REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Abonament RTV od każdego urządzenia (np. komputera, smartfona) odbierającego programy telewizyjne lub radiowe [Wyrok NSA]

Na podstawie przepisów ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, odbiornikiem telewizyjnym albo radiofonicznym (który trzeba zarejestrować i płacić od niego abonament RTV) jest każde urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu (odpowiednio: telewizyjnego lub radiowego). Zatem użytkownicy oglądający programy telewizyjne oraz słuchający radia z wykorzystaniem komputera, telefonu komórkowego, tabletu czy innych urządzeń wielofunkcyjnych są zobowiązani do dokonania rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 marca 2023 r. Takie jest też stanowisko Poczty Polskiej, której upoważnieni pracownicy mają prawo kontrolować wykonanie obowiązków rejestracji odbiorników i płacenia abonamentu RTV.

Wybory do PE: Odnotowano 13 wykroczeń. Zabrakło prądu

Podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział, że nie było żadnych zakłóceń w lokalach, gdzie odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego, ale odnotowano 13 wykroczeń.

250 zł na dobę na wycieczkę szkolną. Pobierz wzór wniosku

„Podróże z klasą” to nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej. W czerwcu br. gminy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych w programie MEN. Dyrektorzy szkół już mogą składać dokumenty do gmin. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, bowiem o przyznaniu środków będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto uzyska mandaty?

Od godz. 7.00 w Polsce trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. W tegorocznych wyborach wybierzemy 53 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio.

REKLAMA

Jak oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego

W niedzielę o godz. 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyborca, żeby oddać ważny głos, musi postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania.

O godz. 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego

W niedzielę o godz. 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do godz. 21.00. Polacy wybiorą 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.

Wyproszono cię z restauracji, bo byłeś z psem? Sprawdź, czy tak wolno. Sanepid nie ma tu nic do rzeczy.

Wyproszono cię z restauracji, bo byłeś z psem? Sprawdź, czy tak wolno. Pozycja zwierząt domowych w ostatnich latach znacząco wzrosła, a rynek zoologiczny nieustająco się rozwija. Jednak, czy zwierzęta mogą i powinny bez ograniczeń towarzyszyć nam w przestrzeni publicznej?

2150 zł to proponowana wartość bonu senioralnego. W lipcu zaczną się konsultacje założeń ustawy

Bon senioralny coraz bliżej. Konsultacje międzyresortowe i publiczne dotyczące założeń ustawy o bonie senioralnym zaczną się w lipcu 2024 roku. Bon senioralny w wysokości 2150 zł ma być przeznaczony dla osób, które pracują i z tego powodu nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w codziennym funkcjonowaniu.

REKLAMA

Dodatek dla osób niepełnosprawnych 2024

Dodatek dla osób niepełnosprawnych, który należy się od 2024 roku to nowe świadczenie wspierające. Komu przysługuje świadczenie? Ile wynosi dodatek dla niepełnosprawnych w zależności od poziomu potrzeby wsparcia? Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające?

5000 zł brutto pensji minimalnej. To kolejny punkt na liście do realizacji po już dokonanych zmianach. Ale czy już od 2025 r.?

Ugrupowanie jedno mówi, a drugie chce wprowadzać – tak podsumowała polską kampanię wyborczą Paulina Matysiak, czyli posłanka, która deklaruje, że płaca minimalna powinna wynosić 5000 zł brutto.

Nowy rok szkolny rozpocznie się już z nowymi zasadami. Termin wdrożenia mija pod koniec wakacji. Sprawdź, co się zmieniło.

Od 15 sierpnia nowe zasady w przedszkolach i szkołach będą obowiązywały w pełni. Od nowego roku szkolnego placówki będą więc musiały w pełni stosować rozszerzoną procedurę weryfikacji. Nieuważanym grozi 1000 zł grzywny. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia, 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia, 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia. O taki zasiłek mogą wnioskować rodzice

Od 1 lipca będzie można składać w formie elektronicznej wnioski o zasiłki rodzinne na nowy okres 2024/25. Wnioski w tradycyjnej papierowej formie gminy przyjmą od 1 sierpnia. Ile wynoszą zasiłki rodzinne i kto może je otrzymać? Czy będzie podwyżka świadczeń?

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak nie więcej niż 500,00 zł. Kto może skorzystać z funduszu w 2024 r.?

Na jakich zasadach wypłacane są świadczenia z funduszu alimentacyjnego? Kto może je otrzymać i w jakiej wysokości? Czy planowana jest podwyżka? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zgłoszenia naruszeń prawa pracy dokona pracownik, były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta, wolontariusz a nie sygnalista

Sygnalista - kto może nim zostać? Okazuje się, że zgłoszenia naruszeń prawa pracy może dokonać m.in. pracownik, były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta, wolontariusz. Katalog podmiotów jest bardzo szeroki!

Ile siedzib ma Parlament Europejski?

Ile właściwie siedzib ma Parlament Europejski? Gdzie pracują parlamentarzyści? 

Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale za to grozi mandat. Ukarano kolejnych turystów

Dwóch obywateli Niemiec, którzy przybyli na rowerach w pobliże granicy polsko-rosyjskiej i przekroczyli pas drogi granicznej, zostało ukaranych mandatami o łącznej wartości 400 zł. Informację o tym przekazała w piątek Straż Graniczna województwa warmińsko-mazurskiego.

Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura]

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca br. Polacy wybiorą 53 europosłów. W całym Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć europosłowie?

Do 20 tys. zł na wycieczkę dwudniową, do 30 tys. na wycieczkę trzydniową i do 40 tys. zł na wycieczkę czterodniową. Wniosek w imieniu klasy można składać już od 19 czerwca 2024 r.

Nabór wniosków o dofinansowanie do wycieczek rozpocznie się już w czerwcu. Jakie wycieczki będą finansowane? Kto może ubiegać się o dotacje? Gdzie znaleźć niezbędne dokumenty?

Renta wdowia z poślizgiem. 50 procent nie od razu

Pełna wysokość renty wdowiej na nowych zasadach nie będzie przysługiwała od razu. Ustawodawca chce, aby dojście do 50 procent drugiego świadczenia następowało stopniowo. Na początku byłoby to jedynie 15 procent. Oto najnowsze szczegóły dotyczące proponowanych zmian.

Więzienie za brak dostatecznej ochrony sygnalistów?

W polskim prawie już od dawna istnieje społeczny obowiązek zawiadomienia o przestępstwie. Jednak w związku z unijną dyrektywą o ochronie sygnalistów, to za mało, trzeba wprowadzić całkiem nową ustawę. Niektórzy pytają: więzienie za brak dostatecznej ochrony sygnalistów? Zdecydowanie tak!

Czy kandydat do pracy może być sygnalistą?

Czy kandydat do pracy może być sygnalistą? Okazuje się, że mocy unijnej dyrektywy katalog osób dokonujących zgłoszenia, tj. pracujących w sektorze prywatnym lub publicznym, które uzyskały informacje na temat naruszeń w kontekście związanym z pracą - jest bardzo szeroki. A jak wygląda to na gruncie polskiej ustawy?

Ale kosmos! Już 400 firm i instytucji zarabia

Sektor kosmiczny w Polsce tworzy aktualnie około 400 firm i instytucji, z których ponad połowa współpracuje na co dzień z Europejską Agencją Kosmiczną. W tej chwili trwają prace nad rewizją strategicznych dla sektora dokumentów, które będą pomocne w kształtowaniu branży i pozyskiwaniu finansowania dla nowych projektów.

Sprzedasz coś za 2 tys. euro, fiskus się o tym dowie. Dyrektywa DAC7 od lipca

Platformy cyfrowe takie jak Allegro, OLX czy Vinted będą miały obowiązek raportowania na temat sprzedawców działających z pomocą tych platform. Obowiązek raportowania będzie dotyczył sprzedawców towarów, którzy w ciągu roku dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu przekroczyło w danym roku równowartość 2 tys. euro. Dyrektywy DAC7 od lipca 2024 r.

Wkrótce posiedzenie Sejmu. Czy zwiększą się wynagrodzenia pracowników sklepów? Czy Sejm uchyli zakaz handlu w niedzielę?

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Projekt zostanie rozpatrzony 12 czerwca 2024 r. Czy zakaz handlu w niedziele zostanie uchylony? Czy wynagrodzenia pracowników handlu będą wyższe?

Wyniki wyborów europejskich w 2024 r. W jakich krajach wyniki 9 czerwca 2024 r.

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybory, w zależności od państwa, odbywają się od 6 czerwca do 9 czerwca 2024 r. Kiedy dowiemy się o wyniku wyborów europejskich?

Zakaz palenia na balkonach

Zakaz palenia papierosów na balkonach – czy w Polsce obowiązuje? Czy przepisy prawa lub regulaminy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zakazują palenia na balkonach w blokach?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Jaka kwota? Jak złożyć wniosek? Podwyżka do 7000 zł od lipca, czy później?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wyniki wyborów europejskich w 2024 r. Gdzie szukać

9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Cisza wyborcza zacznie się o północy z piątku na sobotę i potrwa do końca głosowania. Kiedy i gdzie zostaną ogłoszone wyniki wyborów?

Zmiana miejsca głosowania – to już ostatni moment na eurowybory 2024!

Sprawdź, jak zmienić miejsce głosowania na eurowybory 2024 online. Zostały ostatnie godziny. To już naprawdę ostatni moment!

Od 1 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Kto skorzysta?

Przepisy o emeryturze stażowej wchodzą w życie od 1 września 2024 roku. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) przedstawił porównanie obu świadczeń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Transport dla osób niepełnosprawnych i seniorów do lokalu wyborczego

Osoby niepełnosprawne i seniorzy mają na podstawie Kodeksu wyborczego prawo do skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Niestety 27 maja br. minął już termin zgłaszania takiej potrzeby. Ale wiele samorządów i organizacji społecznych organizuje taki transport i zgłaszać się można w niektórych wypadkach nawet w dniu głosowania (9 czerwca 2024 r.).

Ile lat trwa kadencja Parlamentu Europejskiego?

Wybory do PE 2024. Już w najbliższą niedzielę ruszymy do urn oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ile lat trwa kadencja w PE? 

Palenie na balkonach zostanie zakazane? Jest komentarz Ministra Zdrowia

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, wyraziła swoje wątpliwości co do możliwości wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach. "Wygląda na to, że jest to zbyt radykalne. Nie jestem przekonana, czy jest to możliwe do zrealizowania" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ilu posłów będzie wybieranych z poszczególnych państw UE?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. odbędą się w Polsce w niedzielę 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00. Ale europosłów wybierają w dniach 6-9 czerwca wszystkie państwa członkowskie UE. Ilu posłów będzie wybranych z poszczególnych państw?

Wykorzystanie urlopu zaległego a prawo do wczasów pod gruszą

Oprócz standardowego wynagrodzenia za czas nieobecności na urlopie wypoczynkowym, pracownicy mogą otrzymywać tzw. wczasy pod gruszą. Kto ma do nich prawo? Czy można otrzymać dofinansowanie do zaległego urlopu? Ile dni urlopu trzeba wziąć, aby otrzymać ten dodatek?

1 000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

Jest już ustawa umożliwiających wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1 000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Cisza wyborcza. Od kiedy zakaz agitacji i publikowania sondaży? Jaka kara za złamanie ciszy wyborczej?

Podczas ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży oraz agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Informacja dla wyborców: jak zmienić miejsce głosowania

Czwartek, 6 czerwca, to ostatni dzień, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania.

Wynagrodzenie minimalne na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia – projekt

Wynagrodzenie minimalne do zmiany. Projekt ustawy, który określa płacę minimalną na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia jest już w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Taka zmiana jest zgodna z dyrektywą UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych, którą Polska musi przyjąć już w tym roku. Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku?

Od kiedy 35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego? Dla wszystkich grup zawodowych i bez względu na staż.

Od kiedy 35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego pracownika? Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Ale, czy już można się cieszyć?

Wybory do PE 2024: kto wygra [najnowszy sondaż]. 5 komitetów ponad progiem. Frekwencja nie będzie wysoka?

CBOS zapytał (na przełomie maja i czerwca) o preferencje wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca 2024 r. Okazuje się, że największym poparciem cieszy się PiS - 29 proc., dalej jest KO - 27 proc., Trzecia Droga - 12 proc.; Konfederacja - 10 proc. i Lewica - 7 proc. Przypomnijmy, że w wyborach do europarlamentu obowiązuje próg wyborczy 5% głosów w skali całego kraju. 

Wyniki wyborów europejskich. Ustępujący parlament. Mandaty według grupy politycznej i kraju

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się od 6 czerwca do 9 czerwca 2024 r. W Polsce wybory odbędą się 9 czerwca 2024 r. Nowi europosłowie zastąpią parlamentarzystów poprzedniej kadencji. Jak wyglądał skład Parlamentu Europejskiego w latach 2019-2024?

6000 zł brutto dla początkującego strażaka PSP (z wyrównaniem od 1 maja 2024 r.). Ze wszystkimi stałymi dodatkami. W tym nowy dodatek 544 zł dla nowoprzyjętych i stażystów

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał 24 maja 2024 r. rozporządzenie nowelizujące rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ta nowelizacja wdraża (wstecznie od 1 maja 2024 r.) nowy dodatek wprowadzający do służby (dla nowoprzyjętych strażaków) w kwocie 544 zł. Jak informuje MSWiA, wprowadzenie tego dodatku spowoduje, że łączna kwota uposażenia zasadniczego dla nowoprzyjętych strażaków oraz strażaków pełniących służbę na stanowisku służbowym stażysta (wraz z dodatkami o charakterze stałym) wynosić będzie ok. 6.000 zł. 

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty ZUS przyzna z urzędu. Jaka kwota w 2024 roku? Dla kogo?

Każdy emeryt bądź rencista, który ukończy 75 lat może spodziewać się z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych finansowego zastrzyku. Od tego momentu ZUS będzie wypłacał dodatkowe pieniądze razem ze świadczeniem głównym.

Od 19 czerwca będzie łatwiej o pozwolenie na broń

19 czerwca 2024 r. zmienią się zasady dotyczące badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o pozwolenie na broń. Zostanie uproszczona procedura odwoławcza i w konsekwencji będzie łatwiej uzyskać pozwolenie na broń.

Sygnalista w firmie. Czy pracodawca ma obowiązek wdrożyć procedurę zgłoszeń?

Kto powinien przygotować się na nowe przepisy o ochronie sygnalistów? Czy wdrożenie wewnętrznych kanałów zgłaszania naruszeń będzie obowiązkiem pracodawcy?

Surowe kary za brak ochrony sygnalistów?

O co chodzi z sygnalistami? Kiedy wchodzą sygnaliści? Kim jest sygnalista? Surowe kary za brak ochrony sygnalistów? Pytań jest wiele, a jednoznacznych odpowiedzi wciąż brak, ponieważ ustawa z Senatu trafiała do Sejmu. 

Na czym polega ochrona sygnalistów?

Trwają prace legislacyjne nad ustawą o ochronie sygnalistów. Co już wiemy o nowych przepisach? Jaka ochrona ma przysługiwać sygnalistom?

Wielkie zmiany w testamentach i spadkach. Będzie testament audiowizualny [projekt nowelizacji kodeksu cywilnego]

Rząd opublikował projekt nowelizacji kodeksu cywilnego. Wprowadza istotne zmiany w testamentach. Dopuszczono możliwość nagrania testamentu w formie zapisu obrazu i dźwięku. Co więcej takiego nagrania może dokonać osoba będąca obok testatora-spadkodawcy (w tym tuż przed jego śmiercią).

RPP: W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie

Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Co więcej wynika z komunikatu wydanego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 4-5 czerwca 2024 roku?

REKLAMA