REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renta, Orzeczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie zniżki dla seniorów w warszawskiej komunikacji miejskiej?

Krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską w Warszawie jest ustalany przez Radę miasta za pomocą uchwał. Niektóre grupy osób są uprawnione na podstawie ustaw szczegółowych. W warszawskiej komunikacji miejskiej na bezpłatne przejazdy mogą liczyć w dużej mierze osoby starsze.

Renta dla osób pracujących za granicą

Osoby pracujące za granicą nie powinny obawiać się o swoją rentę. Przepisy zakładają bowiem, że przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. Dotyczy to państw UE, EOG, Szwajcarii oraz państw z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy.

W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Renta rodzinna po zmarłym funkcjonariuszu Policji przysługuje w ściśle określonej wysokości. Stanowi procent renty, jaką otrzymywałby zmarły policjant. Na wysokość świadczenia ma wpływ ilość osób uprawnionych do jej utrzymywania.

Łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami

Co się dzieje w przypadku, jeśli osoba uprawniona do renty rodzinnej uzyska prawo do innego świadczenia, na przykład do renty socjalnej lub do emerytury? Czy może liczyć na dwa świadczenia z ZUS?

REKLAMA

Kiedy rozwiedziona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu?

Prawo do renty rodzinnej przysługuje żonie po jej zmarłym mężu. W określonych przypadkach rentę rodzinną otrzyma również była żona. Kiedy jest to możliwe?

Jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego?

W sprawach z zakresu rent i emerytur możemy wnieść odwołanie do sądu. Warto wiedzieć jaki sąd jest właściwy, w jakiej formie i terminie można złożyć odwołanie?

Jakie mogę otrzymać dodatki do renty?

Dodatki to renty to: dodatek pielęgnacyjny, kombatancki, ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych - sprawdź czy i na jakie dodatki do renty możesz liczyć.

Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku. Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się tylko na wniosek zainteresowanej osoby, nigdy z urzędu.

REKLAMA

Jaki jest charakter prawny uprawnień do emisji CO2?

Uprawnienia do emisji dwutlenku węgla nie posiadają cech rzeczy w ujęciu cywilnoprawnym. Niemniej jednak można przyjąć, że z uwagi na cel, któremu służą, jak również zbywalność, stanowią one prawa majątkowe o specjalnym administracyjnoprawnym przeznaczeniu.

Ławnik

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego. Gwarantuje on udział tzw. czynnika społecznego w rozpoznaniu sprawy.

Głosowanie (przed wydaniem orzeczenia)

W sprawach karnych orzeczenia sędziów zapadają większością głosów. Głosowanie oraz narada są tajne, a sposób sumowania głosów określają przepisy Kodeksu karnego.

Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Renta rodzinna

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Niezdolność do pracy

Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Dodatki do emerytur i rent

Przez dodatki do emerytur i rent należy rozumieć świadczenia pieniężne wypłacane osobom uprawnionym do emerytury lub renty po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Kwoty najniższych rent i emerytur od 1 marca 2011

Od 1 marca 2011 r. zmieniają się kwoty najniższych emerytur i rent. Poniżej publikujemy wysokość poszczególnych świadczeń.

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Orzeczenia sądów państw obcych wydane w sprawach cywilnych podlegają uznaniu z mocy prawa, chyba że istnieją przeszkody do uznania takich orzeczeń.

Skład sądu [w postępowaniu cywilnym]

Skład sądu to liczba sędziów, którzy orzekają w danej sprawie.

Wyrok

Mianem wyroku określamy orzeczenie sądu, które dotyczy rozstrzygnięcia kwestii merytorycznej w postępowaniu sądowym. W postępowaniu karnym będzie on dotyczył kwestii winy oskarżonego, lecz może również orzekać o karze, środkach karnych czy środkach zabezpieczających. W postępowaniu cywilnym (w procesie) wyrok rozstrzyga o zasadności dochodzonego przez powoda roszczenia lub innej kwestii będącej przedmiotem postępowania.

Wznowienie postępowania administracyjnego

Wznowienie postępowania administracyjnego to instytucja procesowa, która umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy wskutek zaistnienia nadzwyczajnych przyczyn wymienionych w ustawie.

Wznowienie postępowania cywilnego

Wznowienie postępowania cywilnego to instytucja procesowa, która umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy wskutek zaistnienia nadzwyczajnych przyczyn wymienionych w ustawie.

Wznowienie postępowania karnego

Wznowienie postępowania karnego to instytucja procesowa, która umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy wskutek zaistnienia nadzwyczajnych przyczyn wymienionych w ustawie.

Głuchoślepota jako nowa kategoria niepełnosprawności

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia o nowej kategorii niepełnosprawności – głuchoślepocie. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został już przygotowany i rozporządzenie powinno wejść w życie w ciągu 30 dni.

Czym jest renta dożywotnia?

Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Renta jest zbliżona do hipoteki odwróconej jednak możemy zauważyć znaczące różnice.

Jak zmienić stopień niezdolności do pracy?

Niezdolność do pracy to całkowita lub częściowa utrata zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, która nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Renta z tytułu niezdolności do pracy może przysługiwać jako stała lub okresowa renta. Okresowa renta przysługuje przez czas określony w decyzji ZUS. W celu ustalenia prawa do renty na dalszy okres należy zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty.

Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej?

Osoba uprawniona do renty rodzinnej okresowej, może ubiegać się o ustalenie dalszego prawa do renty, jeżeli kontynuuje naukę lub nadal jest niezdolna do pracy.

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku?

Jestem poszkodowany w wypadku, jakie mi służą świadczenia po doznaniu szkody osobowej, gdzie szukać podstaw prawnych swoich roszczeń?

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2011 będzie wynosiła 100.077 zł , a przyjęta do jej ustalenia kwota przeciętnego wynagrodzenia to 3.359 zł.

Jak otrzymać dodatki do renty

Prawo do dodatków do renty przysługuje osobie pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy i rentę rodzinną. Prawo do dodatku dla sieroty zupełnej przysługuje tylko renciście uprawnionemu do renty rodzinnej.

Jak rencista może odzyskać zniszczoną legitymację?

W przypadku, kiedy legitymacja rencisty ulegnie zniszczeniu, rencista może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie nowej legitymacji.

Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Szczególnym rodzajem renty rodzinnej jest wypadkowa renta rodzinna. Prawo do niej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście, który stracił życie wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną?

Prawo do wypadkowej renty rodzinnej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście uprawnionym, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jak jednak uzyskać taką rentę.

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

Kto nie ma prawa do renty socjalnej?

Spełnienie określonych przez prawo przesłanek do przyznania renty socjalnej, nie gwarantuje jeszcze przyznania prawa do renty. W określonych sytuacjach renta socjalna nie będzie przysługiwać, pomimo spełniania niezbędnych warunków.

Jaka jest wysokość renty socjalnej?

Wysokość renty socjalnej jest ściśle określona przez przepisy prawa. Niekiedy na wysokość renty socjalnej wpływa wysokość renty rodzinnej.

Kiedy zawieszeniu ulega renta socjalna?

Osobie pobierającej rentę socjalną może zostać zawieszona wypłata jej świadczenia. Zawieszenie renty może spowodować prowadzenie własnej działalności lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Renciście, który jest kombatantem wojennym przysługuje prawo do dodatku kombatanckiego. Aby otrzymać dodatek rencista musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek.

Na jakie dodatki do renty może liczyć rencista

Prawo do dodatków do swojego świadczenia rentowego mogą otrzymać osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz rentę rodzinną.

Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli rencista została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Świadczenie pieniężne dla rencistów deportowanych do pracy przymusowej

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej przysługuje osobom, które w okresie podlegania represjom były obywatelami polskimi i są nimi obecnie.

Świadczenia pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Rencistom, którzy w czasie wojny nie byli żołnierzami, a utracili wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie do renty.

Kiedy renciście przysługuje świadczenie dla byłych żołnierzy górników

Określona liczba rencistów ma prawo do świadczenia pieniężnego dla byłych górników. Kwota świadczenia może podwyższyć rentę inwalidzką lub rentę rodzinną nawet o 180 złoty.

Kiedy renciście przysługuje ryczałt energetyczny

Rencista może otrzymać ryczałt do opłaty za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej. Musi wcześniej spełnić warunki niezbędne do otrzymania ryczałtu energetycznego.

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla otrzymają renciści mający ustalone prawo do renty, którzy pobierali bezpłatny węgiel w naturze od przedsiębiorstw robót górniczych lub przeszli na emeryturę lub rentę z tych przedsiębiorstw.

Ekwiwalent za deputat węglowy dla rencisty

Byłemu pracownikowi kolejowemu pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje prawo do deputatu węglowego, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Prawo do deputatu przysługuje także członkom rodziny tego pracownika pobierającym po nim rentę rodzinną.

Dodatek za tajne nauczanie dla rencisty

Osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy i rentę rodzinną może także otrzymać dodatek za tajne nauczanie. Dodatek może znacznie podwyższyć świadczenie, ponieważ jest zwolniony od podatku.

Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej

Osoba, która ma prawo do renty rodzinnej i której oboje rodzice zmarli ma prawo do dodatku dla sieroty zupełnej.

Uprawnienia inwalidy wojennego

Przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określają jakie uprawnienia przysługują inwalidzie wojennemu. Są to m.in. uprawnienia emerytalne oraz pracownicze.

REKLAMA