ułatwić pozyskiwanie tego typu darowizn.

Separacja a dziedziczenie

Moi rodzice pozostają w separacji orzeczonej przez sąd. Czy w rzazie śmierci mojego ojca mama będzie uprawniona do dziedziczenia po nim?

Gdy narzeczony zrywa zaręczyny

Instytucja zaręczyn nie jest uregulowana przez polskie prawo. Skutki prawne wywołuje jedynie zawarcie małżeństwa.

Jak sprzedać mieszkanie należące do dziecka

Mój 11-letni synek jest właścicielem mieszkania, które otrzymał w darowiźnie od dziadka. Razem z mężem chcemy sprzedać to mieszkanie i za uzyskane pieniądze kupić nieruchomość w innej miejscowości. Czy potrzebujemy zgody sądu? Jak wygląda ewentualne postępowanie w takich sprawach?

WSA o darowiźnie towarów na cele związane z prowadzenie firmy

Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, iż darmowe przekazywanie towarów na cele marketingowe, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa nie podlega VAT.

Czy konkubenci dziedziczą po sobie

Prawo polskie wprost nie odnosi się do pojęcia konkubinatu, ale często posługuje się określeniem „osoby bliskie”. Można stwierdzić, że konkubinat oznacza wspólne pożycie dwojga osób odmiennej płci, które nie zawarły związku małżeńskiego.

Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

W testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. Gdy spadkodawca nie wyznaczył osoby sprawującej zarząd majątkiem dziecka, sąd opiekuńczy wyznacza kuratora.

Intercyza - na czym polega

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Jak sporządzić intercyzę

Intercyzę mogą sporządzić zarówno małżonkowie, jak i narzeczeni. Umowa ma formę aktu notarialnego.

Dodatkowa praca funkcjonariusza służby więziennej

Funkcjonariusze służby więziennej zainteresowani podjęciem dodatkowej pracy muszą uzyskać zgodę przełożonego. Obowiązujące od 13 sierpnia 2010r. przepisy wprowadzają nowy termin na wydanie przez kierownika jednostki organizacyjnej zezwolenia, który wynosi 14 dni.

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Jakie transakcje powinna zarejestrować fundacja

Fundacja przeprowadza transakcje, gdy zgodnie z art. 2 pkt 1e ustawy wykonuje zlecenie lub dyspozycję klienta, przez którego należy rozumieć m. in. darczyńcę oraz również podmiot, który uzyskał od fundacji pomoc materialną (finansową lub niefinansową). Jakie zatem transakcje podlegają rejestracji?

Programy lojalnościowe w hotelach

Programy lojalnościowe hotelach często opierają się na podarkach dla określonych kręgów gości. Podarki mają charakter prawny umowy darowizny, której odwołać nie można.

Umowa darowizny samochodu

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Przepisy o odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków istotnie ewaluowały w styczniu 2005r. Obecnie małżonek jest znacznie lepiej chroniony przed zobowiązaniami zaciągniętymi przez współmałżonka.

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Zasadniczą funkcją ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków jest ochrona tego z małżonków, który z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych lub z innych przyczyn, np. stanu zdrowia, nie mógł pracować zarobkowo i powiększać swego majątku bądź jego możliwości były ograniczone.

Warunki ustawowego upoważnienia małżonka do działania za współmałżonka

W literaturze prawniczej często pojawia się kontrowersja co do tego, czy wzajemna reprezentacja małżonków jest uprawnieniem, czy też obowiązkiem. Trafny wydaje się pogląd, że nie można mówić o obowiązku. reprezentacji, skoro ustawodawca stwierdza na mocy art. 29 Kodeks rodzinny i opiekuńczy, że „małżonek może za niego działać”, „może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności”. Upoważnienie do działania za drugiego małżonka jest refleksem szeroko ujętego współdziałania małżonków i istniejącego między nimi zaufania.

Darowizna notarialna pewniejsza od testamentu

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje możliwość dokonania u notariusza darowizn nieruchomości i rzeczy ruchomych na wypadek śmierci.

Zachowek a darowizna

Uprawniony do zachowku często nie może uzyskać od spadkobiercy całej kwoty należnego mu zachowku, wówczas może zwrócić się do obdarowanego o sumę potrzebną do uzupełnienia zachowku. Chodzi jednak jedynie o osobę, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku. Co więcej, sytuacja obdarowanych może być zróżnicowana, zależy bowiem od tego, czy obdarowany jest równocześnie osobą uprawnioną do zachowku.

Zgoda małżonka na darowiznę

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia czynności prawne, do których dokonania konieczna jest zgoda współmałżonka. Jedną z nich jest właśnie darowizna.

Darowizna samochodu – obciążenia podatkowe

Wuj - brat matki - chce podarować siostrzeńcowi swój trzyletni samochód osobowy. Wartość samochodu to 6 tys. zł. Jakie są obciążenia podatkowe darczyńcy i obdarowanego?

Spadek czy darowizna – co jest korzystniejsze dla najbliższych

Co wybrać: spadek czy darowiznę? Osiągając określony wiek coraz częściej zastanawiamy się, jak rozporządzić zgromadzonym w ciągu całego życia majątkiem w taki sposób, aby wszyscy najbliżsi byli zadowoleni.

Odmowa wypełnienia polecenia przed obdarowanego

Obdarowany ma w zasadzie obowiązek wypełnienia polecenia, do czego może być zmuszony nawet w drodze sądowej. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak dwa wyjątki.

Polecenie przy darowiźnie

Darczyńca dając darowiznę może zobowiązać obdarowanego do określonego działania lub zaniechania. Jest to tzw. polecenie.

Kiedy darczyńca naprawi szkodę?

Może zdarzyć się tak, że darczyńca będzie np. zwlekał z dokonaniem darowizny, czym narazi obdarowanego na jakąś szkodę. W takiej sytuacji, pomimo iż jako darczyńca ma z reguły korzystniejszą sytuację prawną, będzie musiał taką szkodę naprawić.

Nierozwiedziony partner

Obecnie jestem w trakcie rozstawania się z moim partnerem, który postanowił wrócić do swojej żony, z którą nigdy się nie rozwiódł. W związku z tym, że przed kilka lat żyliśmy wspólnie, wiele rzeczy, często bardzo kosztownych kupowaliśmy razem. Teraz partner twierdzi, że nie mam prawa do tych rzeczy, czy ma rację?

Wady rzeczy darowanej

Darowizna to często duża niespodzianka i najlepszy prezent dla obdarowanego. Niestety rzecz darowana może także przysporzyć sporo problemów, szczególnie kiedy nie jest taka, jaka być powinna…

Kiedy można żądać odsetek od darczyńcy?

Obdarowany i darczyńca zawierając umowę darowizny mogą w niej określić dzień spełnienia świadczenia, który może być określony na dzień podpisania umowy bądź na każdy inny dzień uzgodniony między stronami. Co w sytuacji, kiedy darczyńca zwleka z wykonaniem darowizny?

Co to jest rażąca niewdzięczność obdarowanego?

Kodeks cywilny stanowi, że darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Co jednak w praktyce oznacza to pojęcie?

Drogi prezent może podlegać opodatkowaniu

Prezenty świąteczne często są drobiazgami- czasem jednak święta stają się pretekstem do większych darów- te mogą spowodować powstanie obowiązku podatkowego.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Przepadek korzyści majątkowych (art. 45)

Jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa, chociażby pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów wymienionych w art. 44 § 1 lub 6, sąd orzeka przepadek takiej korzyści albo jej równowartości. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

Darowizna czy rozszerzenie wspólności majątkowej

Instytucja wspólności majątkowej przewiduje, że małżonkowie są współwłaścicielami tych przedmiotów, które nabędą po ślubie. Inaczej jest z majątkiem, który posiadają przed ślubem i pewnymi przedmiotami uzyskanymi w drodze niektórych czynności prawnych (spadkobrania, darowizny, nagrody. Często małżonkowie chcą dzielić się własnością tego, co w świetle prawa przynależy do ich majątku odrębnego.Jak to zrobić?

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Podział majątku małżonków - poradnik

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. W różnych sytuacjach majątek małżonków może ulec podziałowi. Niekiedy małżonkowie sami chcą podzielić swój majątek, lecz nie wiedzą, jak tego dokonać. Poradnik odpowiada na te i inne pytania dotyczące podziału majątku małżonków.

Nowe zasady dziedziczenia - poradnik


W dniu 28 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny. Mimo tego, że nowelizacja zmienia jedynie 5 artykułów w zakresie prawa spadkowego (z kilkudziesięciu) wprowadza spore zamieszanie, zmienia bowiem (pierwszy raz od uchwalenia obecnego kodeksu cywilnego w 1964 roku) porządek dziedziczenia i znacząco rozszerza grono spadkobierców ustawowych- dopuszczając do spadku m.in. dziadków spadkodawcy i ich zstępnych (wujostwo spadkobiercy i jego kuzyni). W praktyce oznacza to, mniejszą szansę na objęcie spadku przez Skarb Państwa, ale także większe (niż do tej pory) rozbicie spadku (im więcej osób dziedziczy, tym mniejsze są ich udziały).

Separacja a podział majątku dorobkowego

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego. Sąd nie jest jednak tym wnioskiem związany i może pozostawić go bez rozpoznania w wypadku gdy dojdzie do przekonania, że rozstrzyganie tej kwestii znacznie przedłuży całe postępowanie. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej gdy jeden z małżonków sprzeciwia się proponowanemu podziałowi czy też kwestionuje wartość majątku.

Problem rzekomego spadkobiercy

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

REKLAMA