REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób wypłaca się zasiłki

Ustalaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, ich wysokości oraz wypłatą zajmują się płatnicy zasiłków.

Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Kiedy po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal będziemy niezdolni do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez nas zdolności do pracy, możemy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ubiegając się o nie musimy skompletować stosowne dokumenty.

Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest, aby pokryć wydatki na opiekę osoby niepełnosprawnej. Na świadczenie pielęgnacyjne może liczyć osoba opiekująca się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Zaświadczenie ZUS ZLA

Zaświadczenie lekarskie jest dowodem przy ustalaniu zasiłku chorobowego. Stwierdza niezdolność do pracy. Ma wpływ na wysokości zasiłku. 

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie pieniężne wypłacane pracownikowi w związku ze zmniejszoną sprawnością do pracy.  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS to państwowa jednostka organizacyjna, zajmująca się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz wypłacaniem świadczeń. 

Zasiłek dla bezrobotnych

Osoby, które zostały zwolnione z pracy, często znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Bezrobotnym przysługuje prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W okresie pobierania świadczenia nie mogą jednak zaprzestać poszukiwania pracy. 

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa wydatki poniesione na zorganizowanie pogrzebu. 

REKLAMA

Wypadek w drodze z pracy lub do pracy

Za wypadek w drodze do pracy lub w drodze z pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia.  

Wypadek w pracy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. 

Świadczenie rehabilitacyjne

Ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. 

Rehabilitacja zawodowa

Rehabilitacją zawodową objęte są osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. 

Okres wyczekiwania

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Czyli określonego czasu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy to całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność musi nie rokować odzyskania jej po przekwalifikowaniu.  

Badania kontrolne

Badania kontrolne są badaniami dodatkowymi. O potrzebie przeprowadzenia takich badań decyduje niezdolność pracownika trwająca dłużej niż 30 dni. 

Na jakie świadczenia może liczyć osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego: wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w maksymalnej wysokości. Po ich wykorzystaniu, jeśli będzie nadal niezdolna do pracy, może wystąpić o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Na co wpływają okresy zasiłkowe

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przysługuje przez ustalony przepisami okres. Przepisy różnicują również nasze prawo do zasiłku, w zależności od przebytych okresów ubezpieczenia oraz momentu, na który przypada niezdolność do pracy. 

Kto może liczyć na rehabilitacją leczniczą

Rehabilitację leczniczą prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzona jest  w ramach prewencji rentowej. Rehabilitacją objęte są osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Świadczenia przysługujące w razie choroby zawodowej

Osobom niezdolnym do pracy w wyniku stwierdzonej choroby zawodowej przysługują świadczenia jednorazowe, krótkoterminowe, bądź długoterminowe. Sprawdź, na co możesz liczyć w razie choroby zawodowej. 

Czym jest choroba zawodowa

Za chorobę zawodową uważa się chorobę określoną w wykazie chorób zawodowych. Choroba ta powodowana jest działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. 

Przebywasz na zwolnieniu lekarskim - może Cię czekać kontrola

Na zwolnieniu lekarskim mamy odpoczywać i wracać do zdrowia. Często zdarza się, że wykorzystujemy je na wyjazdy zagraniczne, remonty czy załatwianie innych spraw. Musimy jednak uważać, pracodawca może zapukać do naszych drzwi i sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy chorzy.

Potrącenia i egzekucja z zasiłków

Zasiłki podlegają potrąceniom i egzekucji. Zasiłki podlegają egzekucji między innymi na zaspokojenie alimentów.  

Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy może mieć różną wysokość. Podstawą jego jest wynagrodzenie lub przychód osiągany za okres 12 miesięcy, przed powstaniem niezdolności do pracy.

Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy

Prawo do pobierania zasiłku chorobowego przysługuje nam w razie utraty zdolności do pracy. Zasiłek będzie nam przysługiwał z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Warunkiem otrzymania świadczenia jest więc podleganie tym ubezpieczeniom.

Jakie są zasady waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego dla obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Zasiłku chorobowego wypłacanego przed uzyskaniem prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Miesiąc trwa 30 dni. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wysokości poprzedzającego to świadczenie zasiłku.

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Przy poważnych problemach zdrowotnych może się zdarzyć, że okres 182 dni, przez jaki przysługuje nam zasiłek chorobowy nie pozwala nam wrócić do zdrowia. W przypadku dalej trwającej niezdolności do pracy przepisy przewidują przyznanie prawa do świadczenia pieniężnego na dłuższy okres.

Zasiłek opiekuńczy

Pracownik, który zwolniony jest od wykonywania pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. 

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński to świadczenie wypłacane osobo przebywającym na urlopie macierzyńskim lub urlopie na zasadzie urlopu macierzyńskiego.  

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy wypłacany jest pracownikowi z powodu jego niezdolności do pracy. Wypłacany jest z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. 

Jakie mamy prawo do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa na terenie Unii

Dzięki uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej możemy nie tylko swobodnie wykonywać pracę zarobkową na terenie państw wspólnoty. Zyskaliśmy prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. 

Kto może starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego

Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.  

Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński

Osoby, które chcą uzyskać zasiłek macierzyński, muszą spełnić określone wymagania, jakie przewidują przepisy. Po spełnieniu warunków przysługiwania zasiłku, możemy wnioskować o jego przyznanie i wypłatę. W zależności od tego, z jakiego tytułu i w jakich okolicznościach wnioskujemy o zasiłek, musimy przedłożyć płatnikowi zasiłku stosowne dokumenty, które będą podstawą do wypłaty świadczenia. 

Czy można wykonywać pracę zarobkową w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

W trakcie orzeczonej niezdolności do pracy nie można wykonywać pracy zarobkowej lub wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Działanie takie naraża nas na utratę prawa do zasiłku chorobowego za okres obejmujący dane zwolnienie. Nie stosuje się tej zasady do zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy osoba, która uległa wypadkowi przy pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Osoby ubezpieczone, które uległy wypadkowi przy pracy są w szczególny sposób uprawnione do otrzymania świadczeń. Otrzymują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Jakie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy

Określenie czy dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy ma duże znaczenie. Szczególnie ważne jest przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z tego tytułu. 

Wynagrodzenie za czas pierwszych 33/14 dni niezdolności do pracy

Pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego, lub 14 dni - w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia. Niezdolność może być spowodowana chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną. Prawo to dotyczy osób uprawnionych do zasiłku chorobowego. 

Na jaki zasiłek macierzyński mogą liczyć osoby nie będące pracownikami

Do zasiłku macierzyńskiego są uprawnieni nie tylko pracownicy. Pozostałym ubezpieczonym, którzy mają prawo do tego świadczenia ustala się kwotę zasiłku w wysokości 100% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku.  

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w wysokości 100, 80 lub 60% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku. Dla różnych grup ubezpieczonych kwota zasiłku będzie zależeć od wynagrodzenia, bądź od przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Wysokość zasiłków

Zapoznaj się z wysokością przysługujących Ci zasiłków. Sprawdź na jakie pieniądze możesz liczyć w czasie urlopu macierzyńskiego lub w czasie niezdolności do pracy.

Wzory pism i formularzy

 

Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński nie przysługuje tylko osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim, czy urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Na świadczenia na wypadek macierzyństwa mogą liczyć nie tylko pracownicy. Prawo do tego zasiłku uzależnione jest przede wszystkim od faktu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. 

Kiedy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu lub innemu członkowi rodziny

Istnieją sytuacje, w których ojciec przejmujący opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem lub inny członek rodziny podejmujący się tego zadania, nabędą prawa z tego tytułu do zasiłku macierzyńskiego. Dzieje się tak w przypadku, kiedy matka umrze lub porzuci dziecko.

Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może być obniżona o 25%

Istotne jest, aby zaświadczenie lekarskie dostarczyć jak najszybciej. W przypadku późniejszego złożenia, musimy liczyć się ze zmniejszeniem zasiłku.

Kiedy zasiłek wyrównawczy wliczamy jako przychód do podstawy innych świadczeń

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy będzie brane pod uwagę Twoje wynagrodzenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie miałeś prawo do zasiłku wyrównawczego, to okres jego pobierania nie będzie traktowany jak okres niezdolności do pracy.  

Jak oblicza się zasiłek wyrównawczy przy przepracowanym niepełnym miesiącu

Zasiłek wyrównawczy przysługuje Ci również za okresy, w których przepracowałeś tylko część miesiąca, wskutek nieobecności w pracy. 

Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy zależy od średniego miesięcznego przychodu, który osiągnąłeś w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację zawodową. Zależy także od wynagrodzenia jakie otrzymujesz w czasie rehabilitacji.

Jak ubiegać się o zasiłek wyrównawczy

Jeżeli jesteś pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, przysługuje Ci prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli musiałeś poddać się rehabilitacji zawodowej z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasiłek wyrównawczy będzie Ci przysługiwał z ubezpieczenia wypadkowego.  

Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ona zwolniona  od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przysługuje w przypadku, kiedy jest on zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.  

REKLAMA