REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ślub jest potrzebny

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Czy partner może odebrać korespondencję

Nie zawsze jesteśmy w domu w czasie, kiedy odwiedza nas listonosz. Jeśli zostawi awizo – przesyłkę możemy odebrać na poczcie – co jeśli nie możemy tam pójść sami? Teoretycznie nasz partner może zrobić to za nas.

Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt

Przepisy prawa bankowe, ani ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują ograniczeń co do wspólnego kredytu. Jedyny problem dotyczy kredytów hipotecznych z dopłatą.

Zakup wspólnego mieszkania

Kupując nieruchomość wraz z partnerem życiowym, należy zwrócić uwagę na treść aktu notarialnego i księgi wieczystej. W przypadku tak dużej inwestycji należy zadbać o właściwe odwzorowanie stosunku udziałów we własności.

REKLAMA

Zamiast darowizny – dożywocie

Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.

Sporządź testament dla partnera

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Na czym polega odpowiedzialność solidarna

Partnerzy zaciągając wspólnie zobowiązanie stają się dłużnikami solidarnymi – ma to istotne znaczenie podczas dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

Nazwisko dziecka

Jeśli żyje któryś z rodziców dziecka, przyjmuje ono nazwisko jednego z nich – wybór zależy od rodziców.

REKLAMA

Współwłasność

Sytuacja, w której prawo własności określonego przedmiotu lub prawa przysługuje kilku osobom.

Sądowe stwierdzenie ojcostwa

Dziecko lub jego przedstawiciel ustawowy (zazwyczaj matka) mogą dochodzić przed sądem potwierdzenia, że jego ojcem jest wskazany w pozwie mężczyzna.

Uznanie dziecka

Oświadczenie złożone przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, sądem lub konsulem, mające na celu potwierdzenie pochodzenia dziecka.

Związek partnerski

Nowsze określenie konkubinatu- pozbawione (co do zasady) określenia pejoratywnego.

Konkubinat

Zwyczajowe określenie niesformalizowanego związku.

Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim

Jak wiadomo nie trzeba być małżeństwem, żeby mieć dzieci, jakie jednak są zasady nadawania nazwiska dziecku?

Co dzieje się ze wspólnym majątkiem po śmierci partnera?

Po śmierci partnera powstaje duży problem związany ze wspólnym majątkiem partnerów. Jak korzystnie wyjść z takiej sytuacji?

Czy przeniesienie majątku na partnera pozwala wyłączyć je spod egzekucji

Istnieje przekonanie, że przeniesienie majątku na osobę trzecią pozwoli uchronić go przed zajęciem przez wierzycieli. Nie zawsze jest to jednak skuteczne.

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.

Czy partnerzy mogą adoptować dziecko

Często pary żyją wspólnie przez wiele lat, nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Nie mając dzieci, chcieliby je adoptować – niezależnie jednak od wiarygodności i trwałości takiego związku, nie mogą tego zrobić wspólnie.

Partner w procesie karnym

Osoba żyjąca w związku nieformalnym, traktowana jest w procesie karnym na podobnych zasadach jak małżonek, prawo uznaje je za osobę najbliższą.

Wspólny najem mieszkania

Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.

Zakup wspólnego samochodu

Zakup wspólnego samochodu dla osób nie będących małżeństwem nie jest niczym wyjątkowym, jedyne co różni to od nabycia przez małżeństwo to rodzaj współwłasności.

Czy nieślubne dzieci dziedziczą

Pytanie to stosunkowo często pojawia się forum – odpowiedź na nie jest prosta – wszystkie dzieci dziedziczą – niezależnie od tego czy pochodzą z "prawego łoża”.

Czy można wskazać partnera jako dysponenta konta po śmierci

Każdy może dokonać dyspozycji pieniędzy z konta na wypadek śmierci. Kwota taka wyłączana jest z masy spadku i nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia. Jednak nie każdy może być beneficjentem dyspozycji.

Czy partner może odebrać becikowe

Becikowe jest jednym ze sposobów na pomoc rodzinie – polega na wypłaceniu świadczenia w wysokości 1000 zł z tytułu narodzin dziecka. Świadczenie nie jest uzależnione od tego, czy rodzice są małżeństwem.

Czy partner może być pełnomocnikiem

Osoba nam bliska – partner życiowy, może mieć większe obeznanie w przepisach prawa – nie może jednak co do zasady reprezentować nas przed sądem.

Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze

W sytuacji wypadków czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia wymagającego hospitalizacji bliscy chorego zazwyczaj chcą wiedzieć jaki jest jego stan. Obowiązujące przepisy ograniczają jednak możliwość uzyskania takich informacji.

Co jeśli zmarły partner miał małżonka

Zdarza się, że ludzie rozpoczynają nowy związek formalnie nie rozwiązując poprzedniego (nie wnikając w przyczyny). Powoduje to liczne perturbacje przy dziedziczeniu po zmarłym partnerze.

Czy będziesz dziedziczyć po partnerze

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi. Jedyny sposób na to, aby mogły po sobie dziedziczyć to sporządzenie testamentu.

Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi (w odróżnieniu od małżonków)- mogą jednak sporządzić odpowiednie testamenty. Mają jednak małą szansę na uniknięcie podatku od spadków (i darowizn).

Zniesienie współwłasności a podatek od darowizn

Partnerzy, którzy nabyli wspólnie nieruchomość lub inną wartościową rzecz powinni w przypadku rozstania dokonać zniesienie współwłasności. Nadmierna hojność jednego z byłych partnerów może jednak narazić drugiego na konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn.

Jak uniknąć podatku od darowizn w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku nieformalnym mają małe możliwości uniknięcia podatku od spadków i darowizn. Poza przedmiotami wyłączonymi z podatku z mocy prawa – pozostaje jedynie darowizna na rzecz dzieci.

Opodatkowanie darowizny w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku partnerskim często zainteresowane są udzielaniem darowizn (czy prezentów) partnerom – czy to w postaci pieniędzy czy przedmiotów, a nawet nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na kwestię opodatkowania darowizn.

Ulga prorodzinna w związku partnerskim

Możliwość odpisania 1112,04 zł nie jest przywilejem małżonków – przysługuje obydwu rodzicom, niezależnie od łączących ich instytucji prawa rodzinnego.

Partnerzy zawsze rozliczają się oddzielnie

Jedną z korzyści przysługujących z tytułu małżeństwa jest możliwość wspólnego rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Partnerzy nie mają takiej możliwości- i nic nie zapowiada, żeby miało by być inaczej.

Podatek od sprzedaży wspólnej nieruchomości

Osoby pozostające w nieformalnym związku mogą być współwłaścicielami nieruchomości. O ile nie sprawia to problemu w trakcie korzystania z niej – mogą się pojawić w trakcie sprzedaży – w zakresie podatku dochodowego.

Czy osoba w związku partnerskim może być samotnym rodzicem

Osoby żyjące w nieformalnym związku nie mogą rozliczać się wspólnie- ten przywilej zarezerwowany jest dla małżeństw. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą jednak rozliczać się z dzieckiem – przy czym stanowisko to nie jest podzielane przez Ministerstwo Finansów- bronią go za to Wojewódzkie Sądy Administracyjne.

Przymusowe ustroje majątkowe

Mąż Pani Marianny Sz. prowadzi hulaszczy tryb życia, uprawia hazard, nadużywa alkoholu, wraca późno do domu, trwoni majątek itd. Co może zrobić Pani Marianna?

Bigamia przyczyną unieważnienia małżeństwa

Bigamia inaczej nazywana wielożeństwem jest jedną z podstaw umożliwiających unieważnienie małżeństwa. W Polsce zakazane jest zawieranie związku małżeńskiego w przypadku pozostawania w poprzednim małżeństwie.  

Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami?

Małżonkowie mogą zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej u notariusza. Jednak nie wszyscy małżonkowie chcą i mogą dojść do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku. W takich sytuacjach każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd.

Z jakich przyczyn następuje unieważnienie małżeństwa?

W polskim prawie małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej jest ważne dopóki, nie zostanie przez sąd wydane postanowienie o unieważnieniu małżeństwa.

REKLAMA