reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Dodatkowy zasiłek macierzyński w 2012 roku

Dodatkowy zasiłek macierzyński w 2012 roku

W roku 2012 nastąpi podwyższenie wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W związku z tym faktem w 2012 wydłuży się również czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Kto ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego

Pracownica, która urodziła dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres zarówno podstawowego, jaki i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, od 1 stycznia 2012 roku zasiłek w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi do 4 tygodni. Natomiast w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie  od 1 stycznia 2012 roku wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi do 6 tygodni. Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego.

W celu otrzymania prawa do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego należy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. We wniosku należy podać wymiar urlopu, z którego pracownica chce skorzystać. Ponadto pracownica, która chce łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy musi w tym celu złożyć pisemny wniosek, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. W tym wniosku wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu z wykonywaniem pracy.

Zobacz także: Dodatkowy urlop macierzyński w 2012 roku

Wysokość zasiłku za dodatkowy urlop macierzyński

Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dodatkowy urlop macierzyński. Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Wynagrodzenie i zasiłek za dodatkowy urlop macierzyński

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Może to uczynić w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru jej czasu pracy. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się w takim przypadku, na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

Gdy pracownica pobierająca zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, łączy korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy musi się liczyć z obniżeniem zasiłku. Zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica pracuje w czasie korzystania z dodatkowego urlopu.

Zobacz także: Zasiłek dla ojców w 2012 roku

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Fot. Fotolia,
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Fot. Fotolia,

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Tomaszewska

doradca podatkowy, ekspert z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama