REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tomasz Lis skazany przez sąd za nielegalną reklamę alkoholu. Musi zapłacić 20 tys. zł grzywny i koszty procesu

Sąd skazał Tomasza Lisa za nielegalną reklamę alkoholu i wymierzył mu grzywnę w wysokości 20 tys. zł oraz zobowiązał go do poniesienia kosztów procesu - wynika z informacji przekazanych PAP przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

800 plus od 2024 roku. Czy trzeba składać wniosek? [ZUS wyjaśnia] 3600 zł rocznie więcej na jedno dziecko

Rodzice pytają, czy muszą podejmować jakieś działania (np. złożyć wniosek), by od stycznia 2024 roku otrzymywać nie 500 a 800 zł na dziecko. Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego wyjaśnia, że osoby, którym aktualnie ZUS wypłaca świadczenie z programu „Rodzina 500+” nie muszą nic robić, aby od początku 2024 roku  otrzymywać 800 zł na dziecko (zamiast 500 zł). ZUS sam podniesie wysokość świadczenia bez żadnych wniosków. 

Ekonomiczne i ekologiczne skutki Black Friday. Kupować, a może wypożyczać?

Black Friday już 24 listopada, Cyber Monday w poniedziałek zaraz po nim. Czy promocje rzeczywiście w te dni są korzystne? Warto pamiętać, że zwiększenie konsumpcji w okresie ma negatywny wpływ na środowisko, a kompulsywne zakupy mogą być prostą drogą do długów. 

400 zł dodatku, dodatkowy urlop wypoczynkowy i umowa o pracę dla asystenta? Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Na stronach rcl opublikowano projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jak można przeczytać w projekcie asystenci rodziny otrzymają 400 zł dodatku i dodatkowy urlop wypoczynkowy. 

REKLAMA

Black Friday 2023. Chcesz naprawdę kupić okazyjnie a nie stracić, zastosuj się do wskazówek eksperta - sprawdź

Od dawna Black Friday trwa dłużej niż jeden dzień, podobnie jak Cyber Monday. Teraz mamy do czynienia z Black Week, a nawet Black Weeks – bo okres promocji, wyprzedaży, okazji zakupowych i specjalnych ofert rozciąga się wyprzedająco od połowy listopada i ciągnie co najmniej do Wigilii. Czasu na okazyjne zakupy jest więc dużo i wcale nie jest pewne, że właśnie 24 listopada będą najlepsze okazje.

Kiedy i dlaczego warto jest rozważyć zawarcie ugody pozasądowej?

W praktyce ugody pozasądowe zaczynają występować coraz częściej. To często dobry ruch w kierunku sprawnego rozstrzygnięcia sporu, którego finalny efekt przed sądem nie jest oczywisty do przewidzenia przez żadną ze stron. W niniejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji ugody pozasądowej przez pryzmat obowiązujących przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610) – dalej „k.c.” oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Niemieckie 500+ (Kindergeld) - 3 przykłady sytuacji rodzinnych. Dziecko partnera w Polsce, dzieci uczące się i pracujące

Niemcy, jak wiele innych krajów w Unii Europejskiej, oferują różnego rodzaju świadczenia rodzinne mające na celu wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Jednym z takich świadczeń jest Kindergeld, które stanowi istotne wsparcie dla rodziców w utrzymaniu i wychowywaniu dzieci. Jednakże, jak w przypadku wielu programów socjalnych, pojawiają się pytania dotyczące kto i w jakich sytuacjach ma prawo do tego świadczenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po niemieckim Kindergeld na przykładzie trzech, dość często występujących, sytuacji rodzinnych. 

Kiedy zaczyna się Adwent 2023?

Adwent to czas oczekiwania i przygotowania do świętowania Narodzenia Pańskiego, będący jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych okresów w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa, szczególnie w tradycji katolickiej. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy rozpoczyna się Adwent w 2023 roku oraz jakie znaczenie ma ten okres dla wiernych.

REKLAMA

Pierwsza grupa pracowników otrzyma dodatek w kwocie 500 zł, druga - 800 zł, a trzecia - 1000 zł netto. Dla kogo podwyżki od 1 stycznia 2024?

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział podwyżki dla jednej z grup pracowników. Okazuje się, że projekt jest już przygotowany. Dla kogo podwyżki? 

Dopłaty dla rolników w 2024 r. Aż 65% ze środków budżetu państwa

Rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r. przyjęte przez RM. Sprawdź szczegóły!

1 226 985 zł łącznie na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w 2023 r. Dla kogo?

1 226 985 zł łącznie na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w 2023 r. Dla kogo?  Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zaakceptował listę uprawnionych do otrzymania dofinansowania w 2023 roku.

Ile zapłaci odbiorca energii elektrycznej w 2024 r.? Czego się spodziewać?

Rząd przyjął rozwiązania chroniące odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła w 2024 r. Ile zapłaci odbiorca energii elektrycznej w 2024 r.? Czego się spodziewać? 

900,00 zł na ferie zimowe w 2024 r. Środki przeznaczone dla dzieci urodzonych od 01 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2019 roku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Możesz otrzymać nawet 900 zł na wypoczynek zimowy w 2024 r. Pieniądze przeznaczone są dla dzieci urodzonych od 01 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2019 roku. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić. O szczegółach poinformowała Fundacja „Szansa dla Gmin”.

Umowa zrzeczenia się zachowku

Koniec życia członka rodziny staje się niejednokrotnie dla jego spadkobierców początkiem wieloletniej batalii sądowej o sprawy spadkowe. Jedną z nich może być sprawa o zachowek, do którego uprawniony jest zstępny (np. dziecko, wnuk), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, o ile nie został wydziedziczony. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają także zawarcie umowy zrzeczenia się zachowku za życia spadkodawcy. Takie rozwiązanie może uprościć przeprowadzenie spraw spadkowych oraz wyeliminować konieczność prowadzenia wieloletniego sporu sądowego. 

Black Friday a Dyrektywa Omnibus. Czy skończyło się windowanie cen przed promocyjną obniżką?

W tym tygodniu Black Friday (24 listopada 2023 r.), czyli gorący okres promocji, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością. Sklepy kuszą konsumentów akcjami promocyjnymi w styli „3 za 2”, „1+1”, czy rabatami zniżkowymi. Wielu korzysta z takich okazji, szczególnie w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i możliwości zakupu prezentów w niższych cenach. Jak wpłyną na uczciwość obniżek cen przepisy Dyrektywa Omnibus niedawno wdrożonej w Polsce? Komentuje adwokat Karolina Pilawska z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

Będą nowe dowody osobiste? MSWiA przedstawiło projekt rozporządzenia

Nowe dowody osobiste. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie dowodów osobistych. Zmieni się ich wzór, pojawią się nowe możliwości ubiegania się o niego, a także zmiany dotyczące unieważnienia dokumentu. 

Pracodawca już nie zarzuci pracownikowi, że zakup soczewek kontaktowych nie podlega refundacji. Ważne zmiany!

Zdarzały się sytuacje, w których według interpretacji pracodawcy, refundacja kosztów (na podstawie wewnętrznych regulacji prawnych) zakupu soczewek kontaktowych nie była możliwa, gdyż ustawodawca posługiwał się wyłącznie pojęciem okularów korekcyjnych. Całe szczęście sytuacje te były przykrymi wyjątkami, jednakże występowały i okoliczności te powinny być oceniane niezwykle negatywnie z punktu widzenia praw pracownika.

Kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 roku? 30 listopada to ważny termin

O tym kto w 2024 roku będzie płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego decyduje m.in. liczba osób zgłoszonych na dzień 30 listopada roku 2023. 

Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? "Musi być zgrane z kalendarzem prezydenta"

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. "12 grudnia i zdaje się, że 11 grudnia prezydent Andrzej Duda będzie w Szwajcarii z wizytą międzynarodową, więc to wszystko będzie musiało być zgrane z kalendarzem" - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany o termin ewentualnego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

W sezonie grzewczym szkód spowodowanych przez pożary jest nawet trzy razy więcej niż latem

Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim pożary. Jednym z najczęstszych powodów ich powstawania w mieszkaniach jest zapalenie się sadzy kominowej. Od początku października strażacy zainterweniowali już z tego powodu ponad 1100 razy[1]. Czy Polacy ubezpieczają się od pożarów? 

2813 małżeństw kościelnych uznano w Polsce za nieważne w 2020 r.

2813 małżeństw zawartych w Kościele katolickim sądy kościelne uznały za nieważne w 2020 r. To 1,8 proc. ogólnej liczby małżeństw zawartych w tym roku. Do sądów kościelnych trafia mniej niż 5 proc. osób, które uzyskały rozwód cywilny. To dane zawarte w raporcie ISKK „Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim w Polsce”.

Jakie są koszty i prowizje na platformach crowfundingowych?

Jakie są prowizje i opłaty na platformach crowfundingowych w Polsce i na świecie? Generalnie trzeba płacić, nawet 15% od zebranych kwot. Gdzie najbardziej opłata się założyć zbiórkę? 

Prawie co dziesiąty Polak doświadczył naruszenia prywatności danych podczas zajęć online

Zagrożenia online czyhają także podczas kursów online czy lekcji zdalnych i większość Polaków jest tego świadoma. Jednak ponad połowa nie wie, jak zachować się w przypadku sytuacji cyberataku. 

We Włoszech kierowca - rekordzista otrzymał mandaty na sumę 150 tysięcy euro

We Włoszech kierowca - rekordzista zebrał mandaty na sumę około 150 tysięcy euro i żadnego nie zapłacił. To kary za to, że 800 razy wjechał bez specjalnego zezwolenia do strefy ograniczonego ruchu w Mantui na północy. Wyczynu tego udało mu się dokonać w ciągu niecałego roku - podał lokalny dziennik "Gazzetta di Mantova".

Emerytury stażowe - projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Obecny rząd zamierza wypełnić swoje zobowiązanie z 7 czerwca 2023 r., kiedy to Premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ „Solidarność” dotyczące wdrożenia przepisów pozwalających na przejście na emeryturę stażową. Dlatego w dniu 21 listopada 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma być w trybie pilnym przyjęty przez rząd i wniesiony do Sejmu.

Polacy czekają na Black Friday, ale na rabaty powyżej 70% nie będą polować

Black Friday. Ponad 63% Polaków zamierza skorzystać w tym roku z zakupowego szaleństwa. Na jakie rabaty będą polować? Jaką kwotę planują wydać?

Jakie są etapy wypalenia zawodowego i jak je rozpoznać?

Przy dzisiejszym szybkim tempie życia zawodowego, gdzie stres, presja sukcesu i nieustanny rozwój są stałymi towarzyszami i coraz częściej stajemy w obliczu wypalenia zawodowego. To niezwykle złożone zjawisko, które wykracza poza jedną sferę życia. Dotyka nie tylko naszych ambicji zawodowych, ale także wpływa na nasze życie osobiste oraz fizyczne i emocjonalne samopoczucie. To nieuchronne ryzyko, które czai się za rogiem każdej kariery, dlatego tak kluczowe jest zrozumienie i skuteczna prewencja. Podjęcie kroków w tym kierunku może przynieść nie tylko korzyści nam samym, ale także wpłynąć pozytywnie na całe otoczenie zawodowe.

Liczba cyberataków w ochronie zdrowia nie maleje. Czy PESEL w przychodni jest dobrze chroniony?

Placówki medyczne to skarbnice danych osobowych i wrażliwych. Dla hakerów to źródło niewyobrażalnych wręcz zysków, zwłaszcza że dostęp do nich nie jest zbyt trudny. Z powodu chronicznego niedoinwestowania poziom zabezpieczeń jest bardzo niski, do tego dochodzą luki w oprogramowaniu czy nieprzestrzeganie procedur przez ludzi. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji liczba zgłoszonych cyberataków na placówki ochrony zdrowia w Polsce wzrosła trzykrotnie w ciągu roku i nadal rośnie. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo o wielu skutecznie przeprowadzonych włamaniach nie wiemy.

Pierwsza w historii kara finansowa za „kosmo-śmieci”

Obserwujemy stopniowe zanieczyszczanie przestrzeni kosmicznej. Dlatego też warto jest zwrócić uwagę na pierwszą w historii karę za zaśmiecanie kosmosu. Pierwsza kara finansowa została skierowana na spółkę DISH Network z USA.

Projekt ustawy obejmujący zakaz handlu w Wigilię wpłynął do Sejmu

W projekcie nowelizacji przewidziano zakaz handlu w Wigilię, która w tym roku przypada w niedzielę. Projekt zakłada, że handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia do godz. 14.

Grudniowe limity dla dorabiających seniorów. Kogo dotyczą?

Limity zarobków dla seniorów zmieniają się, co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale. Jeśli nie masz jeszcze powszechnego wieku emerytalnego a już dostajesz emeryturę lub rentę z ZUS - musisz uważać na limity dorabiania. 

Nieprawdziwe promocje np. podczas Black Friday? UOKiK przypomina o obowiązkach sprzedawców

Konsument musi dostać pełną informację o oferowanych obniżkach cen - przypomniał w poniedziałek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dodał, że wobec handlowców, którzy oferują nieprawdziwe promocje np. podczas Black Friday, mogą zostać wszczęte postępowania wyjaśniające.

Czy „opieka na dziecko” przechodzi na kolejny rok?

Czy tzw. 2 dni opieki na dziecko zdrowe przechodzą na następny rok? Co w sytuacji, gdy takie zwolnienie nie zostanie wykorzystane przez pracownika?

Kiedy można twierdzić, że konkretna osoba popełniła przestępstwo?

Czy osoba, którą odpowiednie służby, prokuratura podejrzewa o popełnienie czynu zabronionego jest tą złą, niegodziwą osobą? Czy człowiek, wobec którego wniesiono już akt oskarżenia do sądu jest tym, który może być krytykowany za wyrządzenie określonego zła? Te pytania stawia sobie zapewne nie jedna osoba, choć są też i tacy, którzy są przekonani o winie ludzi, wobec których toczy się postępowanie karne. Tymczasem obowiązuje domniemanie niewinności. 

W jednej z zabawek stężenie ołowiu zostało przekroczone ponad 1300 razy! UOKiK zakwestionował aż 18 z 20 modeli

Aż 18 z 20 zabawek zostało zakwestionowanych w związku z zawartością niebezpiecznych substancji. W jednej z nich stężenie ołowiu zostało przekroczone aż 1343 razy!

Czarnek: uzyskanie wotum zaufania będzie ekstremalnie trudnym zadaniem

To, że uda się stworzyć nowy rząd, jest zupełnie oczywiste. Natomiast, że się uda uzyskać wotum zaufania w ciągu kolejnych 14 dni, jest to - już dzisiaj widać - ekstremalnie trudne zadanie – ocenił w czwartek w se.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Obawa matactwa - co to znaczy?

W polskim systemie prawnym termin "obawa matactwa" odnosi się do sytuacji, w której istnieje uzasadnione podejrzenie, że dana osoba lub podmiot może podjąć działania mające na celu utrudnienie lub uniemożliwienie prowadzenia postępowania sądowego lub administracyjnego. Jest to pojęcie szeroko stosowane w różnych dziedzinach prawa, od procedur karnych po sprawy cywilne i administracyjne.

Włodzimierz Karpiński opuścił areszt

Włodzimierz Karpiński, polityk podejrzany o korupcję, opuścił dzisiaj po południu areszt w Mysłowicach. Stało się tak po decyzji prokuratury, która uchyliła ten środek zapobiegawczy w związku z postanowieniem marszałka Sejmu stwierdzającym objęcie przez Karpińskiego mandatu europosła.

Co z projektem ustawy o wakacjach kredytowych w 2024 roku?

Do Sejmu trafiła już ponownie przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy ws. wakacji kredytowych - poinformował w czwartek PAP resort rozwoju i technologii. Rząd proponuje, by wakacje kredytowe obowiązywały także w 2024 r.

Zastrzeżenie numeru PESEL już teraz. Integracja banków, notariuszy i innych instytucji do czerwca 2024 roku

Od piątku, 17 listopada obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL. Zgodnie z ustawą, której celem jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości. Pełna integracja banków, firm telekomunikacyjnych, notariuszy z tym systemem nastąpi do czerwca przyszłego roku. Przykładowo od czerwca 2024 roku banki będą musiały sprawdzać, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony, zanim np. udzielą kredytu. 

22 tysiące złotych za usunięcie pojazdu? Mieszkaniec wniósł skuteczną skargę do WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, iż „nie może zostać zaakceptowana praktyka, gdy organ nie robi nic przez długi okres czasu i dopiero po wielu latach występuje do sądu cywilnego, a następnie obciąża kosztami właściciela za cały okres przechowywania pojazdu”.

M.Kobosko: Trzynastka i czternastka nie powinny mieć miejsca

Emerytura bez podatku to lepsze rozwiązanie niż 13. i 14. emerytura.

Zasiłek chorobowy z ZUS 2023 - jak uzyskać? Kiedy złożyć wniosek i na jakim formularzu? Uwaga! Można pomniejszyć składki ZUS o wypłacone zasiłki

Choruje każdy, zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca. Ale zdecydowana większość z nas ma prawo do zasiłku chorobowego w takim przypadku. Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że samo zwolnienie lekarskie nie wystarczy do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba złożyć wniosek. Pracodawcy, którzy wypłacają zasiłki pracownikom powinni wiedzieć, że mają prawo pomniejszyć składki ZUS na ubezpieczenia społeczne o kwotę wypłaconych świadczeń. Formalności potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego tłumaczy Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości. Numer PESEL można zastrzec już 17 listopada 2023 r.

Obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL już od piątku 17 listopada 2023 r. Zgodnie z ustawą, której celem jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości, od czerwca 2024 roku m.in. banki będą musiały sprawdzać, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony, zanim np. udzielą kredytu.

Co z zakazem płacenia gotówką? Czy obejmie transakcje prywatne, jakie limity od 1 stycznia 2024 dla przedsiębiorców

Z wprowadzeniem nowych limitów płatności gotówką w obrocie gospodarczym i dla zwykłych konsumentów jest sporo zamieszania. Najpierw ustawa – Polski Ład przewidywała zaostrzenie limitów dla przedsiębiorców i wprowadzenie ich do obrotu detalicznego. Potem znowelizowano termin wejścia w życie, utrzymując nowe limity, by w końcu odwołać zaplanowane zmiany. Jak więc ostatecznie wejdziemy w 2024 r. z zakazami dotyczącymi płacenia gotówką?

Co z kredytami na koniec roku 2023. Czy są teraz niżej oprocentowane i bierzemy pieniądze w banku?

Sytuacja kredytowa Polaków normalizuje się. O kredyt jest łatwiej niż rok temu, ale Polacy nadal niechętnie zaciągają nowe zobowiązania kredytowe. Dane z banków pokazują, że pieniądze pożyczają tylko ci, którzy naprawdę muszą. Głównie na spłatę innych zobowiązań albo na pokrycie bieżących wydatków.

Emerytury stażowe. Solidarność apeluje o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania projektu

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego weszła w życie. Zmiany dotyczą m.in. małoletnich spadkobierców

Lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy - ma na celu nowelizacja Kodeksu cywilnego, która w środę weszła w życie.

prof. Piotrowski: ewentualne uchwały Sejmu o odwołaniu sędziów TK, czy członków KRS byłyby niezgodne z Konstytucją

Ewentualna uchwała Sejmu w przedmiocie odwołania sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją; Konstytucja wyklucza uznanie, że cel uświęca środki, ponieważ instytucje publiczne mają działać rzetelnie i sprawnie - powiedział PAP konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski. Zapytany o ewentualne zmiany w składzie Krajowej Rady Sądownictwa uchwałą Sejmu podkreślił, że "byłaby ona niezgodna z Konstytucją".

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r?

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2024.

REKLAMA