REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracownik socjalny może zabrać dziecko

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowela do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, która wprowadziła pewne obostrzenia.

Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć

Gminy mają obowiązek przyjęcia do przedszkola dzieci odbywające obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Rodzice mogą ponosić opłaty za posiłki. Zapłacą też za pobyt dziecka w przedszkolu trwający dłużej niż pięć godzin.

Prawa nieletnich rodziców

Przed nieletnimi osobami, które oczekują bądź mają już dziecko powstaje szereg problemów. Jak wygląda sytaucja prawna nieletnich rodziców?

Jak zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy

Dziecko, które uczyło się w szkole zagranicznej może kontynuować naukę w Polsce. Przy zapisywaniu ucznia do szkoły trzeba pamiętać o przedstawieniu świadectw ze szkoły zagranicznej.

REKLAMA

Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty szkoła może udzielać uczniowi stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe. O świadczenia mogą ubiegać się uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej i starsi.

Kiedy można skreślić ucznia z listy

Uczeń szkoły publicznej objęty obowiązkiem szkolnym nie może zostać skreślony z listy uczniów. Dyrektor szkoły może jedynie wnioskować o przeniesienie takiego ucznia do innej szkoły. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych i niepublicznych.

Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkola pięcio- i sześciolatka. Jeżeli w przedszkolu zabraknie miejsca dla dziecka trzy- i czteroletniego, rodzice mogą odwoływać się od tej decyzji w trybie administracyjnym lub cywilnym.

Stypendium szkolne

15 września mija termin na składanie wniosków o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2010/2011. O pieniądze mogą ubiegać się uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

REKLAMA

Wycieczki szkolne – o czym warto wiedzieć

Wyjazd dziecka na szkolną wycieczkę może napawać niepokojem rodziców. Warto wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na opiekunach ucznia i jak nie powinno wypoczywać dziecko.

Wypadek w szkole

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko nie doświadczyło w szkole nieszczęśliwego wypadku. Co jednak zrobić, gdy taka sytuacja nastąpi? Jakie obowiązki ma szkoła? Czy można domagać się odszkodowania?

Co powinien umieć przedszkolak, a co uczeń

Rodzice sześciolatka często mają dylemat, czy posłać już dziecko do szkoły. Jednym z powodów jest brak wiedzy na temat tego, czego nauczy się maluch w przedszkolu, a czego w I klasie szkoły podstawowej.

Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Czy sześciolatki od września powinny zasiąść w szkolnych ławkach? Co z pięciolatkami – czy istnieje obowiązek posłania takiego dziecka do tzw. zerówki?

Owoce w szkole

W nadchodzącym roku szkolnym najmłodsi uczniowie znów dostaną zdrowe porcje w ramach programu „Owoce w szkole”.

Zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci

Izolacja sprawców od ofiar przemocy, zakaz zbliżania, nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania oraz wywołujący wiele kontrowersji zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, to jedne z wielu zmian jakie wprowadza nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 sierpnia 2010r., mają na celu przede wszystkim wzmocnienie ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

Czym jest wyprawka szkolna

Rodzice mogą starać się o dofinansowanie kosztów zakupu podręczników. Według szacunków rządu z programu „Wyprawka szkolna ” skorzysta w nadchodzącym roku szkolnym ponad 475 tys. uczniów.

Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę. Do uzyskania paszportu potrzebna mi jest zgoda ojca dziecka. Ten jednak odmawia. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Więcej uprawnień Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka uzyska więcej uprawnień. Zgodnie z senackim projektem obrońca praw dzieci będzie występował przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz wnosił skargi kasacyjne.

Rodziny wspierające pomogą rodzicom

Rodzice mający trudności z wykonywaniem swoich obowiązków będą mogli otrzymać pomoc innej rodziny. Na podobne wsparcie będą mogli liczyć rodzice zastępczy, jeżeli czasowo nie są w stanie sprawować opieki nad dzieckiem.

Kto może być ojcem chrzestnym?

W świecie współczesnym daje się zauważyć pewne odejście od prawnych i historycznych nakazów dotyczących wyboru chrzestnego podczas sakramentu chrztu. W tej chwili jest to najlepszy przyjaciel, często brat lub siostra, ktoś, kto jest ważny dla rodziców. Ale czy chrzestny powinien być wybierany według takiej miary?

Prawo do kontaktu dziadków z wnukami

W przypadku konfliktów rodzinnych prawo do sądowego uregulowania widzeń z dziećmi przysługuje również dziadkom. W rzeczywistości dość często się bowiem zdarza, że konflikt pomiędzy rodzicami przenosi się również na dziadków, którzy tym samym stają przed problemem uzyskania kontaktu z wnukami.

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Art. 184 § 1 krio stanowi, że dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora. Celem tego przepisu jest więc ochrona praw osoby nieobecnej, i to zarówno praw o charakterze osobistym, jak i majątkowym.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to ściśle z nią związane prawa i obowiązki związane z wychowaniem dziecka. Wymaga ona czynnego działania rodziców a więc prawo powinno reagować na wszystkie przerwy w jej czynnym wykonywaniu.

Obowiązki małoletniego dziecka względem rodziców

Małoletnie dziecko oprócz obowiązku posłuszeństwa względem rodziców ma jeszcze inne obowiązki, o których mowa w art. 91 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Czas na Małe Domy Dziecka

Na dzień dzisiejszy przeciętny Dom Dziecka sprawuje opiekę nad kilkudziesięcioma wychowankami. Ma to zmienić będąca na razie w projekcie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej.

Przewlekła choroba nie może wykluczać dzieci z normalnego życia

Dzieci przewlekle chore nie muszą być skazane na naukę z dala od swoich zdrowych rówieśników. Dla dobra dzieci chorych i zdrowych należy umożliwić im wspólną naukę i zabawę.

Za zamknięte przedszkole lub żłobek rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy

W przypadku, gdy zamknięte przedszkole lub żłobek zmusza rodziców do pozostania w domu z ze swoimi pociechami można się starać w ZUS-ie o wypłatę zasiłku opiekuńczego, który wówczas przysługuje.

Ruszyła kampania „Stop pedofilom”

Ruszyła kampania społeczna "Stop pedofilom!" - jej kluczowym celem będzie zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci online i upowszechnianie wiedzy na temat zmian w prawie.

Prawa rodziców zastępczych

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony swoich biologicznych rodziców.

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Do dnia 31 maja 2010 roku można nadsyłać kandydatury do III edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Organizatorem konkursu jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Przemoc w rodzinie

Stosowanie siły fizycznej i presji psychicznej w tradycyjnej rodzinie było akceptowane jeszcze w ubiegłym wieku i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.

ZNP włączył się do walki o przedszkola

Zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, która dotyczy upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Celem Komitetu jest doprowadzenie do tego, żeby każde dziecko w Polsce miało zagwarantowane miejsce w przedszkolu.

Ponad 600 milionów dla szkół podstawowych

24 miliony złotych w latach 2010-2013 otrzymają samorządy wojewódzkie na przygotowanie wszystkich szkół podstawowych, między innymi do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

Nowe przepisy umożliwiają podwyżki świadczeń

Poszczególni starostowie będą mogli przyznawać rodzinom zastępczym świadczenia wyższe niż przewidują to obecne przepisy. Zastępujący tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej.

Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Już tylko Senat może zmienić nowelizowane przepisy kodeksu karnego, w przeciwnym razie handel dziećmi zostanie w Polsce zalegalizowany. O sytuacji alarmują liczne organizacje pozarządowe, które buntują się przeciwko nowym przepisom.

Apel Fundacji DAR (Dziecko – Adopcja – Rodzina)

Instytut Matki i Dziecka informuje

Departament Matki i Dziecka zajął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego (tzw. „becikowego”).

Rola opiekuna prawnego

Po uprawomocnieniu się postanowienia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym, sąd przesyła odpis prawomocnego postanowienia do sądu opiekuńczego (sąd rejonowego).

Władza rodzicielska powierzona ojcu

Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Z reguły jest ona sprawowana przez obojga rodziców. Zdarza się jednak tak, iż jest ona powierzana wyłącznie ojcu dziecka. Niniejszy artykuł przedstawi prawne uregulowania powyższej kwestii.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę.

Wyegzekwowanie ustalonych przez sąd kontaktów z dzieckiem

Uregulowanie przez sąd sposobu kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem nie daje jeszcze gwarancji, że te kontakty faktycznie będą realizowane. W wielu przypadkach pomimo prawomocnego orzeczenia sądu w tym aspekcie realizacja kontaktów spotyka się ze zdecydowanym oporem drugiego rodzica.

Co zrobić gdy ojciec dziecka nie wyraża zgody na wyjazd dziecka zagranicę

Miejsce pobytu dziecka należy do istotnych spraw dziecka, które wymagają wspólnej zgody obojga rodziców. W razie braku takiej zgody niezbędne jest wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.

Adopcja dziecka przez drugiego współmałżonka

Przysposobienie dziecka przez męża matki nie będącego biologicznym ojcem dziecka wymaga zgody biologicznego ojca i matki, a jeśli dziecko ukończyło 13 rok życia, również dziecka.

Mediacja w sprawach nieletnich

Mediacja w sprawach nieletnich jest stosowana jako sposób rozwiązania sporu, w przypadku kiedy osoba pokrzywdzona doznała jakiejś straty lub została w inny sposób skrzywdzona przez nieletniego sprawcę.

Kompendium wiedzy o rodzinie zastępczej

Dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej zapewnia się opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Dopiero kiedy nie ma takiej możliwości, dziecko może być skierowane do placówki opiekuńczo-wychowawczej (domu dziecka). Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu. Pierwszeństwo w pełnieniu funkcji rodziny zastępczej mają osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, jeżeli dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka. W przypadku, gdy osoby spokrewnione z dzieckiem nie mogą pełnić funkcji rodziny zastępczej, sąd opiekuńczy wskazuje innych kandydatów, zgłaszających gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Prawa dziecka w opiece zastępczej

Każdemu dziecku bez względu na wiek i narodowość, które tylko przebywa na terytorium Rzeczpospolitej przysługują prawa osobiste. Prawa osobiste należy utożsamiać z prawami człowieka.

REKLAMA