reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Pobieraczek ukarany przez sąd

Pobieraczek ukarany przez sąd

Po prawie dwóch latach sporów z UOKiKiem i internautami, sprawa Pobieraczka znalazła swój finał w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten podtrzymał decyzję Urzędu i karę dla właścicieli firmy. Orzeczenie nie jest jednak ostateczne.

Pobieraczek

Serwis Pobieraczek.pl swego czasu wywołał spore kontrowersje wśród internautów. Wszystko z uwagi na liczne wezwania do zapłaty, które zaczęły spływać do użytkowników sieci po rejestracji na witrynie.

Przypomnijmy, aby skorzystać z usług portalu Pobieraczek.pl internauci musieli się zarejestrować. Reklamy witryny kusiły ofertą 10 dni pobierania za darmo oraz stwierdzeniem, że usługa nic nie kosztuje. W rzeczywistości okazało się, że poprzez akceptację regulaminu użytkownik już od pierwszego dnia wiązał się odpłatną umową z serwisem.

Po licznych skargach konsumentów do akcji wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W marcu 2010 r. Prezes Urzędu wydała decyzję, w której uznała praktykę właścicieli serwisu za nieuczciwą i wprowadzającą w błąd. W decyzji stwierdzono, iż działania portalu wywoływały mylne wrażenie u konsumentów, iż usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od zawarcia umowy. Gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd, ich decyzja o wiązaniu się umową z portalem mogłaby być inna. Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu, czyli Eller Service spółka cywilna, naruszyli zbiorowe interesy konsumentów. Kara okazała się surowa – prawie 240 tys. zł.

Odwołanie Pobieraczka

Od decyzji UOKiKu odwołali się ukarani wspólnicy. Sprawę miał rozstrzygnąć Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja zapadła dopiero 27 lutego 2012 r. i potwierdziła w całości decyzję Prezesa Urzędu. Zdaniem SOKiK działanie Pobieraczka miało charakter umyślny, dlatego wysokość kary finansowej, którą nałożył Urząd była prawidłowa.

Orzecznie Sądu nie jest prawomocne. Wspólnicy będą mogli odwołać się jeszcze do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

To nie koniec sagi Pobieraczka

Jak czytamy w komunikacie Urzędu to jeszcze nie koniec historii Pobieraczka. Obecnie UOKiK prowadzi kolejne postępowanie przeciwko właścicielom witryny. Chodzi o przypadki, w których to w pisma do internautów, sugerowali oni, iż podawanie fałszywych danych w formularzach rejestracji oznacza popełnienie przestępstwo. Grozili również obciążeniem kosztami postępowania windykacyjnego.

Co to oznacza dla internautów?

Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów chociaż ucieszy internautów, to nie ma wpływu na ich indywidualne spory z witryną. Każdy użytkownik sieci w swoim zakresie powinien podjąć niezbędne czynności, m.in. odstąpić od umowy z portalem.

Zobacz: Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Na podstawie: uokik.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama