REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej wolnego na opiekę nad dziećmi - 1 dzień na 1 dziecko. Sprawdź, komu pracodawca nie odmówi zwolnienia.

Więcej wolnego na opiekę nad dziećmi - 1 dzień na 1 dziecko. Zanosi się na to, że katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem znów się powiększy. Toczą się prace legislacyjne nad zmianą wymiaru zwolnienia od pracy przysługującego pracownikom wychowującym dzieci w wieku do lat 14. Uprawnienie będzie przypisane do dziecka, a nie do rodzica.

Dla kogo 300,00 zł dodatku na dziecko? A na pełnoletniego ucznia i studenta niemal 1100,00 zł. Sprawdź zasady.

Aby rodzice mogli skorzystać z dodatku dyferencyjnego,  dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec. Wystarczy, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo w tym kraju.

Tantiemy dla twórców za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Nowelizacja prawa autorskiego przyjęta przez rząd. Co się zmieni?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta nowelizacja ma sprawić, że twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w Internecie. Wprowadzone zostanie także nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej.

Komunikat rządu: Podwyżka kryteriów dochodowych. 1010 zł dla samotnych. Dla rodzin 823 zł [Zasiłki]

Dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wyniesie 1010 zł (wzrost o 234 zł - o 30%). A dla osoby w rodzinie kryterium wyniesie 823 zł (na osobę). Tu wzrost o 223 zł - o 37%.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty 2024 r: Odpowiedzi. Dwa tematy wypracowania (200 wyrazów) z języka polskiego. Arkusze egzaminacyjne? [PDF]

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Egzamin zakończył się i na Infor.pl publikujemy arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi na pytania (opracowali je eksperci z serwisu "Polski Gryzie").

Rząd o nowym dodatku dla osób niepełnosprawnych. Tylko z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Inni zwykłe podwyżki waloryzacyjne?

Łukasz Krasoń przekazał informacje o nowym dodatku dla osób niepełnosprawnych, inspektorach dostępności i windach. W artykule relacja z wypowiedzi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

5000 zł na organizację zajęć wakacyjnych dla dzieci w 2024 r. Wniosek należy złożyć w terminie do 15.05.2024 r.

Aż 5000 zł dofinansowania można otrzymać w programie "Wakacyjna AktywAKCJA" organizowanym przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Co trzeba zrobić?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024? Ile netto przy kosztach podwyższonych?

Druga podwyżka najniższej krajowej w 2024 roku będzie miała miejsce w już w miesiącu lipcu. Ile będzie wynosić najniższe wynagrodzenie na rękę, czyli netto? Ile pensji netto przy kosztach podwyższonych?

REKLAMA

Wolne piątki, soboty i niedziele. Nie musisz czekać na zmiany. Więcej wolnego i to samo wynagrodzenie. Ale czy wiesz, jak złożyć wniosek?

Wolne piątki, soboty i niedziele. Nie trzeba czekać na zmiany. Więcej wolnego i to samo wynagrodzenie. Taki model pracy może na gruncie obowiązujących przepisów wprowadzić każdy pracodawca.

1500 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Kiedy złożyć wniosek, by otrzymać pieniądze już w czasie wakacji 2024?

Rodziców w wychowaniu dzieci wspiera obecnie szereg świadczeń. Należą do nich m.in. 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dodatek na dojazdy do szkoły. Na początku roku szkolnego niektórzy z rodziców mogą dostać przelew w wysokości nawet 1500 zł.

Świadczenie wspierające 2024/2025. Kto może otrzymać? Ile? [tabela]

Kto może otrzymać świadczenie wspierające? Jaki wniosek trzeba złożyć do ZUS? Jakie kwoty tego świadczenia obowiązują w 2024 roku do 28 lutego 2025 r.?

Rozliczenie składki zdrowotnej 2024. Do kiedy możliwa korekta? Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty?

ZUS przypomina przedsiębiorcom, że do 20 maja 2024 r. część płatników składek powinna przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę, to przedsiębiorcy przysługuje jej zwrot, pod warunkiem, że nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zasiłek pogrzebowy [zmiany 2024] - 7000 zł już od lipca. Dodatkowe 2 tys. zł w szczególnych sytuacjach. Od 2025 r. coroczna waloryzacja [projekt ustawy]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Celem tej nowelizacji jest podwyższenie zasiłku pogrzebowego z obecnych 4 tys. zł do 7000 zł. Ponadto kwota tego zasiłku będzie corocznie waloryzowana o wskaźnik inflacji za poprzedni rok. Co wynika z projektu? Skutki finansowe tej nowelizacji zostały obliczone w projekcie przy założeniu, że nowa wysokość zasiłku pogrzebowego będzie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Ponadto w niektórych szczególnych sytuacjach będzie można otrzymać dodatkowe 2000 zł zasiłku celowego z pomocy społecznej na koszty pogrzebu.

Ważna decyzja o przyszłej emeryturze do końca lipca 2024 roku dla milionów ubezpieczonych w ZUS. Kto nie musi składać oświadczenia?

ZUS informuje, że miliony osób, które urodziły się po 1968 roku, może w najbliższych miesiącach zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy przekazywana do OFE. „Okno transferowe” otworzyło się w kwietniu, a decyzję należy podjąć do końca lipca tego roku. 

Narkobiznes "Małpy" upadł. Szef gangu zatrzymany

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Mariusza Z., znanego jako "Małpa", szefa gangu handlującego narkotykami. "Małpa" był poszukiwany listem gończym, a podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli narkotyki i plantację marihuany.

Przedsiębiorcy z Marywilskiej 44. ZUS oferuje pomoc po pożarze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru hali targowej na Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Samochody z napędem alternatywnym. Będzie zwrot kosztów używania ich dla celów służbowych. Sprawdź kiedy.

>Będzie można dostać zwrot kosztów używania dla celów służbowych prywatnych samochodów z napędem alternatywnym. Projekt ustawy będzie przyjęty jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

Druga zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę w lipcu 2024 r. Czy wymaga przygotowania drugiego aneksu?

Druga podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie miała miejsce już w miesiącu lipcu 2024 r. Czy w związku z tą zmianą pracodawca powinien przygotować drugi aneks do umowy z pracownikiem?

Pożar hali przy ulicy Marywilskiej w Warszawie. Ruszyło śledztwo, będzie pomoc materialna dla najemców?

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga rozpoczęła w poniedziałek śledztwo dotyczące pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej. Rzecznik Prokuratury, prokurator Norbert Woliński, poinformował, że śledztwo dotyczy sprowadzenia zdarzenia zagrażającego mieniu na dużą skalę, które miało postać pożaru centrum handlowego Marywilska 44.

Matura 2024 r. Język angielski rozszerzony. Arkusze egzaminacyjne CKE (PDF). Odpowiedzi

W artykule arkusze egzaminacyjne z matury 2024 r. z języka angielskiego z CKE (PDF) i odpowiedzi.

Koniec z darmowymi stażami i praktykami? "Praca nie może równać się niewolnictwu"

Robert Biedroń, europoseł ubiegający się o reelekcję, zapowiedział w poniedziałek, że przedstawiciele Lewicy będą dążyć do wprowadzenia przez władze Unii Europejskiej regulacji zakazujących darmowych praktyk i staży.

Zasady stosowania ulgi dla seniorów

Z ulgi dla seniora mogą korzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia. Jakie są szczegółowe zasady stosowania tej ulgi? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów.

Od których prezentów z okazji Pierwszej Komunii trzeba zapłacić podatek? Smartfon, dron, biżuteria, czy gotówka? Sprawdź, co podarować.

Od których prezentów z okazji Pierwszej Komunii trzeba zapłacić podatek? Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad i gotówka – to nadal najpopularniejsze prezenty. Sprawdź, które z nich warto podarować.

Wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego a podstawa zasiłkowa

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2024 roku zmienia się dwukrotnie. Kolejna zmiana nastąpi od lipca. W związku z tym przyjrzyjmy się, jak wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego wpływa na podstawę zasiłkową?

Egzamin ósmoklasisty 2024. Już jutro uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego

Między 14 a 16 maja 2024 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Na pierwszy ogień - język polski. Do egzaminu przystąpi ponad 226 tys. uczniów. Jest to warunek ukończenia szkoły podstawowej. 

Nowela o dodatkach do wynagrodzeń dla rodzin zastępczych czeka na podpis prezydenta. Kiedy pieniądze dla tej grupy

Chodzi o 1000 zł brutto od 1 lipca 2024 r. dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy, nowela teraz oczekuje na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Osoby niepełnosprawne są wściekłe. Dodatek 2025 zł tylko dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji

Zamiast podwyżki renty socjalnej do 4300 zł brutto prawdopodobnie będzie dodatek do tej renty. Wyniesie około 2519,04 zł (ostateczna wartość ma być obliczona na koniec 2024 r.). Osoby niepełnosprawne są wściekłe. Dodatek 2025 zł będzie tylko dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji.

Te terminy wpływają na zasiłek dla bezrobotnych

Na te terminy zwróć uwagę, jeśli planujesz zarejestrować się w urzędzie pracy, od nich będzie zależało, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych. 

Świadczenia dla pracowników z funduszu świadczeń socjalnych. W 2024 r. już nie skorzystasz z 2000 zł. Pozostał jedynie 1000 zł

Niektóre świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają zwolnieniu podatkowemu. W 2024 r. limit uległ jednak zmianie.

Czy można przekazać darowiznę w gotówce do ręki? Czy fiskus to uznaje czy nie?

Czy jest możliwość zwolnienia z podatku od darowizny otrzymanej w gotówce darowizny przekazana „do ręki”, lub dostarczenia np. oświadczenia wypisanego przez darczyńcę w celu potwierdzenia darowizny?

Jak zapanować nad zajęciem komorniczym w 2024 r.? Dłużnik ma swoje prawa, a komornik nie może zabrać wszystkich pieniędzy.

Jak zapanować nad zajęciem komorniczym w 2024 r.? Dłużnik ma swoje prawa, a komornik nie może zabrać wszystkiego. Należność z tytułu umowy zlecenia może stanowić jedyne źródło dochodu zleceniobiorcy, ale może też mieć charakter jednorazowego zastrzyku gotówki. Ile może z tego zabrać komornik? Wszystko, chyba że zleceniobiorca zacznie działać. Sprawdź swoje prawa.

Matura 2024. 13 maja m.in. rozszerzony angielski

Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnych egzaminów z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Po południu odbędzie się pisemny egzamin z filozofii.

Babciowe to 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko. Dla kogo program Aktywny rodzic w pracy?

Babciowe, czyli świadczenie „aktywny rodzic w pracy” będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia. Ustawodawca szczegółowo określił wymagania dotyczące nowego świadczenia. Babciowe w tym programie może wynosić 1500 zł lub 1900 zł miesięcznie.

W 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom tych 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30.000 zł

Sprawdź, komu w 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Trzeba je wykorzystać do końca roku – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30.000 zł.

Zwolnienie z powodu siły wyższej. Stracisz nie tylko przy wypłacie. Sprawdź, ile będzie Cię to kosztowało na koniec roku

Pracownicy chętnie korzystają ze zwolnienia z powodu siły wyższej. Pracodawcy twierdzą wręcz, że go nadużywają. Tymczasem to zwolnienie nie tylko obniża wynagrodzenie. Wpływa również na wysokość trzynastki.

Rentę wdowią dostanie nie tylko wdowa. Sprawdź, kto jeszcze będzie miał do niej prawo w 2024 r. I jak wpłynąć na jej wysokość.

Rentę wdowią dostanie nie tylko wdowa. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

Rząd proponuje: Dodatkowy zasiłek 2000 zł do zasiłku pogrzebowego 7000 zł. Gminy: Nie mamy na to pieniędzy

Rząd podwyższa wysokość zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Wprowadza jednocześnie nowość w postaci powiązania zasiłku pogrzebowego (7000 zł) z zasiłkiem celowym (do 2000 zł). Ta nowość nie podoba się gminom.

Nawet 30.000 zł kary grozi w 2024 r. pracodawcy za zawarcie umowy zlecenia z własnym pracownikiem. Sprawdź dlaczego.

Umowa zlecenia z własnym pracownikiem może okazać się pułapką i kosztować pracodawcę nawet 30.000 zł kary. Pracodawcy chętnie zastępują umowy o pracę umowami zlecenia lub traktują je jak uzupełnienie stosunku pracy. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać w 2024 r., by uniknąć kary finansowej.

Prawie 6500 zł zasiłku za 6 minionych miesięcy. Na dziecko (i studenta). Oprócz 800 plus. Sprawdź zasady.

Kwota świadczenia wychowawczego w 2024 r. wzrosła. Jednak niektórzy rodzice mogą liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, niż to proponowane przez polski rząd w ramach wsparcia w wychowaniu dzieci, bo wynoszące prawie 1100,00 zł miesięcznie. Co więcej, wniosek mogą złożyć za 6 miesięcy wstecz, a więc mają szansę dostać jednorazowo prawie 6500,00 zł na każde dziecko. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać zasiłek na dziecko (kindergeld).

Odsetki ustawowe w 2024 roku - aktualne stawki, kalkulatory

Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2024 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych?

10 dni płatnego urlopu po 25 latach pracy dla tej grupy zawodowej

To jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która miałaby objąć opiekunów i opiekunki w żłobkach. Co jeszcze proponuje rząd?

Po wyrejestrowaniu z ZUS, pracownik ma prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jak długo?

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń. Składka zdrowotna zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej NFZ, natomiast składka chorobowa umożliwia otrzymanie różnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy. Co się dzieje z prawami pracownika po tym, jak zostanie wyrejestrowany z ZUS?

Komornik zajął zwrot z ulgi na dziecko? Sprawdź, czy miał prawo i czy zostawił na koncie tyle, ile musiał.

Świadczenia na rzecz dzieci, np. alimenty na dziecko podlegają szczególnej ochronie. Ale czy tak samo jest z ulgą na dziecko? Sprawdź, jaką część może zabrać komornik.

Umowy zlecenia. Kontrole po zmianie przepisów trwają. Sprawdź, czy prawidłowo prowadzisz ewidencję czasu pracy zleceniobiorcy.

Umowa zlecenia funkcjonuje na pograniczu prawa cywilnego i prawa pracy, co sprawia, że niektóre jej aspekty wymagają szczególnej uwagi. Tak jest na przykład z prowadzeniem ewidencji czasu pracy zleceniobiorcy. Kontrole po zmianie przepisów trwają. Sprawdź, czy prawidłowo ją prowadzisz.

REKLAMA