REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd pracy, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wolontariat a posiadanie statusu osoby bezrobotnej

Osoba, która traci pracę często traci również poczucie własnej wartości. Bezrobotny podejmujący się działalności wolontarystycznej ma poczucie, że jest „społecznie użyteczny”, a co za tym idzie może zdobyć nowe, cenne doświadczenie. Czy zawarcie porozumienia z korzystającym pozbawia taką osobę statusu osoby bezrobotnej, czy traci ona prawo do zasiłku?

Kto może być bezrobotnym?

Bezrobotnym może być osoba, która jest niezatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Dodatkowo musi być zarejestrowana we właściwym miejscowo powiatowym urzędzie pracy.

Jak bezrobotny może otrzymać dotację?

Dotacje z Urzędu Pracy są jedną z najpopularniejszych form aktywizacji zawodowej. Dzięki nim osoby bezrobotne mogą otrzymać środki finansowe na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Oprócz spełnienia warunków określonych w ustawie konieczne jest zawarcie umowy między starostą a bezrobotnym.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy jest szansą dla bezrobotnych na zdobycie potrzebnego w dalszej pracy doświadczenia zawodowego. Staż niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla bezrobotnych, ale również dla pracodawców. Jakie to korzyści?

REKLAMA

Studia podyplomowe finansowane przez urząd pracy

Jedną z form pomocy udzielanej bezrobotnym jest sfinansowanie przez powiatowy urząd pracy studiów podyplomowych. Podjęcie zatrudnienia w trakcie studiów nie skutkuje zaprzestaniem finansowania ze strony urzędu.

Czy trzeba się zarejestrować, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych

Odpowiedz na to pytanie jest twierdząca, bezrobotny, aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych musi się zarejestrować w urzędzie pracy. Podpowiadamy jak tego dokonać.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy, aby otrzymać zasiłek

Bezrobotny, który chce otrzymać zasiłek dla bezrobotnych musi się w tym celu zarejestrować w urzędzie pracy. Podpowiadamy, jak dopełnić wszystkich niezbędnych formalności przy rejestracji.

Nie wszyscy bezrobotni dostaną pieniądze z Funduszu Pracy

Mniej pieniędzy w kasie FP na aktywne formy walki z bezrobociem spowoduje, że tylko część chętnych z nich skorzysta.

REKLAMA

Staż pracy jako forma aktywizacji zawodowej bezrobotnych

Urząd pracy może skierować bezrobotnego do odbycia stażu. Jest to forma aktywizacji zawodowej, która umożliwia bezrobotnemu nabycie praktycznych umiejętności. W okresie stażu bezrobotny otrzymuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Jakie instytucje rynku pracy pomagają bezrobotnemu

Do instytucji rynku pracy, które pomagają osobom bezrobotnym należą: publiczne służby zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego oraz instytucje partnerstwa lokalnego.

Czy rejestracja w urzędzie pracy pozbawia zasiłku pielęgnacyjnego?

Osoba, która osobiście sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, jest uprawniona do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Musi jednak spełnić kilka podstawowych warunków.

Czym są szkolenia dla bezrobotnych?

Szkolenia dla bezrobotnych są to zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności zawodowych potrzebnych do wykonywania pracy i poszukiwania zatrudnienia. Bezrobotny skierowany na szkolenie przez starostę może liczyć na stypendium w wysokości 120 % zasiłku.

Czy każdy bezrobotny może liczyć na staż z urzędu pracy?

Staż z urzędu pracy skierowany jest do określonej grupy bezrobotnych. Mogą na niego liczyć m.in. osoby, które samotnie wychowują dziecko, osoby niepełnosprawne oraz osoby bez kwalifikacji zawodowych. Odbywa się on na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą.

Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?

Na stypendium może liczyć bezrobotny, który podejmuje dalszą naukę, odbywa staż, szkolenie zawodowe lub studia podyplomowe, a także uczestniczy w szkoleniach zawodowych dorosłych. Warto zapamiętać, że w okresie pobierania stypendium nie można pobierać zasiłku dla bezrobotnych.

Kim jest broker edukacyjny?

Ośrodki Pomocy Społecznej mogą zatrudniać brokerów edukacyjnych w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego. Broker ma być pośrednikiem między rynkiem a klientem pomocy społecznej. Broker powinien współpracować z doradcą zawodowym i psychologiem.

