Przeliczenie emerytury z nowa kwota bazową
08 maja 2008
Czy w lipcu 2007 r. naliczona, przyznana i zawieszona emerytura wg wskaźnika 214,61% może być ponownie przeliczona o nową kwotę bazową? W lipcu 2007 r. została mi naliczona, przyznana i zawieszona emerytura uwzględniająca najlepszy okres 10 lat tj. 1995-2004. Nie przerwałam pracy zawodowej. Faktycznie na emeryturę przechodzę od 1 maja 2008 r. i chciałabym przy ponownym przeliczeniu pozostawić najlepszy okres zarobków tj. lata 1995-2004.
Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu
08 maja 2008
Umowa użyczenia zawarta przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej powoduje powstania przychodu i rodzi obowiązek podatkowy. Wyjątek ma miejsce gdy przedsiębiorca używa rzeczy osoby najbliższej.
Emerytury dla niepełnosprawnych sportowców
08 maja 2008
Emerytury dla sportowców niepełnosprawnych z tytułu zdobycia medali na paraolimpiadzie. Proszę o dokładne wiadomości przyznawania emerytur sportowych dla os. niepełnosprawnych, zdobywających medale na paraolimpiadzie i czy ta emerytura liczy się do innych świadczeń?
Jak banki obliczają zdolność kredytową
08 maja 2008
Coraz częściej bierzemy kredyty. Dlatego też popularne stało się pojęcie „zdolność kredytowa”. Co to właściwie jest i od czego zależy.
Jeden tańszy kredyt zamiast kilku droższych
08 maja 2008
Polacy bardzo chętnie zaciągają krótkoterminowe kredyty gotówkowe, często mało racjonalnie korzystają z kart kredytowych, które banki wydają z limitami wyższymi od bieżących dochodów klienta. W efekcie wysokość rat może wzrosnąć do takiego poziomu, że normalne funkcjonowanie kredytobiorcy okaże się niemożliwe. Wtedy trzeba konsolidować długi i obniżać miesięczną ratę.
Termin przejścia na emeryturę
08 maja 2008
W sierpniu 2008 r. skończę 65 lat. Czy począwszy od września będę mógł przejść na emeryturę? Czy do działu kadr muszę złożyć wypowiedzenie z informacją o terminie w jakim chcę przejść na emeryturę?
Okresy zatrudnienia zaliczane do stażu
08 maja 2008
Jak ZUS powinien potraktować zatrudnienie na tzw. pracach zleconych w jednej z warszawskich uczelni w okresie 5 miesięcy w początkach lat 60-tych przerwane powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i boję się, że ten okres zatrudnienia nie będzie uznany przy przechodzeniu na emeryturę, bo nie został zaliczony przy stażu do świadczenia przedemerytalnego.
Zaliczenie chorobowego do emerytury
08 maja 2008
Mój mąż jest na chorobowym - ja się nim opiekuję. Jest chory na raka. Ja nie pracuję ani on. Jesteśmy bezrobotni. Mam pytanie, czy jego chorobowe będzie liczyć się do emerytury?
Jak ZUS obliczy wysokości emerytury
08 maja 2008
Mam przepracowane 22 lata i 10 miesięcy okresów składkowych, 3 lata i 4 miesiące okresów nieskładkowych. Jestem kobietą w wieku 60 lat. Kwota bazowa wnosi 2 275,37 zł. Ile powinnam dostać emerytury?
Jaka kwota bazowa brana jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury
08 maja 2008
Wniosek o naliczenie emerytury składałam w roku 2006. Obliczono ją biorąc bazową z 2005 roku. Nie policzono do wymiaru mojego drugiego zatrudnienia, okresu 3 lat. Złożyłam wniosek, przeliczono, ale o tą samą kwotę bazową. Po zakończeniu pracy w grudniu 2007 r. doliczono lata pracy, kwoty bazowej nie ruszono. Jednak przepracowałam do końca 2007 r. i z emerytury nie korzystałam od momentu naliczenia. Pierwsza emeryturę pobrałam w styczniu 2008 r.. Nowej bazowej mi nie przyznano. Czy słusznie?
Emerytura po przepracowaniu 16 lat w Polsce
08 maja 2008
Mam 51 lat i mieszkam za granicą. W Polsce przepracowałam 16 lat. Czy należy mi się emerytura? Jeżeli tak to ile lat muszę ukończyć, aby ją otrzymać?
Kiedy od umowy zlecenia nie trzeba płacić składek?
07 maja 2008
Rośnie liczba osób zainteresowanych zawieraniem umów cywilnoprawnych. Podpisując takie umowy, można w określonych sytuacjach uniknąć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Jak liczyć terminy wypowiedzenia
07 maja 2008
Aby rozwiązać umowę najmu trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. Termin wypowiedzenia może być zapisany w umowie albo może wynikać z ustawy. Rodzi się jednak pytanie jak obliczać poszczególne terminy.
Kiedy można wypowiedzieć najem
07 maja 2008
Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?
Czy kredyt hipoteczny można przeznaczyć jedynie na zakup mieszkania
07 maja 2008
Kredyt hipoteczny przeważnie służy zdobyciu środków na kupno mieszkania. Kredyt hipoteczny może być też przeznaczony na każdy inny cel. Istotą takiego kredytu jest to aby zabezpieczeniem takiego kredytu był wpis do hipoteki.
Wzory umów
07 maja 2008
Chcesz zawrzeć umowę, szukasz gotowych wzorów, skorzystaj z naszej bazy. Posiadamy wzory większości umów występujących w obrocie prawnym.
Co warto wiedzieć o karze umownej
07 maja 2008
Kara umowna stanowi zryczałtowane odszkodowanie na wypadek gdy kontrahent nie wykona lub źle wykona umowę.
Co to jest poręczenie
07 maja 2008
Zawarcie umowy rodzi po stronie dłużnika obowiązek spełnienia świadczenia. Gwarancją wykonania tego obowiązku jest majątek dłużnika. Dłużnik może okazać się jednak niewypłacalny. Wierzycielowi powinno zależeć na tym aby zabezpieczyć spłatę długu. Posłużyć w tym celu może się poręczeniem.
Jak chronić się przed wekslem
07 maja 2008
Dłużnik powinien być zainteresowany tym, aby do wystawionego przez niego weksla była dołączona deklaracja wekslowa. Podpisanie deklaracji chroni jego interesy, zabezpieczając go przed niezgodnym z porozumieniem wekslowym wypełnieniem weksla przez nieuczciwego posiadacza.
Czym jest weksel
07 maja 2008
Weksel to papier wartościowy można zatem skutecznie regulować nim swoje zobowiązania. Można także nim zabezpieczyć spłatę pożyczki.
Jak obliczyć odsetki maksymalne (stan na kwiecień 2008 r.)
07 maja 2008
Lichwa to pobieranie nadmiernych odsetek od umowy kredytu lub pożyczki, np. 80% w skali roku. Państwo przeciwdziała takim praktykom dlatego też wprowadzono do kodeksu cywilnego odsetki maksymalne, równe czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Określono tym samym najwyższą stawkę procentową na jaką można się umówić.
Co warto wiedzieć o odsetkach
07 maja 2008
Odsetki to wynagrodzenie jakie pobiera się za korzystanie z pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Zostaje ono obliczone na podstawie stopy procentowej, czyli w stosunku do kwoty od której się je pobiera i od czasu na jaki udostępniona pieniądze zostały udostępnione do korzystania.
Żyrant
06 maja 2008
Żyrant - potoczne określenie poręczyciela, przeniesione z prawa wekslowego.
Umowa
06 maja 2008
Umowa - zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron ustalające ich prawa lub obowiązki.
Świadczenie
06 maja 2008
Jest to zachowanie się jednej strony stosunku zobowiązaniowego (dłużnika) względem drugiej strony (wierzyciela) czyniące zadość obowiązkowi wynikającemu z treści zobowiązania.
Stosunek pracy
06 maja 2008
Jest to relacja prawna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W jej ramach pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Przedsiębiorca
06 maja 2008
W polskim prawie pojęcie przedsiębiorcy nie jest jednolite. Definicje zawarte w ustawach regulujących sferę prawa gospodarczego różnią się między sobą.
Oświadczenie woli
06 maja 2008
Oświadczenie woli jest przejawem tego, co dana osoba chce zrobić.
Osoba fizyczna
06 maja 2008
Jest to prawne określenie każdego człowieka, który występuje jako podmiot w stosunkach cywilnoprawnych.
Oferta
06 maja 2008
Oferta - propozycja zawarcia umowy złożona drugiej stronie, jeśli są w niej zawarte postanowienia tej umowy.
Odstępne
06 maja 2008
Odstępne - polega na tym, że strony podpisujące umowę mogą zastrzec prawo odstąpienia od niej za zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej.
Odstąpienie od umowy
06 maja 2008
Od umowy odstępuje się w takim samym trybie, w jakim się ją zawierało.
Notariusz
06 maja 2008
Notariusz - inaczej rejent albo sędzia- to osoba zaufania publicznego
Niewypłacalność
06 maja 2008
Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.
Klauzula niedozwolona
06 maja 2008
Postanowienie, które kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a do tego rażąco narusza jego interesy.
Dług
06 maja 2008
Dług to niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela.
Najczęściej popełniane błędy w umowach
06 maja 2008
Podpisując umowę musimy pamiętać o wszystkich jej elementach. Często nie zawarcie któregoś z nich utrudni lub nawet uniemożliwi dochodzenie praw przed sądem. Warto zatem przed podpisaniem umowy dobrze przeczytać jej projekt i zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami.
Co warto wiedzieć o umowie darowizny
05 maja 2008
Darowizna to umowa, przez którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Bezpłatny charakter oznacza, że druga strona umowy (obdarowany) nie musi w żaden sposób płacić w zamian za uczynioną darowiznę.
Czym najem różni się od użyczenia
05 maja 2008
W obrocie prawnym pojawia się wiele umów na podstawie których można korzystać z cudzej rzeczy. Do umów takich bez wątpienia należy zaliczyć umowę najmu i umowę użyczenia. Umowy te wykazują znaczne podobieństwo ale zachodzą między nimi też bardzo istotne różnice.
Co powinno się znaleźć w umowie dzierżawy
05 maja 2008
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Kiedy warto zawrzeć umowę dzierżawy?
05 maja 2008
Dzierżawa pozwala nie tylko na używanie cudzej rzeczy w zamian za opłatę, ale również czerpanie z tej rzeczy pożytków.
Jak przygotować umowę użyczenia
05 maja 2008
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Użyczenie czyli korzystanie za darmo
05 maja 2008
Zdarza się, że chcemy komuś z rodziny lub przyjaciół oddać coś do używania. Warto wówczas spisać umowę użyczenia. Ułatwi ona w przyszłości odzyskanie przedmiotu użyczenia. Można taką umowę sporządzić samemu, a ponadto nie podlega ona żadnym opłatom.
Jak poprawnie spisać umowę najmu
05 maja 2008
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Co warto wiedzieć o umowie najmu?
05 maja 2008
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Jak zlikwidować konto
05 maja 2008
Coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie konta osobistego do innego banku. Niektórych jednak spotyka za to niezasłużona kara.
Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego
05 maja 2008
Banki oferują obecnie wiele przystępnych kredytów hipotecznych. Umowy kredytowe zawierają jednak coraz więcej kruczków prawnych. Często są one tak skonstruowane, że istotne postanowienia "giną" w gąszczu zapisów standardowych lub mało istotnych.
Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?
05 maja 2008
W ostatnich latach leasing stał się źródłem finansowania środków trwałych nabywanych przez firmy równie ważnym co kredyt. Finansujący, przygotowujący umowy, wykazują naturalną skłonność do wzmacniania swojej pozycji.
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?
05 maja 2008
Zanim ktoś podpisze umowę ubezpieczeniową, powinien szczegółowo zapoznać się z zasadami jej zawierania, a szczególnie konsekwencjami jej zapisów, żeby później nie popaść w kłopoty.
Jak odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego
05 maja 2008
Ustawa o kredycie konsumenckim przewiduje pewne ułatwienia dla konsumenta. Przejawiają się one m. in. odstąpienia od umowy. Konsument bez podania przyczyny może odstąpić od każdej takiej umowy. Ma jednak na to ograniczony czas.