REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Majątek, Testament

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o zrzeczenie się prawa do dziedziczenia

W polskim prawie spadkowym nie ma możliwości dziedziczenia kontraktowego na podstawie umowy. Jedyną dopuszczalną umową o spadek po osobie żyjącej jest umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.

Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Małżonek jest uprawniony do przejęcia połowy środków zgromadzonych w OFE przez zmarłego współmałżonka. Możliwe jest to w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Jeżeli dobro dziecka pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej.

REKLAMA

Zachowek dla najbliższych krewnych

Zachowek ma na celu zrekompensować najbliższym spadkodawcy pominięcie ich w testamencie. Jest świadczeniem pieniężnym, należącym do długów spadkowych, uzyskiwanym od spadkobiercy i przeznaczonym dla najbliższych krewnych.

Testament wspólny małżonków

Zgodnie z prawem, testament sporządzony z naruszeniem przepisów kodeksu cywilnego jest bezwzględnie nieważny. Do takich należy testament napisany wspólnie przez małżonków.

Separacja a dziedziczenie

Moi rodzice pozostają w separacji orzeczonej przez sąd. Czy w rzazie śmierci mojego ojca mama będzie uprawniona do dziedziczenia po nim?

Jak sprzedać mieszkanie należące do dziecka

Mój 11-letni synek jest właścicielem mieszkania, które otrzymał w darowiźnie od dziadka. Razem z mężem chcemy sprzedać to mieszkanie i za uzyskane pieniądze kupić nieruchomość w innej miejscowości. Czy potrzebujemy zgody sądu? Jak wygląda ewentualne postępowanie w takich sprawach?

REKLAMA

Czy konkubenci dziedziczą po sobie

Prawo polskie wprost nie odnosi się do pojęcia konkubinatu, ale często posługuje się określeniem „osoby bliskie”. Można stwierdzić, że konkubinat oznacza wspólne pożycie dwojga osób odmiennej płci, które nie zawarły związku małżeńskiego.

Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

W testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. Gdy spadkodawca nie wyznaczył osoby sprawującej zarząd majątkiem dziecka, sąd opiekuńczy wyznacza kuratora.

Intercyza - na czym polega

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Jak sporządzić intercyzę

Intercyzę mogą sporządzić zarówno małżonkowie, jak i narzeczeni. Umowa ma formę aktu notarialnego.

Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu, ale kiedy taka osoba znajduje się w okresie, kiedy choroba cofnęła się, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny.

Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Pytanie to w zasadzie można by skwitować jednym zdaniem – nie każdy testament napisany na komputerze jest ważny. I tu należy sprecyzować o jaki testament chodzi.

Czy można kogoś uczynić spadkobiercą „pod warunkiem”

Nie można ustanowić spadkobiercy „pod warunkiem”, np. takim, że jeśli ożeni się do określonego terminu, to będzie dziedzicem testamentowym. Ale zastrzeżenie takiego warunku jest uważane za nieistniejące, nienapisane.

Kiedy testament ustny jest ważny

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

Gdy spadkodawca pozostawił kilka testamentów

Jeśli spadkodawca pozostawił kilka testamentów, to wg podstawowej reguły interpretacyjnej, kolejny testament w zasadzie odwołuje poprzedni, ale nie zawsze tak jest.

Dodatkowa praca funkcjonariusza służby więziennej

Funkcjonariusze służby więziennej zainteresowani podjęciem dodatkowej pracy muszą uzyskać zgodę przełożonego. Obowiązujące od 13 sierpnia 2010r. przepisy wprowadzają nowy termin na wydanie przez kierownika jednostki organizacyjnej zezwolenia, który wynosi 14 dni.

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Przepisy o odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków istotnie ewaluowały w styczniu 2005r. Obecnie małżonek jest znacznie lepiej chroniony przed zobowiązaniami zaciągniętymi przez współmałżonka.

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Zasadniczą funkcją ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków jest ochrona tego z małżonków, który z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych lub z innych przyczyn, np. stanu zdrowia, nie mógł pracować zarobkowo i powiększać swego majątku bądź jego możliwości były ograniczone.

Warunki ustawowego upoważnienia małżonka do działania za współmałżonka

W literaturze prawniczej często pojawia się kontrowersja co do tego, czy wzajemna reprezentacja małżonków jest uprawnieniem, czy też obowiązkiem. Trafny wydaje się pogląd, że nie można mówić o obowiązku. reprezentacji, skoro ustawodawca stwierdza na mocy art. 29 Kodeks rodzinny i opiekuńczy, że „małżonek może za niego działać”, „może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności”. Upoważnienie do działania za drugiego małżonka jest refleksem szeroko ujętego współdziałania małżonków i istniejącego między nimi zaufania.

Darowizna notarialna pewniejsza od testamentu

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje możliwość dokonania u notariusza darowizn nieruchomości i rzeczy ruchomych na wypadek śmierci.

Nierozwiedziony partner

Obecnie jestem w trakcie rozstawania się z moim partnerem, który postanowił wrócić do swojej żony, z którą nigdy się nie rozwiódł. W związku z tym, że przed kilka lat żyliśmy wspólnie, wiele rzeczy, często bardzo kosztownych kupowaliśmy razem. Teraz partner twierdzi, że nie mam prawa do tych rzeczy, czy ma rację?

Testament przed notariuszem

Rozporządzenie na wypadek śmierci zgodnie z przepisami polskiego prawa może mieć postać tylko i wyłącznie testamentu. Testament natomiast może mieć różne postacie jedną z nich jest testament w formie aktu notarialnego.

Przepadek korzyści majątkowych (art. 45)

Jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa, chociażby pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów wymienionych w art. 44 § 1 lub 6, sąd orzeka przepadek takiej korzyści albo jej równowartości. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Podział majątku małżonków - poradnik

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. W różnych sytuacjach majątek małżonków może ulec podziałowi. Niekiedy małżonkowie sami chcą podzielić swój majątek, lecz nie wiedzą, jak tego dokonać. Poradnik odpowiada na te i inne pytania dotyczące podziału majątku małżonków.

Nowe zasady dziedziczenia - poradnik


W dniu 28 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny. Mimo tego, że nowelizacja zmienia jedynie 5 artykułów w zakresie prawa spadkowego (z kilkudziesięciu) wprowadza spore zamieszanie, zmienia bowiem (pierwszy raz od uchwalenia obecnego kodeksu cywilnego w 1964 roku) porządek dziedziczenia i znacząco rozszerza grono spadkobierców ustawowych- dopuszczając do spadku m.in. dziadków spadkodawcy i ich zstępnych (wujostwo spadkobiercy i jego kuzyni). W praktyce oznacza to, mniejszą szansę na objęcie spadku przez Skarb Państwa, ale także większe (niż do tej pory) rozbicie spadku (im więcej osób dziedziczy, tym mniejsze są ich udziały).

Nowy pomysł w prawie spadkowym – rejestr testamentów

Dnia 18.09.2009 r. odbyło się spotkanie prasowe Krajowej Rady Notarialnej, na której głównym tematem była budowa systemu umożliwiającego odszukanie sporządzonych notarialnie testamentów w całej Europie. W Polsce niestety nie istnieje jeszcze system rejestracji testamentów, lecz Krajowa Rada już poczyniła duże kroki ku zmianie obecnej sytuacji. Do Polski przybyli założyciele i członkowie stowarzyszenia ARERT, którzy przybliżyli ideę stworzenia systemu dla całej Unii Europejskiej.

Separacja a podział majątku dorobkowego

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego. Sąd nie jest jednak tym wnioskiem związany i może pozostawić go bez rozpoznania w wypadku gdy dojdzie do przekonania, że rozstrzyganie tej kwestii znacznie przedłuży całe postępowanie. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej gdy jeden z małżonków sprzeciwia się proponowanemu podziałowi czy też kwestionuje wartość majątku.

Problem rzekomego spadkobiercy

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

Interpretacja testamentu

W przypadku sporządzenia testamentu może pojawić się problem interpretacji jego treści. Problematyka tą zajmuje się kodeks cywilny.

Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.

Wykonawca testamentu

Kodeks cywilny pozwala spadkodawcy na powołanie w testamencie wykonawcy jego ostatniej woli. Taka sytuacja znana jest Polakom bardziej z amerykańskich filmów (gdzie wykonawcą testamentu zazwyczaj jest zaufany prawnik spadkodawcy), niż z doświadczenia praktycznego.

Zagubiony testament

Testament- czyli ostatnia wola spadkodawcy musi mieć co do zasady formę pisemną- czyli być umieszczony na nośniku informacji. Gdy ten zaginie lub ulegnie zniszczeniu, spadkobiercy mogą ponieść niepowetowane straty.

Darowizna na wypadek śmierci

Darowizny na wypadek śmierci brakuje w naszym porządku prawnym. Chcąc zapewnić danej osobie własność określonych rzeczy po naszej śmierci, musimy skorzystać z instytucji zapisu, która bywa kłopotliwa.

Sporządź testament dla partnera

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Ochrona dziedziczenia

W sytuacji, w której cały spadek lub jego część przypadły osobie rzeczywiście do niego nieuprawnionej, możemy żądać jego wydania.

Nierówny podział majątku małżonków

Po rozwodzie ex-małżonka wnosi o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Była żona z zawodu jest kucharką, mąż – nauczycielem. Oboje mieszkają w bardzo małej miejscowości. Pani Kowalska chce by Sąd ustalił, że udziały są nierówne w dzielonym majątku, gdyż ex mąż mimo możliwości nie podjął pracy w ostatnich latach, zajmował się jedynie wychowywaniem ich wspólnego dziecka i udzielał korepetycji a Pani Kowalska zarabiała na utrzymanie domu. Czy ma rację?

Kto nie może być świadkiem testamentu ustnego

Testament ustny jest szczególnym rodzajem testamentu- sporządzanym w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia testatora. Wymaga obecności świadków- wobec nich ustawodawca określił jednak pewne warunki.

Nie tylko akty notarialne

Do zadań notariusza należy nie tylko spisywanie aktów notarialnych. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza że w ostatnim czasie jego uprawnienia powiększyły się. Obecnie notariusze mogą również poświadczać dziedziczenie.

Dziedziczenie dzieł sztuki

Mój zmarły wuj (który powołał mnie na spadkobiercę) był artystą malarzem- obrazy które po sobie pozostawił są wg rzeczoznawcy warte ok. 200.000 zł. Czy będę musiał zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

Darowizny doliczane do zachowku

Dwa miesiące temu zmarła moja mama pozostawiając spadek. Sporządziła przed śmiercią testament w którym powołała do dziedziczenia tylko jedna córkę. Najprawdopodobniej sprawa trafi do sadu ze względu na roszczenia rodzeństwa oraz ojca zmarłej dotyczące zachowku. Okazuje się jednak ze do ustalania zachowku wlicza się darowizny jakie zostały wykonane przez moją matkę na rzecz dzieci. Jak w takim wypadku będzie wyglądała kwestia zachowku? Czy możliwe jest ze nie dostanę żadnej kwoty jeżeli wartość dokonanych darowizn jest znaczna?

Pominięcie spadkobiercy

Moja matka pozostawiła testament, którym do spadku powołała swojego męża Tomasza i dwoje wspólnych dzieci. Mnie, jako córkę z pierwszego małżeństwa (wychowywał mnie ojciec) pominęła w testamencie. Czy dziedziczę po mamie?

Podstawienie testamentowe

Chciałabym sporządzić testament i powołać do dziedziczenia swojego syna który aktualnie na stale przebywa za granica. Nie jestem jednak pewien czy będzie chciał zostać moim spadkobiercą. Jak powinienem napisać testament aby nie doszło do dziedziczenia ustawowego spadku?

Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Chcę przekazać wnukowi w darowiźnie 10.000 zł – boję się jednak, iż pieniądze przejmą jego rodzice – a nimi nie jestem w dobrych kontaktach. Wnuk ma 14 lat. Czy mogę jakoś wyłączyć rodziców od zarządu jego majątkiem?

Szykują się zmiany w dziedziczeniu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje kolejne zmiany w kodeksie cywilnym. Mają one dotyczyć ostatniej księgi kodeksu, a mianowicie spadków.

Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie

Rozwodzący się małżonkowie, toczą niekiedy prawdziwą „wojnę domową”. Przedmiotem takiej wojny często bywa spółdzielcze prawo do lokalu. 

REKLAMA