Jak wyglądają etapy pracy z projektantem wnętrz?

Pomoc projektanta wnętrz przy ustalaniu aranżacji, może okazać się nieoceniona. Pamiętajmy, że płacąc za pracę z projektantem wnętrz, możemy wymagać pomocy, do samego końca realizacji projektu.

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest rejestracja w urzędzie pracy. Przede wszystkim jednak należy posiadać status bezrobotnego.

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Unia Europejska w ramach pomocy oraz aktywizacji bezrobotnych wspiera finansowo zakładane przez nich przedsiębiorstwa. Bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności wynosi nawet 40 tysięcy zł.

Od 2011 r. otwiera się rynek pracy dla Polaków w Niemczech

Obecnie Polacy mogą podejmować pracę w Niemczech pod warunkiem, że uzyskają specjalne zezwolenia. W 2011 r. ma to się zmienić, ponieważ po upływie 7-letniego okresu przejściowego, Niemcy otworzą rynki pracy dla Polaków. Oznacza to, że znikną bariery ograniczające migracje zarobkowe polskich pracowników.

W 2011 r. mniej pieniędzy dla bezrobotnych

W przyszłym roku urzędy pracy będą mogły przeznaczyć na szkolenia i staże mniej pieniędzy niż dotychczas. Z tego powodu staże dla bezrobotnych ulegną skróceniu z sześciu do trzech miesięcy.

Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Niekiedy osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Istnieje taka możliwość, jednak konieczne jest posiadanie w danej miejscowości meldunku czasowego.

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Rozmowa z pracodawcą jest jednym z elementów całego procesu rekrutacyjnego. Dla jednych jest to bardzo stresujące doświadczenie, inni natomiast z jak największym spokojem podchodzą do tego typu spotkań. Oczywiście bardzo zależy od osobowości kandydata do pracy, ale nie bez znaczenie ma również przygotowanie do takiej rozmowy. Pomimo faktu, że coraz więcej się mówi oraz pisze na temat przygotowania do spotkania z pracodawcą, to jednak wiele osób popełnia bardzo rażące błędy podczas rozmowy.

Mity na temat rynku pracy

Osoby bezrobotne, które wciąż z niepowodzeniem poszukują zatrudnienia, bardzo często – chcąc usprawiedliwić swoje działania – mówią o tym, że pracy nie ma. Dużym usprawiedliwieniem w tym przypadku może być również kryzys, który dotknął światową gospodarkę w ostatnim czasie. Jednak, jeśli analizuje się wzrost bezrobocia, statystykę, jaką prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja nie jest bardzo niekorzystna i nie ma znaczących różnic w porównaniu z poprzednimi latami.

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne

Dokumenty aplikacyjne są podstawowym narzędziem potrzebnym do efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Każda osoba bezrobotna w pierwszej kolejności powinna je stworzyć, aby móc w odpowiedni sposób przedstawić swoją sylwetkę zawodową potencjalnemu pracodawcy. Jednak, aby ta promocja własnej osoby była skuteczna, należy zrobić to bardzo starannie oraz rzetelnie. Warto pamiętać, że to od tych dokumentów wielokrotnie zależy czy pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, czy będzie chciał nas bliżej poznać.

Jak czytać ogłoszenia by nie paść ofiarą oszustów


Jak ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami, którzy zamierzają jedynie wykorzystać osobę, a potem jej nie zapłacić bądź w inny sposób jej zaszkodzić? Niestety obecny rynek, dlatego, że jest dla bezrobotnych tak ciężki, łatwiej im paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

Ciągła zmiana pracy

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

CV jako wizytówka naszej osoby

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Pierwsza praca

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Atrakcyjne CV absolwenta

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo w urzędzie pracy jest równoznaczne z brakiem gotowości do podjęcia zatrudnienia. W takim przypadku urząd pracy może wykreślić bezrobotnego z rejestru bezrobotnych.

Więcej szkoleń dla bezrobotnych

Bezrobotny będzie mógł wziąć udział w dowolnej liczbie szkoleń w ciągu roku, jeżeli zgodzi się na to dyrektor powiatowego urzędu pracy.

Przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale w tym czasie nie osiągają dochodów, będą mogli zarejestrować się w urzędzie pracy. Skorzystają ze szkoleń, a w pewnych wypadkach otrzymają zasiłek dla bezrobotnych..

Długotrwałe poszukiwanie pracy

Osoby, które długotrwale poszukują zatrudnienia są skłonne do rezygnacji, ponieważ po pewnym czasie, kiedy działania nie przynoszą pożądanych rezultatów trudno zachować ten sam poziom motywacji, co na początku. Im dłużej pracy się szuka, tym lepiej można się poruszać po rynku pracy, z większą swobodą przychodzą rozmowy z pracodawcami.

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Wartość niepełnosprawnych na rynku pracy

Osoby niepełnosprawne często są w bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy. Stawiają się w pozycji osoby gorszej w porównaniu z pełnosprawnymi kandydatami do pracy. Sami często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby być przez niego postrzegany jako osoba, dzięki której można mieć rozliczne korzyści, w tym finansowe, co dla przedsiębiorców jest przecież niezwykle istotne.

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

List do pracodawcy

O ile CV nie stanowi już dla osób poszukujących pracy większego problemu, to przez cały czas można zaobserwować obawy przed pisaniem listu motywacyjnego. Zdaniem jednych jest to zupełnie niepotrzebne, inni twierdzą, że jest to bardzo trudne i wymaga dużego wysiłku, aby stworzyć profesjonalny dokument.

Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Obecny rynek pracy stawia przed bezrobotnym bardzo duże wymagania. Oprócz dobrego wykształcenia bardzo pożądane jest również doświadczenie zawodowe, które jest poświadczeniem tego, że osoba potrafi wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktycznych działaniach. Co jednak, kiedy kandydat do pracy nie posiada doświadczenia w pracy, która jest zgodna jego wykształceniem?

Sytuacja na rynku pracy

W maju sytuacja na rynku pracy nieznacznie się poprawiła. Blisko 12 proc. aktywnych zawodowo polaków pozostaje bez stałego zatrudnienia. W porównaniu z kwietniem bezrobocie spadło 0,3 punktu procentowego.

Liczba bezrobotnych spada

Główny Urząd Statystyczny podał aktualne dane dotyczące stopy bezrobocia. W kwietniu spadła o 0,6 proc. w porównaniu z danymi z marca i wyniosła 12,3 proc.

Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty z urzędu pracy

Skuteczna walka z bezrobociem to duże wyzwanie dla państwa. Prowadzenie polityki zmierzającej do pełnego i produktywnego zatrudnienia wcale nie jest takie łatwe. Oprócz dobrej woli państwa muszą również istnieć chęci do podjęcia pracy po stronie osób bezrobotnych, a zdarza się, że odrzucają oni oferty z urzędu pracy bez uzasadnionej przyczyny.

Przebieg procesu rejestracji bezrobotnego

Osoba chcąca uzyskać status bezrobotnego jest zobowiązana do zgłoszenia się do urzędu pracy w celu rejestracji.

Bezdomny na rynku pracy

Osobą bezdomnym niezwykle trudno znaleźć stałą, legalną pracę. Pracodawcy patrzą na takie osoby podejrzliwie i nie chcą zatrudniać osób nie mających stałego miejsca zamieszkania. Pomoc w znalezieniu pracy bezdomnym oferują Powiatowe Urzędy Pracy.

Środki na podjęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnego

Jedną z form wsparcia proponowaną przez urzędy pracy osobom bezrobotnym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Dostęp do cypryjskiego rynku pracy

Zanim wybierzemy się do pracy na Cypr, warto wiedzieć, jakich formalności muszą dopełnić obywatele polscy, aby rozpocząć legalną pracę.

Otwarcie belgijskiego rynku pracy

Od 1 maja 2009 roku obywatele Unii Europejskiej mogą podejmować legalną pracę w Belgii w każdym zawodzie.

Konsultacje przy tworzeniu CV

Wiele osób potrafi samodzielnie stworzyć dokumenty aplikacyjne korzystając jedynie z pomocy poradników, stron internetowych czy ufając własnej intuicji. Jednak niestety nadal duża część osób poszukujących zatrudnienia ma z tym problem, pomimo usilnych starań.

Zasady dostępu obywateli polskich do szwedzkiego rynku pracy


Szwecja, podobnie jak większość krajów europejskich nie wprowadziła ograniczeń dla cudzoziemców chcących podjąć w tym kraju pracę.

REKLAMA