REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA: potwierdzamy podwyżki 20% dla służb mundurowych, a nie tylko dla budżetówki. Przywracamy obniżone renty i emerytury funkcjonariuszom

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
MSWiA: potwierdzamy podwyżki 20% dla służb mundurowych, a nie tylko dla budżetówki. Przywracamy obniżone renty i emerytury funkcjonariuszom
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister MSWiA W. Szczepański potwierdził podwyżkę o 20% uposażeń i płac nie tylko dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych "w tym policjantów". D. Tusk potwierdził na konferencji podwyżki o 20%. Mundurowi są jednak niezadowoleni z ostatnich zmian. Dla nich podwyżka 20% jest podwyżką o 10% - dotyczy tylko kwoty bazowej.

Wiceminister MSWiA W. Szczepański potwierdził także cofnięcie obniżenia rent i emerytur kilkudziesięciu tysiącom byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.

REKLAMA

WAŻNE! Przed obradami Sejmu 19 grudnia 2023 r. D. Tusk potwierdził podwyżki 30% dla nauczycieli i 20% dla całej budżetówki. Informacje z konferencji w poniższym artykule:

Policjant to człowiek, któremu w 2024 r. zaufamy

REKLAMA

Naszym pierwszym krokiem powinno być przywrócenie zaufania służbom podległym resortowi spraw wewnętrznych i administracji, głównie policji - ocenił wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. Jak poinformował, spotkania z komendantami poszczególnych służb rozpoczną się po rozdzieleniu obowiązków w resorcie (więcej o osobach obecnie kierujących MSWiA na końcu artykułu - są tam krótkie wizytówki).

Zapytano go o to, w jakiej dziedzinie widziałby siebie. Odpowiedział, że "być może będą to kwestie administracji i spraw obywatelskich. "Jako były samorządowiec jest to moją dziedziną, natomiast nie boję się wyzwań. Będę wykonywał takie obowiązki, jaki powierzy mi pan minister Marcin Kierwiński i będę starał się robić to jak najlepiej" - podkreślił.

Poniżej inne teksty infor.pl o zmianach w sferze budżetowej na 2024 r. (świadczenia "pod choinkę", asystenci rodziny z dodatkiem, obniżanie wymogów co do wykształcenia w sądach szansa na podwyżkę około 2600 zł łącznie z 2024 r. i 2025 r. u nauczycieli, sędziowie i prokuratorzy):

i wracamy do relacji o zmianach w MSWiA:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obniżone renty i emerytury funkcjonariuszy - odzyskają je

Pytany o kwestię zmian w tzw. ustawie dezubekizacyjnej zaznaczył, że jest to zapisane w porozumieniu koalicyjnym. "Według mnie ta kwestia powinna się znaleźć w pracach legislacyjnych przyszłego ministerstwa i rządu. Na pewno na ten temat będziemy się dzielić w gronie koalicyjnym i na pewno jest to jeden z punktów, który powinien być rozwiązany" - mówił.

Chodzi o uchwaloną w grudniu 2016 r. nowelizację, na mocy której obniżono renty i emerytury kilkudziesięciu tysiącom byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Ale najważniejsze są podwyżki w 2024 r.

Odnosząc się do pierwszych kroków, jakie powinny zostać zrobione po objęciu stanowisk w MSWiA i problemów, jakie powinny być rozwiązane zaznaczył, że jedną z nich jest wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych.

"To jest kwestia również oceny dzisiaj tego, co dzieje się w poszczególnych komendach, bo przecież wiemy, że bardzo wielu komendantów, zarówno powiatowych, jak i szczebla wojewódzkiego PSP złożyło rezygnacje. Ten problem musi zostać rozwiązany" - powiedział.

Dodał, że trzeba również "przywrócić służbom mundurowym, ale głównie policji zaufanie". "To jest nasza powinność" - zaznaczył.

Rozwiązanie funduszy premiowych a wzrost wynagrodzeń w budżetówce od 1 stycznia 2024 r.

Pamiętajmy, że poprzedni rząd wprowadził zmiany dla pracowników służb pomocniczych policji, SG i PSP, poprzez zamianę obligatoryjności funduszu premiowego na fakultatywność, co powoduje że w przypadku nieutworzenia funduszu premiowego środki pozostaną w ramach funduszu wynagrodzeń.

Rząd wprowadził zmiany dla pracowników służb pomocniczych policji, SG i PSP. poprzez to ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 grudnia 2023 r. Więcej o tej zmianie w poniższej publikacji Infor.pl:

Budżetówka: Od 1 stycznia 2024 r. podwyżki po rezygnacji z funduszy premiowych dla służb pomocniczych

Nowelizacja wyłącza pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej spod rygoru obligatoryjnego tworzenia funduszu premiowego. W to miejsce rząd wprowadził zasady fakultatywnego tworzenia tego funduszu.

Kim są politycy kierujący obecnie MSWiA

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański: "Spotkania nowego kierownictwa MSWiA z komendantami poszczególnych będą się one odbywały z ministrem SWiA i ministrem odpowiedzialnym za poszczególną służbę. Decyzja o tym, komu przypadną poszczególne służby mundurowe zapadnie najprawdopodobniej w piątek. Takie spotkania na pewno się odbędą"

W czwartek minister SWiA Marcin Kierwiński wręczył akty powołania nowym wiceministrom spraw wewnętrznych i administracji. Na stanowiska sekretarza stanu powołani zostali Wiesław Szczepański (Lewica), Tomasz Szymański (KO) i Czesław Mroczek (KO), a na stanowisko podsekretarza stanu Wiesław Leśniakiewicz.

Wiesław Szczepański ma wykształcenie ekonomiczne. W ostatniej kadencji Sejmu pełnił funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a w latach 2004–2005 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Ma również wieloletnie doświadczenie w samorządzie.

Tomasz Szymański (KO) w ostatniej kadencji Sejmu był zastępcą przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; w obecnej kadencji został wybrany na przewodniczącego. Posłem został po wyborach parlamentarnych w 2011, w których kandydował z listy PO.

Czesław Mroczek (KO) to były wiceminister obrony narodowej. W obecnej kadencji został wybrany wiceszefem Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wiesław Leśniakiewicz w latach 2008–2015 był komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej i szefem Obrony Cywilnej Kraju.

W środę dotychczasowy szef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał obowiązki swojemu następcy Marcinowi Kierwińskiemu. Wcześniej tego dnia Kierwiński został powołany na ministra SWiA przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Poniżej ważny komunikat dla osób niepełnosprawnych mających czasowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Dla porównania jak wyglądają podwyżki w policji - źródło NSZZ Policjantów

Związkowcy podali kilka przykładów jak rzeczywiście wyglądają podwyżki 20% u policjantów. Już po przeliczeniach uwzględniając staż pracy:

 • Policjant w 2 grupie zaszeregowania z trzyletnim stażem służby [(2 088,77 x 2,014) – (1 740,64 x 2,014) + 3% wysługi] = 722,16 zł brutto
 • Dzielnicowy i kontroler ruchu drogowego w 4 grupie zaszeregowania z dziesięcioletnim stażem służby
  [(2 088,77 x 2,077) – (1 740,64 x 2,077) + 10% wysługi] = 795,41 zł brutto
 • Detektyw, starszy dzielnicowy i asystent w 5 grupie zaszeregowania z piętnastoletnim stażem służby
  [(2 088,77 x 2,168) – (1 740,64 x 2,168) + (15% wysługi + 5% stażowego)] = 905, 69 zł brutto
 • Specjalista, instruktor i dyżurny OPP w 6 grupie zaszeregowania z dwudziestopięcioletnim stażem służby [(2 088,77 x 2,3) – (1 740,64 x 2,3) + (24% wysługi + 15% stażowego)] = 1112,97 zł brutto.

Założenia przyjęte przez związkowców, algorytm obliczeń i rozporządzenie:

REKLAMA

1) Z oficjalnych komunikatów Rządu po pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów i uchwaleniu przez Sejm ustawy okołobudżetowej wiemy tyle, że od dnia 1 marca 2024 r. o 20% wzrośnie kwota bazowa kształtująca przeciętne uposażenie policjantów. Obecna wynosi 1740,64 zł. Więc po waloryzacji wynosić będzie 2088,77 zł.

2) O wzroście przyszłorocznych uposażeń ostatecznie zadecyduje kwota bazowa, od której zależy największa część policyjnego uposażenia. Każdy policjant samodzielnie musi obliczyć, ile na tym zyska. Żeby do tego dojść trzeba od iloczynu nowej kwoty bazowej i mnożnika przypisanego do każdej grupy zaszeregowania (2 088,77 x mnożnik) odjąć iloczyn starej kwoty bazowej i mnożnika (1 740,64 x mnożnik). Mnożniki przypisane do poszczególnych grup zaszeregowanie są w załącznikach Nr 1 i 2 do rozporządzenia MSWiA z dnia 6 grudnia 2001 r. ws. szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego… (rozporządzenie poniżej). Do uzyskanej w ten sposób kwoty trzeba dodać posiadaną wysługę lat oraz staż służby powyżej 15 lat.

Tu plik rozporządzenia do ściągnięcia:

rozporządzenie z Inforlexa

 

3) Tzw. dodatek z tytułu wysługi lat podwyższa uposażenie zasadnicze o 2% po 2 latach służby i o 1% za każdy następny rok służby, aż do wysokości 20% po 20 latach służby, oraz o kolejne 2% za każde następne dwa lata służby do wysokości 32% po 32 latach służby – łącznie do wysokości 35% po 35 latach służby.

4) Przy dodawaniu świadczenia za długoletnią służbę (art. 120d ustawy o Policji) trzeba pamiętać, że przysługuje ono po osiągnięciu 15 lat służby w wysokości 5% należnego uposażenia zasadniczego i zwiększa się o kwotę 1% należnego uposażenia zasadniczego za każdy kolejny rozpoczęty rok służby, nie więcej jednak niż do wysokości 15% po 25 latach służby.

Obliczenia OM NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" FUNKCJONARIUSZY i PRACOWNIKÓW POLICJI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Przy następujących założeniach:

 • Kwoty są obliczane na podstawie waloryzacji uposażenia dla funkcjonariuszy od 1 stycznia 2024 r. i tylko na podstawie zmiany wysokości kwoty bazowej.
 • Zwiększeniu ulegnie także wysługa lat - indywidualna u każdego funkcjonariusza.
 • Zwiększeniu ulegnie także wysokość dodatku "15+".

Obliczenia 22 grudnia 2023 r. (link) - Obliczenia uwzględniały jeszcze dodatek około 100 zł za okres marzec-grudzień 2024 r. Dodatek został usunięty przez rząd 29 grudnia 2023 r. z projektu ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

Grupa zaszeregowania 1 (posterunkowy)

 • Podstawa uposażenia - 2990 zł (w 2023 r. 2510 zł)
 • Podwyżka - 480 zł
 • Dodatek (marzec  – grudzień 2024 r.) – 96 zł

Grupa zaszeregowania 2 (starszy sierżant)

 • Podstawa uposażenia – 4210 zł (w 2023 r. 3510 zł)
 • Podwyżka – 700 zł
 • Dodatek (marzec  – grudzień 2024 r.): 140 zł

Tabela niebieska - wzrost ww. kwot bazowych o 20% - podstawy wyliczenia kwoty uposażenia zasadniczego na poszczególnych grupach zaszeregowania.

Tabela zielona - podstawa wysokości podwyżki. Obliczenia z tabeli zostaną wykorzystane dla wysługi lat, dodatku „15+”. 

Żółta tabela - kwoty wypłacane od 1 marca 2024 r. tj. podwyżka + 1/5 za styczeń i luty 2024 r.

 

zestawienie 2024 r. grafika 2

zestawienie 2024 r. NSZZ Solidarność z 22 XII 2023 r.

 

Źródło zewnętrzne

Tabela w formacie WEBP:

Obliczenia z 22 XII 2023 r. OM NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" FUNKCJONARIUSZY i PRACOWNIKÓW POLICJI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

 

Podwyżka kwoty bazowej z 1740,64 zł do 2088,77 zł dla żołnierzy zawodowych i dodatek

Art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy budżetowej na 2024 r. (ustawa jeszcze w Sejmie) przewiduje kwoty bazowe dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy są w wysokości 2088,77 zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA