reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych 2013

Zasiłek dla bezrobotnych 2013

Od 2013 r. zasiłek dla bezrobotnych będzie mogło otrzymywać więcej osób. Wszystko za sprawą wydłużenia wieku emerytalnego i zmiany definicji bezrobotnego.

Dla wskazania właściwości zasiłku dla bezrobotnych konieczne jest wskazanie zmiany w definiowaniu pojęcia bezrobotnego, jaka od 2013 będzie obowiązywać w polskim prawie. Bezrobotnym w obecnym stanie prawnym jest m.in. osoba, która nie ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Ten stan prawny jednak, utrzyma do 31 grudnia 2012 r. Z dniem 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa zmieniająca obecny stan prawny, wydłużając tym samym oraz zrównując wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, co będzie mieć wpływ na definicje bezrobotnego. Zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, podniesienie wieku emerytalnego będzie odbywało się stopniowo – począwszy od 2013 roku, będzie on podnoszony co trzy miesiące o 1 miesiąc. Tak więc oczekiwany poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., natomiast dla kobiet w 2040 r.

Warunki uzyskania zasiłku

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni, licząc od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Warunkiem uzyskania zasiłku jest to, aby dla bezrobotnego nie było propozycji odpowiedniej pracy, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Status bezrobotnego uzyskuje się poprzez zarejestrowanie się we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie pracy. Ustawa przewiduje liczne wyłączenia, sytuacje w których zasiłek nie może być przyznany. Dla przykładu wskazać można, iż zasiłek nie przysługuje bezrobotnemu, który odmówił przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia bez uzasadnionej przyczyny, oraz bezrobotnemu, który w ciągu 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem lub spowodował ze swej winy jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama