reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe – vademecum

Becikowe – vademecum

Wszystko co warto wiedzieć o becikowym. Przeczytaj kto, kiedy i w jakiej wysokości otrzyma świadczenie.

Czym jest becikowe?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (potocznie zwana becikowym) to jedno ze świadczeń rodzinnych określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Becikowe to także jeden z dodatków do zasiłku rodzinnego, przyznawany z tytułu urodzenia dziecka.

Zobacz również serwis: Becikowe

Kto może ubiegać się o świadczenie?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka – niezależnie od wysokości dochodów.

Wysokość becikowego to 1 000 zł. Jest to świadczenie wypłacane jednorazowo.

Jak otrzymać becikowe?

W tym celu należy złożyć wniosek w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie lub je otrzymującej. Termin do ubiegania się o zapomogę to 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Co z zaświadczeniem lekarskim?

Becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. W tym celu należy przedłożyć specjalne zaświadczenie lekarskie lub wystawione przez położną.

Zobacz również: Becikowe 2012

Kto pierwszy ten lepszy?

Zgodnie z art. 27. ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka do świadczeń rodzinnych świadczenia te wypłaca się temu z rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka, który pierwszy złożył wniosek.

Zobacz również: Który rodzic otrzyma becikowe?

Becikowe jako dodatek do zasiłku

Osobami uprawnionymi do jego otrzymania są: matka lub ojciec dziecka albo opiekun prawny. Jeżeli dodatek nie został przyznany tym osobom, może otrzymać go opiekun faktyczny dziecka do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Tak jak jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka dodatek wypłacany jest jednorazowo w wysokości 1 000 zł, a do jego otrzymania konieczne jest zaświadczenie lekarskie. Pamiętajmy, iż warunkiem otrzymania becikowego w postaci dodatku do zasiłku rodzinnego jest uprawnienie do uzyskania samego zasiłku,  a więc spełnianie m. in. kryterium dochodowego, które w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 504,00 zł.  Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, dochód nie powinien przekraczać kwoty 583,00 zł.

Zobacz również: Becikowe 2010/2011 – jak ubiegać się o świadczenie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe./ Fot. Fotolia
Becikowe./ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama