REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych 2013

Agnieszka Fryc
Zasiłek./ Fot. Fotolia
Zasiłek./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2013 r. zasiłek dla bezrobotnych będzie mogło otrzymywać więcej osób. Wszystko za sprawą wydłużenia wieku emerytalnego i zmiany definicji bezrobotnego.

Dla wskazania właściwości zasiłku dla bezrobotnych konieczne jest wskazanie zmiany w definiowaniu pojęcia bezrobotnego, jaka od 2013 będzie obowiązywać w polskim prawie. Bezrobotnym w obecnym stanie prawnym jest m.in. osoba, która nie ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Ten stan prawny jednak, utrzyma do 31 grudnia 2012 r. Z dniem 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa zmieniająca obecny stan prawny, wydłużając tym samym oraz zrównując wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, co będzie mieć wpływ na definicje bezrobotnego. Zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, podniesienie wieku emerytalnego będzie odbywało się stopniowo – począwszy od 2013 roku, będzie on podnoszony co trzy miesiące o 1 miesiąc. Tak więc oczekiwany poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., natomiast dla kobiet w 2040 r.

REKLAMA

Warunki uzyskania zasiłku

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni, licząc od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Warunkiem uzyskania zasiłku jest to, aby dla bezrobotnego nie było propozycji odpowiedniej pracy, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Status bezrobotnego uzyskuje się poprzez zarejestrowanie się we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie pracy. Ustawa przewiduje liczne wyłączenia, sytuacje w których zasiłek nie może być przyznany. Dla przykładu wskazać można, iż zasiłek nie przysługuje bezrobotnemu, który odmówił przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia bez uzasadnionej przyczyny, oraz bezrobotnemu, który w ciągu 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem lub spowodował ze swej winy jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum


Wysokość zasiłku

REKLAMA

Wysokość zasiłku jest uzależniona od długości okresu uprawniającego do zasiłku. Przy okresie pracy wynoszącym do 5 lat, przysługuje 80% zasiłku. Gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat przysługuje 100 % zasiłku. Natomiast przy stażu pracy przekraczającym 20 lat, bezrobotnemu przysługuje 120 % zasiłku. Kwota zasiłku jest waloryzowana z dniem 1 czerwca każdego roku względem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. Nie dokonuje się waloryzacji zasiłków, w przypadku gdy średnioroczny poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu. Kwoty zasiłków po waloryzacji są ogłaszane przez Ministra właściwego do spraw Pracy, na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W chwili obecnej, są to kwoty wysokości 794,20 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku  oraz  623,60 zł w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Bezrobotny jest obowiązany zawiadomić urząd pracy o podjęciu zatrudnienia w ciągu 7 dni. Zasiłek pobrany w okresie, w którym bezrobotny uzyskiwał zarobek, jest uznawany za świadczenie pieniężne nienależnie pobrane i podlega zwrotowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Kto może być bezrobotnym?

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA