REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do emerytur i rent

main image
Przez dodatki do emerytur i rent należy rozumieć świadczenia pieniężne wypłacane osobom uprawnionym do emerytury lub renty po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Zobacz serwis: Renty

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia (z pewnym zastrzeżeniem). Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno - opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

Dodatek pielęgnacyjny wynosi 106,41 zł miesięcznie (należną kwotę ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Kwotę dodatku podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Dodatek dla sierot zupełnych

Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.

Wysokość dodatku dla sierot zupełnych

Dodatek dla sierot zupełnych wynosi 200 zł miesięcznie (należną kwotę ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Kwotę dodatku podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawa prawna: Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17.12.1998 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 ze zm.)

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA