REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

Emerytury niższe od kwietnia 2024 r. - kiedy przejść na emeryturę?

Emerytury będą niższe od 1 kwietnia 2024 r. - od tego dnia obowiązuje nowa tablica średniego dalszego trwania życia z GUS. Kiedy przejść na emeryturę? Którą tablicę ZUS bierze pod uwagę - z momentu złożenia wniosku o emeryturę czy osiągnięcia wieku emerytalnego?

To nie jest prima aprilis: Od 1 kwietnia 2024 r. ZUS obliczy niższe emerytury

Od 1 kwietnia 2024 r. zaczną obowiązywać nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na ich podstawie będą przyznawane emerytury zgłoszone od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2025 r.

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

REKLAMA

ZUS wypłaca emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

2 kwietnia 2024 r. upływa termin na złożenie ZUS ZSWA

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazania do ZUS formularza ZUS ZSWA za 2023 r. Powinni to zrobić do 2 kwietnia 2024 r. Dokument ZUS ZSWA jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony (pracownik) wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ile 13 emerytura netto 2024? Kiedy wypłata?

13 emerytura w 2024 roku wynosi 1620,67 zł netto, czyli "na rękę". ZUS przyzna ją automatycznie, a więc nie trzeba składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty "trzynastki" już pod koniec marca.

Trzynastka dla emerytów 2024 - pierwsze wypłaty 29 marca!

Trzynastka dla emerytów w 2024 roku - Pierwsze wypłaty z ZUS zostaną wypłacone 29 marca, a więc jeszcze przed Wielkanocą. Kto otrzyma trzynastkę z ZUS?

REKLAMA

Emerytury: GUS opublikował nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn

26 marca 2024 r. Prezes GUS ogłosił komunikat w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.

ZUS świętuje w Wielki Piątek. 29 marca 2024 r. placówki i infolinia ZUS będą nieczynne

W piątek 29 marca 2024 r., zamknięte będą wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego dnia nie będzie również można również skorzystać z pomocy konsultantów infolinii ZUS. Pracownicy ZUS odbierają w Wielki Piątek dzień wolny za Święto Trzech Króli wypadające w sobotę.

Czy pracodawca może kontrolować pracownika na zwolnieniu od psychiatry? Sprawdź, jakie są zasady.

Kontrole prawidłowości korzystanie ze zwolnień są wśród ubezpieczonych owiane złą sławą. Powszechnie przyjmuje się, że z punktu widzenia pracodawcy i ZUS najważniejsze jest to, aby ubezpieczony korzystający z L4 był w domu. Niezdolność do pracy nie musi jednak wiązać się z koniecznością leżenia w łóżku i odpoczywania. Tak jest w przypadku zwolnień wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy często zalecają swoim pacjentom podejmowanie określonych aktywności ułatwiających im dojście do zdrowia.

1780,96 zł wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające, tzw. Mama 4 plus. Przysługuje matkom, które nie nabyły prawa do minimalnej emerytury

1780, 96 zł mogą maksymalnie uzyskać matki w ramach rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego – Mama 4 plus. Prawo do świadczenia nie jest związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Składka zdrowotna 2025 - co się zmieni dla przedsiębiorców?

Obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców ma nastąpić w 2025 roku. Oto komentarz dotyczący zaproponowanych przez MF zmian w składce zdrowotnej Przemysława Pruszyńskiego, dyrektora departamentu podatkowego Lewiatana.

Emerytura matczyna 2024 - 1780,96 zł brutto od marca. Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

ZUS informuje, że od marca 2024 r. tzw. "matczyna emerytura" wynosi 1780,96 zł brutto (czyli tyle ile gwarantowana minimalna emerytura). W całej Polsce to świadczenie dostaje co miesiąc prawie 60 tys. osób.

Składka zdrowotna - zmiany od 2025 roku

Zmiany w składce zdrowotnej od 2025 roku. Ministerstwo Finansów podało propozycje zmian w składce zdrowotnej dla podatników na skali podatkowej, podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Na zmianach, które miałyby wejść w życie w przyszłym roku, ma skorzysta do 93 proc. przedsiębiorców.

Wakacje od ZUS 2024. Jeden miesiąc ulgi od składek dla mikroprzedsiębiorcy

Sejm wysłuchał informacji bieżącej w sprawie wprowadzenia tzw. wakacji od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorstw w dniu 21 marca. Ustawa w tej sprawie ma wejść w życie jeszcze w 2024 roku.

Wakacje składkowe: przedsiębiorcy skorzystają z nich jeszcze w 2024 r.

Jednym z projektów, które rząd zobowiązał się przyjąć w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania, są tzw. wakacje składkowe. Jeszcze w tym roku najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać - zapewnia Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii.

Ryczałt energetyczny 2024. Dla kogo 299 zł?

Ryczałt energetyczny to dodatek przysługujący niektórym osobom. Jego kwota jest waloryzowana każdego roku. Od dnia 1 marca 2024 r. kwota ryczałtu energetycznego wynosi 299,82 zł. Podpowiadamy, kto może otrzymać takie wsparcie. 

Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. ZUS zamknięty

W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte. Tego dnia nie będzie też możliwości konsultacji z pracownikami infolinii ZUS.

Pilne: druga waloryzacja emerytur. rząd już szykuje kolejną po marcowej podwyżkę emerytur i rent

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS przygotowuje już wypłaty podwyższonych emerytur i rent, a rząd wdrożył prace nad drugą waloryzacją. Na razie wiadomo jedynie, że ma ona nastąpić od września.

Wakacje składkowe. Projekt przyjęty przez rząd

O przyjęciu przez Radę Ministrów projektu dotyczącego tzw. urlopu w opłacaniu składki ZUS dla mikroprzedsiębiorców poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. 

Świadczenie wspierające 2024 - ile wynosi, wniosek

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 roku przysługuje osobom niepełnosprawnym po ukończeniu 18 roku życia. Ile wynosi i jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS? Jakie dokumenty są niezbędne? Czy można równocześnie pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2024. Jak uzyskać? Kto może się starać? Wyjaśnia ZUS

Nauczyciel, który urodził się po 1948 roku ma kilka możliwości, żeby przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Jedną z możliwości jest nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jak uzyskać to świadczenie?

Od 1 kwietnia 2024 r. można zdecydować o przekazaniu części składki emerytalnej na subkonto w ZUS albo do OFE

1 kwietnia 2024 r. zostanie otwarte tzw. okienko transferowe w ramach II filaru emerytalnego. Osoby ubezpieczone mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej z ZUS do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Na podjęcie decyzji mają czas do 31 lipca br.

ZUS: Od 1 kwietnia 2024 r. wyższe kwoty odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

1 kwietnia 2024 r. zwiększą się kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony otrzyma 1431 zł. W razie śmierci ubezpieczonego kwota jednorazowego odszkodowania dla małżonka lub dziecka wzrośnie do 128799 zł.

Wakacje od składek ZUS dla przedsiębiorców. Rząd przyjął projekt ustawy

W dniu 19 marca rząd przyjął projekt ustawy, wprowadzającej tzw. wakacje od składek ZUS dla przedsiębiorców. Wakacje od ZUS mają polegać na zwolnieniu z opłacania składek przez jeden miesiąc w każdym roku. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2024 roku.

Informacja o zaległości w ZUS na 0,01 zł wysyłana jest listem poleconym, a najwięksi gracze nie płacą milionowych zadłużeń

Zadłużenie aktywnych płatników w ZUS rośnie. Rekordzista wśród aktywnych płatników jest zadłużony na ponad 822 mln zł. Czy ZUS może sam zmieniać przepisy? 

Szokujące dane ZUS. Jeden z aktywnych płatników jest zadłużony w ZUS na ponad 822 mln zł

Szokujące dane z ZUS-u. Rekordzista wśród aktywnych płatników zalega ponad 822 mln zł.

Sanatorium z ZUS 2024 – wniosek, lista sanatoriów, zabiegi. Dla kogo darmowa rehabilitacja lecznicza?

ZUS informuje o możliwości skorzystania z rehabilitacji leczniczej w sanatorium (ośrodku rehabilitacyjnym) współpracującym z ZUS. Kto i jak może skorzystać z tej opcji? Jak złożyć wniosek o sanatorium z ZUS? Jaka jest aktualna w 2024 roku lista sanatoriów mających umowę z ZUS?

Ile pieniędzy z ZUS po marcu 2024 dla emerytów: trzynastka, druga waloryzacja emerytur, zwolnienie z PIT i co jeszcze

Ostatnia z rekordowych waloryzacji emerytur - o 12,12 proc. za nami. Inflacja spada i tak wysokich waloryzacji już nie będzie. Emeryci w 2024 r. liczą jednak jeszcze na trzynastą emeryturę, czternastą emeryturę, drugą waloryzację emerytur. Liczyli jeszcze na zwolnienie emerytur z podatku, ale tego w 2024 roku się nie doczekają, nawet przez podwojenie kwoty wolnej, co zwolniłoby z PIT przynajmniej emerytury do 5 tys. zł miesięcznie. Na jakie więc pieniądze z ZUS mogą liczyć emeryci w całym 2024 roku - sprawdzamy.

W marcu nie warto przechodzić na emeryturę? dlaczego

Przepisy emerytalne są tak skonstruowane, że przesuwając wniosek o emeryturę z ZUS o miesiąc lub kilka można dużo zyskać na jej wysokości. I odwrotnie, przechodzą na emeryturę następnego dnia po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego – dużo stracić. Czy to się zmieni?

Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) została opublikowana nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza tzw. wakacje składkowe. Przewiduje ona m.in. zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do takiej ulgi.

Wyższe jednorazowe odszkodowania z ZUS-u. Już od kwietnia 2024 r. Ile można dostać za uszczerbek na zdrowiu?

Z przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wynika, że pracownik ubezpieczony w ramach ubezpieczenia wypadkowego, który na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia 2024 r. za każdy procent uszczerbku na zdrowiu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 1431 zł. To więcej o ponad 160 zł niż aktualnie - informuje Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie pomorskim.

Projekt ustawy: Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia

Rząd zajął się projektem ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Ustawa ma określać warunki nabywania prawa do świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia oraz zasady jego wypłaty.

Zdaniem ZUS należy opłacać składki od wynagrodzenia wspólnika sp. z o.o. za czynności wykonywane na rzecz spółki

ZUS w swoich najnowszych interpretacjach stwierdził, że wspólnik sp. z o.o., który za czynności wykonywane na rzecz spółki (tj. czynności określone w umowie spółki), bez zawierania ze spółką odrębnej umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie, będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu jako zleceniobiorca.

ZUS: Do 27 marca można złożyć wniosek o dofinansowanie działań na rzecz BHP. Można uzyskać nawet 300 tys. zł!

Do 27 marca 2024 r. płatnicy składek mają czas na złożenie wniosku do ZUS na dofinansowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednorazowo można uzyskać nawet 300 tys. zł wsparcia.

Emerytury z zagranicy wciąż budzą wątpliwości. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację w sprawie wypłacania emerytur zagranicznych obywatelom Polski, którzy pobierają również świadczenie krajowe.

800 plus: ZUS przyjmuje wnioski na nowy okres świadczeniowy - wpłynęło ponad 2,4 mln wniosków

Trwa nabór wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Dokumenty trzeba złożyć do końca kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia. Do ZUS wpłynęło już ponad 2,4 mln wniosków.

Jakie świadczenia wypłacane są przez ZUS dla rodzin? Komu przysługują?

Świadczenia dla rodziny z ZUS obejmują świadczenie wychowawcze 800+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku oraz program Dobry Start 300+. Komu przysługują te świadczenia?

Świadczenie rehabilitacyjne. ZUS może przyznać, jeżeli przedłuża się niezdolność do pracy ubezpieczonego i kończy zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje do 182 dni lub do 270 dni gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą bądź przypada w trakcie ciąży, albo do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia. Co zrobić, gdy choroba się przedłuża i kończy się limit dni na chorobowym? Można wystąpić do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 – dla kogo, ile wynosi, jak długo można dostawać, wniosek do ZUS

W sytuacji przedłużającej się choroby i wyczerpania limitu zwolnienia chorobowego można jeszcze złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. To świadczenie przysługuje osobie, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy. 

Żłobkowe 2024. Dla kogo i ile dofinansowania do opłaty za żłobek, czy klub dziecięcy? ZUS przyjmuje wnioski

Rodzice małych dzieci mogą uzyskać z ZUS dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To świadczenie jest potocznie zwane „żłobkowym”. Warto wiedzieć, że prawo do tego dofinansowania nie zależy od dochodów rodzica ani rodziny. Dofinansowanie można dostawać także wtedy, gdy pobiera się 800 plus. Wniosek o to dofinansowanie można składać do ZUS-u najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. 

Kalendarz waloryzacji emerytur. Komu ZUS podwyżkę wysłał już w piątek 1.03.2024 a komu 25 marca, kiedy ZUS przyspieszy wypłatę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS stosuje precyzyjny kalendarz dni, w których wypłaca emerytury, renty i inne świadczenia. To siedem wybranych numerycznie dni miesiąca. Decyzja, w który dzień dostaniemy emeryturę zapada przy rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu świadczenia w określonej wysokości.

PIT dla emeryta, rencisty i osoby, która otrzymała zasiłek [komunikat ZUS]

ZUS poinformował, że zakończył wysyłkę informacji podatkowych PIT za 2023 rok. Trafiły one do osób, które w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrały świadczenie z ubezpieczeń społecznych.

Ministerstwo rodziny kończy prace nad babciowym, wiadomo od kiedy ZUS będzie wypłacał nowy zasiłek

Wiadomo też, jakie babcie i jacy dziadkowie nie dostaną babciowe tak długo jak nie spełnią jednego ważnego warunku, o którym wcześniej nie było mowy.

Drugiej waloryzacji emerytur w 2024 roku jednak nie będzie?

Od wyborów wkrótce minie pięć miesięcy i niewiele więcej pozostanie do 1 września – hipotetycznej daty drugiej w roku waloryzacji emerytur i rent. Jednak nie jest spełniony żaen z dwóch fundamentalnych warunków, które są niezbędne by do drugiej podwyżki emerytur i rent w wykonaniu ZUS doszło w 2024 roku.

Pierwsze wypłaty 800 plus na nowy okres już w czerwcu. Jak zachować ciągłość świadczenia?

Rodzice składają wnioski o świadczenia wychowawcze ("800 plus") na nowy okres 2024/2025. Podpowiadamy kiedy najkorzystniej ubiegać się o wsparcie.

Więcej dorosłych dostanie 500+ od marca 2024 r. Limit dochodu wyższy o 261 zł

ZUS informuje, że o 261 zł podniósł się od marca 2024 r. limit dochodowy uprawniający do dodatku 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest to efekt marcowej waloryzacji emerytur, rent i innych świadczeń z ZUS. Dlatego od marca więcej osób może uzyskać prawo do dodatkowych pieniędzy z ZUS. 

Do 400 zł na małe dziecko co miesiąc. Nie ma kryterium dochodowego. Dla kogo dofinansowanie z ZUS-u do opłaty za żłobek, klub dziecięcy [żłobkowe]? Jak uzyskać?

Niektórzy rodzice mogą uzyskać z ZUS dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To tzw. żłobkowe. Co ważne, prawo do tego dofinansowania nie zależy od dochodów rodzica ani rodziny. Dofinansowanie można dostawać także wtedy, gdy pobiera się 800 plus. Wniosek o to dofinansowanie można składać do ZUS-u najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. 

6246,13 zł dla stulatków. Świadczenie honorowe doczeka się regulacji ustawowej

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat przyznawane jest obecnie na mocy trwającej ponad 50 lat tradycji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznają świadczenie honorowe jako świadczenie w drodze wyjątku. Jego wysokość jest równa kwocie bazowej, która od 1 marca 2024 r. wyniesie 6246,13 zł. Rząd zamierza uregulować świadczenie dla stulatków w odrębnej ustawie. Rozpoczęły się prace legislacyjne nad jej projektem.

REKLAMA